שמורת טבע שיטה מלבינה אשדוד - הצעה למסלול טיול

מאת: אתי נפרין 04.01.2023

שמורה קטנה ובה מינים מיוחדים של צומח נדיר לאזורינו

תחילת מסלול שיטה מלבינה צילום: אתי נפרין
צילום: אתי נפרין
צילום: אתי נפרין

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 10


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-4.3 ק"מ כולל את שביל הגישה, 3.5 ק"מ ללא שביל הגישה.


משך המסלול: כשלוש שעות


 


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: בינוני


 


מוקדי עניין

מוקדי עניין: פריחה, צומח, בעלי חיים, חולות ועוד


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת טבע שיטה מלבינה אשדוד או בשמה הנוסף " שמורת טבע מבוא אשדוד", היא שמורה מיוחדת בה צומח הריכוז הגדול בישראל של העץ שיטה מלבינה. השמורה מהווה שריד לנוף מישור החוף הדרומי, אשר נעלם כתוצאה מפיתוח אורבני. בחורף ובאביב תיהנו מפריחה מרהיבה של איריס הארגמן ושום תל אביב.

שמורת טבע מבוא אשדוד היא שריד לנוף החולי של מישור החוף הדרומי. השמורה משתרעת על שטח של כ-863 דונם. בשמורה קיים חורש מפותח, הגדול מסוגו בארץ, של שיטה מלבינה. מוצא העץ  מאפריקה ותפוצתו בארץ מקוטעת מאוד. גם עצי השקמים העתיקים בשמורה הם שריד נופי לדרך הים הקדומה שעברה במקום.

השמורה היא חלק מרצף שטחי החולות במישור החוף הדרומי, שהיקפם מצטמצם בשל כרייה, פיתוח אורבני ותשתיות.

מיקומה של השמורה בין חולות פלמחים – יבנה בצפון לחולות אשדוד בדרום, וכך היא מהווה חוליית קישור המאפשרת קשר בין אזורי החולות, וביחד מהווים מסדרון אקולוגי לבעלי החיים והצומח במישור החוף הדרומי.

 

נקודת מוצא: כביש 41, כ-500 מטר ממערב לצומת אשדוד. חנייה בסמוך לתחנת המיתוג של חברת החשמל. דרך הגישה לשמורה מסומנת בשחור ואורכה כ-800 מטר.

בעלי רכב 4/4 יכולים להמשיך עם השביל הפונה ימינה (סימון שבילים שחור) כ-800 מטר עד לחניון במבואת הכניסה לשמורה.

תיאור המסלול:

תיאור המסלול בקצרה: שביל הטיול בשמורה מתחיל מתחנת המיתוג של חברת חשמל בכביש 41. צעידה עם הסימון השחור – שביל גישה לשמורה כ-800 מטר. בשמורה הצעידה במסלול מעגלי המסומן בסימון שבילים ירוק וכחול, ואז חוזרים למסלול המסומן בשחור אתו נשוב לרכב. אורכו של המסלול הטבעתי כ-3.5 ק"מ.

בשמורה קיים חורש מפותח של שיטה מלבינה, מין עץ ממוצא אפריקאי, שכאן גבול תפוצתו הצפוני. שם המין מתאר את הגוון הלבן של הגזע שלו. תפוצת העץ בארץ מוגבלת למספר אתרים בלבד, כשכאן קיים הריכוז הגדול בארץ. מכאן ייחודה וחשיבותה הגדולה של שמורה זו.

עצי השקמים בשמורה הם שריד לשדרת השקמים שניטעה לאורך "דרך הים" ההיסטורית באזור. דרך הים קישרה בין שתי אימפריות גדולות בעולם העתיק – מסופוטמיה בצפון ומצרים בדרום. עצי הפיקוס שימשו את משתמשי הדרך בצל, מחסה ומזון.

בחודשים פברואר ומרץ ניתן להתענג על פריחת האיריסים בשמורה. איריס הארגמן הוא צמח ייחודי למישור החוף. הצמח מוגן ונמצא בסכנת הכחדה, כתוצאה מצמצום והרס בית הגידול שלו. האיריס שייך לקבוצת אירוס ההיכל. הפרח מתהדר בצבע ארגמן ופורח באזורים חוליים.

בעלי חיים האופייניים לבית הגידול מכונים פסמופיליים (חובבי חול) והם ירבוע, מריון מצוי, גרביל החולות ומיני זוחלים רבים כגון, שנוניות, נחושית עינונית, ישימונית, נחש חולות ועוד.

בשמורה חיי עדר צבאיים, אוכלוסיות של מין זה מצויה בכל מרחב החולות בשטח שבין חולות ראשון לציון בצפון, לגבול הרצועה בדרום. הפיתוח במישור החוף הדרומי הביא לקיטוע של האוכלוסיות והן נמצאות כיום בגושי חולות המנותקים ע"י כבישים, ערים ועוד. מינים נוספים של יונקים שנצפו בשמורה הם תן זהוב, חזיר בר, שועל מצוי, נמייה, גירית מצויה ועוד.

הרכב הקרקע בשמורה הוא של חולות מיוצבים או מיוצבים למחצה. מקור החולות בשטח,  כמו בשאר אזורי החולות במישור החוף של ישראל, הוא חול  ש"הוסע" בזרמי הים משפך הנילוס אל חופי הארץ והורבד בהם. מקורם של החולות הוא בשחיקה של סלעי יסוד בהרי הגרניט של אתיופיה והם מורכבים בעיקר מהמינרל קוורץ.

הערות :

  • ההליכה מותרת רק בשביל המסומן.
  • הבערת אש אסורה.
  • אסורה כניסת סוסים.
  • אסורה כניסת כלבים.
  • אסורה שהייה בשעות החשיכה.
  • שומרים על הטבע נקי! השארת פסולת בשטח מסכנת את חיות הבר, קחו את הפסולת עמכם.

 

אורך המסלול: כ-4.3 ק"מ כולל את שביל הגישה, 3.5 ק"מ ללא שביל הגישה.

משך המסלול: כשלוש שעות

דרגת קושי ואופי המסלול: בינוני

מוקדי עניין: פריחה, צומח, בעלי חיים, חולות ועוד

 

איך להגיע :

מכביש 4: יורדים במחלף אשדוד לכביש מס' 41 לכיוון מערב. כעבור כ-500 מטר נראה מימין (צפונה לכביש) מבנה גדול מגודר של חברת חשמל. פונים מהכביש וחונים מצד ימין, לא לחסום את המעבר בשביל.

בעלי רכב 4/4 יכולים להמשיך עם השביל הפונה ימינה (סימון שבילים שחור) כ-800 מטר עד לחניון במבואת הכניסה לשמורה.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון שמורת טבע שיטה מלבינה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.