המלצה למסלול טיול בקניון שחורת ועד עמודי עמרם

מאת: יעל לרנר 03.10.2022

מסלול טיול משפחתי, המשלב בתוכו הליכה בקניון יפה וארוך, גלישה במפלי מים יבשים, סלעים בשלל צבעים וצורות, מאובנים, תצפית מרהיבה לעבר הרי אילת והרי אדום ואפילו גבי מים מלאים לאחר הגשם!

קניון שחורת צילמה יעל לרנר קניון שחורת צילמה יעל לרנר
גבי מים בקניון שחורת. צילמה יעל לרנר
עמודי עמרם - צילמה יעל לרנר

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 20


משך ואורך המסלול

משך הטיול: כ 2-4 שעות


 


דרגת קושי ואופי הטיול

אופי הטיול: מסלול מעגלי, מתאים למשפחות


מתאים ל: ילדים מגיל ארבע לערך שרגילים ללכת, תינוקות במנשאים.


מוקדי עניין

מוקדי עניין:  • סלעים והרים בשלל צבעים,

  • מאובנים,

  • מלכודת נמרים,

  • תצפית מרהיבה על האיזור


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת הרי אילת משתרעת על פני שטח עצום של כ-415,000 דונם, בין שולי בקעת עובדה בצפון עד מעבר הגבול טאבה בדרום, ובין כביש הערבה (כביש 90) במזרח לגבול מצרים במערב. בשמורה תמצאו נופי מדבר, ים וסלעי יסוד הייחודיים לחבל ארץ זה וכן שבילי טיול רבים ובהם גם שביל ישראל שניתן להגיע אליהם בדרכי עפר עבירות מכביש הערבה ומכביש 12. קניון שחורת הנמצא במרחק 10 קילומטר מאילת הוא אחד ממסלולי הטיול היפים בשמורה, שבו תוכלו לחזור אחורה בזמן, יותר נכון 500 מיליון שנה אחורה, ולחזות ב׳ממלכת שוקולד׳ של סלעים בשלל צבעים וצורות, גבי מים (לאחר ירידת גשמים) וצמחיה מדברית מקסימה. בנוסף, מדובר במסלול אתגרי מעגלי לא קשה מדי ומלא הרפתקאות- טיפוס על יתדות, מדרגות סלע ענקיות, חיפוש מאובנים וגבישי סלע ואפילו מלכודת נמרים אחת!

צפו בסרטון שצילמה יעל לרנר:

תיאור המסלול:

קניון שחורת הוא ערוץ מרשים במיוחד הממוקם בין סלעים שנוצרו לפני מאות מיליוני שנים בעקבות התפרצות לבה געשית. כשזו התקררה, נוצרו אט אט סלעים ענקיים, עוצרי נשימה ומלאי צבעים שיגרמו לדמיון שלכם ושל ילדכם להשתולל! קניון שחורת עצמו נוצר בעקבות זרימת השיטפונות באזור ובגלל הסלעים הקשים, שאינם מאפשרים למים לחלחל לאדמה. המים הממשיכים לחפש דרך לזרום חוצבים את דרכם בסלע הקשה, כך שניתן לחזות במפלי מים יבשים. כך נוצר קניון שאורכו כ-1200 מטרים והצבעים הבולטים בו הם שחור, ורוד ואדום. התחילו לצעוד בעקבות הסימון הירוק, כעבור מספר דקות של הליכה לא תוכלו שלא להתפעל מקירותיו הגבוהים והצבעוניים של הקניון. כמה יפה ועוצמתי הטבע. הביטו על צורותיהם של הסלעים תוך כדי הליכה לא קשה בתוך הקניון. השגיחו על הילדים שבוודאי יתפתו לטפס ולגלוש על הישבן מהסלעים. לאחר מספר דקות נוספות תגיעו למדרגת סלע של כשני מטרים אליה ניתן לטפס בקלות בעזרת יתדות, להנאת הילדים. המשיכו לצעוד בעקבות הסימון הירוק. שימו לב כיצד קירות הסלע הגבוהים משנים את צבעם משחור ואדום לצבעים בהירים של ורוד, עד שלפניכם תופיע מדרגה נוספת וגבוהה יותר, אך אל דאגה, יש מקומות רבים לאחוז ולטפס.

