מסלול טיול בגן לאומי חוף השרון הצפוני – מגעש עד וינגייט

מאת: אתי נפרין 22.12.2022

טיול טבע רגוע עם נוף פראי, דיונות חול, פריחה יפיפייה, בעלי חיים מיוחדים, ותצפיות מרהיבות

חוף השרון הצפוני צילום: אתי נפרין
צילום: אתי נפרין
צילום: אתי נפרין

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 7


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-6 ק"מ


משך המסלול: כ שלוש ארבע שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: קל


מוקדי עניין

מוקדי עניין: פריחה, דיונות חול, מצוק כורכר, בעלי חיים, תצפית לים התיכון


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


גן לאומי חוף השרון הוא פנינת טבע ייחודית בשרון. הגן הלאומי נמצא במרכז הארץ בין הישוב ארסוף בדרום למכון וינגייט בצפון. בגן הלאומי מגוון של מסלולים. במסלול הנוכחי נתמקד בחלקו הצפוני של הגן בין קיבוץ געש למכון וינגייט. במסלול דיונות חול, פריחה ססגונית, ותצפיות מרהיבות לים התיכון.  

הגן הלאומי נמצא על רכס הכורכר המערבי, הראשון מתוך שלושה רכסים הבונים את אזור השרון. לאורך המסלול תצפיות נוף מרשימות מהמצוק הנמצא כ-40 מ' מעל גובה פני הים. במצוק גדלה צמחיית חוף שהפריחה בה משתנה בהתאם לעונות השנה.

נקודת מוצא: גן לאומי חוף השרון חניון צפוני סמוך לקיבוץ געש.

נקודת סיום: גן לאומי חוף השרון חניון צפוני סמוך לקיבוץ געש.

תיאור המסלול: מסלול טיול מעגלי המתחיל ומסתיים בחניון חוף געש. אורכו כ-6 ק"מ. חלקו הראשון של המסלול הוא מדרום לצפון והוא חלק משביל ישראל, חופף לסימון שבילים כחול. חלקו השני של המסלול חוזרים דרומה עם מסלול המסומן בסימון שבילים אדום עד לחנייה.

למפת מסלול הטיול  לחצו כאן >> 

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

הטיול מתחיל בסמוך לשכונת צוקי ארסוף השייכת לקיבוץ געש. עליכם לרדת רגלית בשער המיועד לכלי רכב צפונית לחניון, לכיוון הים עד שתגיעו לשביל הפונה צפונה עם סימון שביל ישראל ואיתו תמשיכו עד סוף המסלול.

רכס הכורכר עליו אתם צועדים הוא תופעה ייחודית לאזורנו, שכן החול שבונה את שכבות הכורכר מקורו בבליית הרי הגרניט באתיופיה והוא מוסע לאזורנו על ידי נהר הנילוס, הנשפך במצרים לים התיכון. הזרמים, הגלים והרוח מעבירים את גרגרי החול מהים אל החוף עד שנוצרת דיונה (חולית), הכוללת את גרגירי החול וחלקי צדפים. הדיונה מתאבנת על ידי חומרים גירניים, המלכדים אותה והופכים אותה לסלע כורכר.

לאורך המסלול יש צמחייה אופיינית לבית הגידול החופי כמו שמשון סגלגל, קריטמון ימי, נר הלילה החופי, שיח אטד, מלוח, עדעד כחול, חבצלת החוף ועוד. בחודשים פברואר ומרץ אפשר לפגוש את הצמח המיוחד, הפורח לו לתקופה קצרה מאוד, איריס הארגמן. האיריס הוא צמח ייחודי לאזור, השייך לקבוצת אירוס ההיכל. הוא מתהדר בצבע ארגמן ופורח באזורים חוליים בין חדרה לגדרה.

הצומח כאן מתמודד עם קשיים רבים עקב הקרבה לים – רוחות חזקות, רסס המלח שצורב את העלים, קרינה חזקה, חוסר במים כתוצאה מחלחול מהיר של מי גשם, חשיפה של שורשים ועוד. לאורך המסלול ניתן לחפש עקבות בחול. נסו לעקוב אחרי מסלול הצעידה שלהם ולנחש מי זוחל, מי חרק, מי יונק, ומי הם בעלי הכנף.

אם גיליתם עקבה בצורת לב אז גיליתם משהו נדיר לצפייה. זהו סימן לצבי. לפני כמה עשורים הושמו מספר צבאים בגן הלאומי וכעת חיה בו אוכלוסייה קטנה. הצבי הוא צמחוני ופעיל בעיקר בשעות המוקדמות או המאוחרות מאוד של היום. ריצתו מהירה ויכולה להגיע עד ל-80 קמ"ש, חוש הריח שלו מפותח ביותר והוא מבחין בתנועה ממרחק של קילומטר ויותר. לכן קשה לפגוש בהם.

איך להגיע:  מכביש 2 (כביש החוף) יורדים במחלף ונוסעים על כביש פנימי 5514. קרוב לתחנת הדלק פונים מערבה לכיוון שכונת צוקי ארסוף בקיבוץ געש, חונים בחנייה בסמוך לירידה לים.

 

הערות:

  • ההליכה מותרת על השבילים המסומנים בלבד.
  • אין להיכנס עם אופניים למסלול.
  • הכניסה עם כלבים אסורה בשל חשש מפגיעה בצבאים או הפחדתם מריח של טורף.
  • אסורה שהייה בשעות החשיכה בגן הלאומי.
  • חל איסור מוחלט להבעיר אש בתחומי הגן הלאומי.
  • שומרים על הטבע נקי! השארת פסולת בשטח מסכנת את חיות הבר – קחו את הפסולת עמכם. מסלול.

 

אורך המסלול: כ-6 ק"מ

משך המסלול: כ שלוש ארבע שעות

דרגת קושי ואופי המסלול: קל

מוקדי עניין: פריחה, דיונות חול, מצוק כורכר, בעלי חיים, תצפית לים התיכון

ציון דרך ל-waze (לנקודת המוצא): גן לאומי חוף השרון חניון צפוני

 

מסלולי טיול נוספים באזור:

  • שמורת טבע בני ציון
  • שמורת טבע שער פולג
  • גן לאומי אפולוניה
  • גן לאומי חוף השרון הדרומי
איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי חוף השרון חניון צפוני

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.