מסלול בחוף השרון הדרומי – טיול בין דיונות חול, רכס כורכר וחלון לים התיכון

מאת: אתי נפרין 22.12.2022

מסלול טיול בגן לאומי חוף השרון מאפשר חיבור לטבע מיוחד במרחק נגיעה במרכז הארץ. במסלול המעגלי ניתן ליהנות מפריחה מרשימה וייחודית, דיונות חול, צעידה על רכס הכורכר אשר מראשו נגלית תצפית על הכחול העז של הים התיכון.

חוף השרון דק צילום: אתי נפרין
צילום: אתי נפרין
צילום: אתי נפרין

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 7


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ- 1.5 ק"מ


משך המסלול: כשעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: קל


מוקדי עניין

מוקדי עניין: פריחה, דיונות חול, מצוק כורכר, תצפית לים התיכון


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


גן לאומי חוף השרון משתרע בין שכונת ארסוף מדרום, קיבוץ שפיים במזרח ועד מכון וינגיט בצפון. בגן הלאומי מגוון של מסלולים. במסלול הנוכחי אנחנו נתמקד במסלול בחלקו הדרומי של הגן.

הגן הלאומי נמצא על רכס הכורכר הראשון מתוך שלושה רכסים הבונים את אזור השרון. רכס הכורכר הוא תופעה ייחודית לאזורנו, שכן החול שבונה את שכבות הכורכר מקורו בבליית הרי הגרניט באתיופיה והוא מוסע לאזורנו על ידי נהר הנילוס הנשפך לים התיכון במצרים. הזרמים, הגלים והרוח מוציאים את גרגרי החול מהים התיכון אל החוף עד שנוצרת דיונה הכוללת את גרגירי החול וחלקי צדפים. הדיונה מתאבנת על ידי חומרים גירניים המלכדים אותה והופכים את הדיונה לסלע כורכר. בגן הלאומי צומח בחודשי החורף בשם איריס הארגמן, ובקיץ הגן מתהדר בפריחה לבנה של חבצלת השרון.

נקודת מוצא: גן לאומי חוף השרון כניסה דרומית

נקודת סיום: גן לאומי חוף השרון כניסה דרומית

למפת מסלול הטיול לחצו כאן >>

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

תיאור המסלול: מסלול הטיול הוא מעגלי ואורכו כ- 1.5ק"מ. המסלול מתחיל מצפון לשכונת ארסוף. יש להחנות בחניה מדרום לגן הלאומי ולהיכנס בשער. יש לסגור את השער אחריכם כדי שלא יכנסו כלבים שעשויים לטרוף ולהפחיד את בעלי החיים המסתובבים בשטח ובעיקר את הצבאיים.

בכניסה לגן יש מפה בה ניתן לראות את מגוון המסלולים המוצעים, רצוי לצלם אותה ולצאת אייתה למסלול המעגלי הכולל את המסלולים המסומנים באדם, ירוק וחזרה בשחור.

מהכניסה נמשיך שמאלה (מערבה לים) בסימון שבילים אדום עד המצוק, נלך לאורכו עד שנגיע לתצפית הראשונה. כדי להתענג על היופי מסביב, ניקח נשימה עמוקה ונתמזג עם הטבע כשהבריזה מהים מצננת את הגוף. מכאן נראה אזורים עירוניים משני הצדדים. מצפון העיר נתניה עם מגדלים גבוהים ומדרום העיר הרצליה. כמו כן ניתן לראות בימי ראות טובים את מגדל השעון בעיר יפו.

נמשיך לצעוד צפונה לתצפית השנייה. לאורך המסלול אפשר להתרשם מהצמחייה המקומית: נר הלילה החופי, קריטמון ימי, אטד, שמשון סגלגל ועוד. הצומח בבית הגידול מתמודד עם קשיים רבים עקב הקרבה לים, לדוגמא רוחות חזקות, רסס המלח שצורב את העלים, קרינה חזקה, חוסר במים כתוצאה מחלחול מהיר של מי גשם, חשיפה של שורשים ועוד.

בנקודת התצפית השלישית, בדק הבנוי, זו ההצטלבות בין המסלול האדם לירוק. משם נפנה מזרחה עם השביל המסומן בירוק. בדרך אפשר לחפש עקבות בחול ולנסות לזהות אותם בלוח המוצע במרכז השביל.

השביל "הירוק" יוביל אותנו לדיונה הגדולה המכונה בפי ילדי קיבוץ שפיים "חָלִיקֶס" (מלשון החלקה). לאחר שהילדים התעייפו מספיק מלהחליק על הדיונה, אפשר להמשיך בצעידה, להתחבר לשביל השחור שמקביל לעצי האקליפטוס ולחזור אתו לנקודת המוצא.

בחודשים פברואר ומרץ ניתן להמשיך לשביל האירוסים, אותו יצרו נערי שפיים בפעילות משותפת עם רשות הטבע והגנים. חלק מהצמחים הועתקו לאזור מאזורים בהם סללו כבישים. איריס הארגמן הוא צמח מוגן, מין בסכנת הכחדה כתוצאה מצמצום והרס בית הגידול שלו. האיריס שייך לקבוצת אירוס ההיכל. הפרח מתהדר בצבע ארגמן ופורח באזורים חוליים בין חדרה לגדרה. המסלול הוא מסלול קצרצר ויפה המגן על ריכוזי האיריסים הפורחים בגן.

איך להגיע:  מכביש 2 (כביש החוף) נכנסים לכיוון שפיים, ממשיכים עם הכביש הפנימי דרומה לכיוון הפארק המים, לאחר מכן ממשיכים עם הכביש הפנימי מערבה עד לפנייה שמאלה לשביל עפר שיוביל אתכם לכניסה הדרומית של גן לאומי חוף השרון.

 

הערות:

  • עונות פריחה: בסוף בפברואר מרץ פריחת האירוסים, בחודשי הקיץ פריחת החבצלות.
  • ההליכה מותרת על השבילים המסומנים בלבד.
  • אין להיכנס עם אופניים למסלול המוצע.
  • הכניסה עם כלבים אסורה בשל חשש מפגיעה בצבאים או הפחדתם מריח של טורף.
  • חל איסור מוחלט להבעיר אש בתחומי הגן הלאומי.
  • שומרים על טבע נקי! השארת פסולת בשטח הגן מסכנת את חיות הבר – קחו את הפסולת עמכם לסוף המסלול.

 

אורך המסלול: כ1.5- ק"מ

משך המסלול: כשעתיים

דרגת קושי ואופי המסלול: קל

מוקדי עניין: פריחה, דיונות חול, מצוק כורכר, תצפית לים התיכון

ציון דרך ל-waze (לנקודת המוצא): גן לאומי חוף השרון כניסה דרומית

מסלולי טיול נוספים באזור:

  • שמורת טבע בני ציון
  • שמורת טבע שער פולג
  • גן לאומי אפולוניה
  • גן לאומי חוף השרון הצפוני
איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי חוף השרון כניסה דרומית

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.