לאחר הטיפוס המשיכו לצעוד בתוך הקניון והביטו כיצד קירותיו משתנים מסלע קשה לסלעים רכים כמו גיר וחרסית. בקשו מהילדים לחפש מאובנים, עדות לים טתיס האדיר שהיה קיים במקום לפני מיליוני שנים. אנחנו מצאנו מאובן יפהפה של קונכייה כמו גם מיני אבנים נוצצות שעוררו את דמיוננו ודמיון הילדים. המשיכו ללכת עד שתגיעו לעץ השיטה מקסים ומצל שבו תוכלו הפסקת שתייה ומנוחה קצרה. לאחר הליכה של 20 דקות תגיעו לפיצול צבעים. שביל ישראל פונה שמאלה ואתם פונים ימינה עם הסימון האדום. כאן הסלעים מעוטרים בצבעים וטקסטורות שונות של חום ולבן. במהלך עלייה יתגלה בפניכם נוף עוצר נשימה של הרי אדום, מפרץ אילת והרים בצבעי שוקולד וניל. זהו הזמן לקריאת ה ״וואו״ העשירית בטיול היפהפה שלכם. לאחר ירידה קלה וכעבור 25 דקות של הליכה, תגיעו לפיצול צבעים נוסף. הפעם פנו ימינה לצבע השחור ביחד עם שביל ישראל, ההליכה כאן היא במרחב פתוח יפהפה ואדום במיוחד. וזה הזמן לומר לילדים לחפש מלכודת נמרים אמיתית. לאחר שתזהו את גל האבנים הכבדות שאי אפשר לפספס תוכלו לספר לילדים, ובכלל, שבעבר התגוררו נמרים במדבר, וכדי ללכוד אותם, הבדואים בנו ״מלכודות נמרים״, המזכירות את מלכודות העכברים עם הקפיץ. בעזרת שתי אבנים גדולות הם יצרו מחילה ומעל גג מקורה באבנים שטוחות שיוצרות מעין גג. המחילה מסתיימת בחלון קטן שבו נהגו להניח כפיתיון גדי קטן קשור בחבל. החבל היה קשור למעצור בדמות אבן שטוחה וכשהנמר היה נוגס בפיתיון, היו מושכים בחבל והמלכודת הייתה נסגרת באבן ולוכדת את הנמר. כיום, למרבה הצער, נכחדו הנמרים במדבר הישראלי, אך המלכודות נשארו. ואם בבעלי חיים עסקינן, תוכלו להבחין בצבאים המטיילים בשלווה ומלחכים את צמחי המדבר בהנאה. ממלכודת הנמרים יש עוד כרבע שעת הליכה קלילה עד לסיום המסלול בנקודת ההתחלה.

אפשרות להארכת הטיול: נסיעה לעמודי עמרם

למי שרוצה להמשיך את הטיול ולחזות בעוד מקום קסום ניתן לחזור אל הרכב ולנסוע בדרך בה הגעתם עד לפיצול עם הסימון הכחול. פונים בעקבות השלט המצביע לכיוון עמודי עמרם ולאחר נסיעה של שבע דקות, מגיעים לחניה. הליכה קצרה של 600 מטרים ותוכלו לחזות בעמודי עמרם- עמודים מרשימים ויפים המתנשאים לגובה של 15 מטר, הבנויים מאבן חול שהמים חלחלו ויצרו בה ציורים נפלאים, בדומה לעמודי שלמה בתמנע.

משך הטיול: כ 2-4 שעות

אופי הטיול: מסלול מעגלי, מתאים למשפחות

העונה המומלצת: בימי הקיץ רק בשעות הבוקר המוקדמות, ובחורף כאשר אין חשש לשיטפונות.

מתאים ל: ילדים מגיל ארבע לערך שרגילים ללכת, תינוקות במנשאים.

כמה עולה: ללא תשלום.

נגישות: לא.

ב WAZE: "קניון שחורת״, ״עמודי עמרם״

מה להביא? נעלי הליכה נוחות, כובע, מים בכמות מספקת, (2 ליטר לאדם).

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: קניון שחורת

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.