טיול קיץ ירושלמי- מהסטף לעין כרם

12.07.2022

הימים מתארכים, החופש כבר כאן והשיעמום גובר.. למה שלא תעשו מסלול משפחתי המחבר מעיינות צל ונוף, בשעות הנעימות של היום? מסלול אחר צהריים באוויר הירושלמי, והנה יש לכם חוויה קיצית מושלמת אל תשכחו נשנושים לדרך.

חלקות שלחין בסטף. צילום: יעקב שקולניק חלקות שלחין בסטף. צילום: יעקב שקולניק
סטף. צילום: יעקב שקולניק
עין כרם - צילום גל בן זאב

מספר מפת סימון שבילים

9


משך ואורך המסלול

עד חצי יום


דרגת קושי ואופי הטיול

למיטיבי לכת


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שביל ירושלים הוא מסלול הליכה באורך כ-39 ק"מ. תחילתו בעין חנדק, משם הוא עולה לעין כרם ולהר הרצל, חוצה את בית הכרם, מקיף את העיר העתיקה וחוזר מערבה לסטף דרך ליפתא, עמק הארזים והר חרת. להמלצה זו יש שני מקטעים, תוכלו לעשות אחד מהם או את שניהם, כך או כך מדובר בחוויה מהנה.

נקודת מוצא: חניוני הסטף- רחבה עליונה

נקודת סיום: עין כרם

 מסטף לעין חנדק

יוצאים מרחבת החניה העליונה של אתר הסטף, וצועדים בעקבות שביל ישראל. יש לעקוב אחר סימוני שביל ישראל (וסימון שבילים ירוק).

השביל יורד בין טרסות של עצי זית ושקד. בחלקו הגבוה נגלים למטיילים נופי רכס עמינדב, נחל שורק, מנזר יוחנן במדבר, מושב אבן ספיר ובית חולים הדסה עין כרם. במצוקים הקטנים  ליד השביל פעורות מערות קטנות שקירות אבן חוסמים את פתחיהן. מערות אלו שימשו בעבר מחסנים של תושבי הכפר הערבי סטאף.

השביל יורד לעין סטף ולברכת האגירה היפה שלו, האוספת את זרזיף מי המעיין שזורם אליו. שביל ישראל עובר בין בוסתנים ויורד בגרם מדרגות ארוך לרחבת החניה התחתונה של הסטף. ברחבה פונים שמאלה לדרך עפר שמשולבת בה דרך סלולה משובשת. בראשית הקיץ, עד יוני, פורחים כאן שיחים גדולים של ורד הכלב ואחירותם החורש, ולידם פרחיו העדינים של לוע הארי הגדול.

בנקודת המפגש עם שביל מסומן בצבע שחור, ליד חורשת אורנים, עוזב שביל ישראל את נחל שורק ונכנס לחורש טבעי קטנטן. מיד אחריו השביל מנצל גשרון ועובר בבטחה מתחת לכביש עין כרם–בר גיורא (כביש 386).

מכאן השביל עולה בוואדי יוסוף ומוליך לטרסה אדירה בנויה אבני ענק, המזכירות את אבני הכותל המערבי.

מכאן מטפסים על מדרגות סלע קטנות בגדת הנחל. תעלה קטנה צמודה לשמאל השביל הובילה בעבר את מי עין חנדק לחלקות השלחין שבערוץ. חיש קל מגיעים לחפיר גדול בסלע, ובתוכו פעורים פתחיהן של שתי נקבות. זה עין חנדק, מהמעיינות היפים בהרי ירושלים. אין גישה למעיין והכניסה אליו אסורה מטעמי בטיחות אבל אפשר ורצוי לתצפת מבחוץ, וזוהי נקודת עצירה נהדרת לפיקניק תחת העצים.

מעין חנדק למעיין מרים

בעין חנדק נוטשים את שביל ישראל והולכים על פי שלטי שביל ירושלים (סימון כחול-זהב-כחול). השביל עולה מהמעיין בדרך הסלולה. במקום שהדרך הסלולה מתעקלת ימינה, שביל ירושלים עוזב אותה וממשיך בדרך עפר שחלקה סלול באבנים (דרך סולינג). בהמשך הדרך בשמאלה נראים שרידים מובהקים של שומרה – מבנה אבן קטן שבעבר שימש את החקלאים בעונה החקלאית הבוערת. בוני שומרה זו נהנו מנופם המרהיב של הר חרת ושל הר צובה מולו. במדרון התלול היורד לעמק נחל שורק נגלות עוד שומרות ומדרגות חקלאיות יפהפיות.

במרחק קצר מכאן שביל ירושלים עוזב את הדרך הסלולה ועולה ימינה במדרגות עץ מעל טרסות עזובות. עד מהרה מגיעים לכביש המוביל לבית חולים הדסה עין כרם. היו זהירים במיוחד! כאן המשימה היא לחצות את כביש 396 הסואן עשו זאת רק לאחר שאתם בטוחים במעבר. השביל ממשיך מכאן בדרך עפר שמאלה, הדרך הפתוחה מסומנת בסימון שבילים כחול.

שביל ירושלים עובר עתה ביער אורנים. השביל מאגף את בית חולים הדסה משמאלו. יופיו של קטע שביל זה הוא התצפית המרהיבה ממנו על עין כרם, על מנזריה ועל כנסיותיה.

מפגש השביל בדרך סלולה מבשר שהגענו לפאתי עין כרם. כאן פונים ימינה וחולפים על פני כנסיית הביקור המפורסמת. מכאן קצרה הדרך למעיין עין כרם. נביעת המעיין פורצת מתוך נקרה חצובה וכאן, למרגלות מבנה המסגד של הכפר הישן, מסתיים הטיול.

 

איך מגיעים לסטף?

לבאים ממערב: מכביש תל אביב–ירושלים (כביש 1) פונים דרומה במחלף הראל, עוברים דרך מעוז ציון וממשיכים לכיכר הסטף (צומת הר איתן). מהכיכר יוצא כביש סלול לחניוני הסטף. אפשר להגיע לכיכר הסטף גם בכביש 395 מצומת אשתאול.

לבאים מירושלים: כביש 395 מעין כרם לכיכר הסטף.

שימו בוייז: סטף- החניה העליונה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.