נחל שלמה - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מסיב הרי אילת

מאת: יעל לרנר 19.12.2019

נחל שלמה יורד במתינות מהרי אילת לים סוף, ולאחרונה סומן בו שביל טיול מעגלי חדש, בו תוכלו ליהנות מסלעים בשלל צבעים, יעלים המשוטטים בשלווה לצד עצי שיטה ואשלים וגולת הכותרת - תצפית מרהיבה על הרי אילת ומפרץ אילת.

נחל שלמה זורם נחל שלמה זורם. צילום: דורון ניסים

מספר מפת סימון שבילים

: 20

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-4.5 ק"מ


משך המסלול: 2-3 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי, בדרגת קושי בינונית


מוקדי עניין


  • תצפית על נופי הערבה ומפרץ אילת

  • צמחיית המדבר

  • נחל שלמה

  • סלעים מטמורפיים


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הטיול בנחל שלמה מתאים לכל מי שנמצא באילת ומעוניין לצאת למסלול טיול מקסים בלב מדבר, במרחק דקות אחדות מבית המלון. נחל שלמה יורד במתינות מהרי אילת לים סוף, ולאחרונה סומן בו שביל טיול חדש שבו תוכלו ליהנות ממה שיש למדבר להציע – סלעים בשלל צבעים, יעלים המשוטטים בשלווה לצד עצי שיטה ואשלים וגולת הכותרת – תצפית מרהיבה על הרי אילת ומפרץ אילת.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון לילה הר צפחות

כ-100 מ' ממקום החניה, במעלה השביל המסומן בירוק, הציבה רשות הטבע והגנים מחסום המונע כניסה לערוץ בכלי רכב, למען שימור הנוף. השביל הירוק עולה להר צפחות. מהמחסום עולים בו כחצי קילומטר ופונים ימינה בעקבות סימון השבילים החדש (שחור).

השביל עולה בערוץ מתון ובו כמה עצי שיטה מתים, כנראה עקב מחסור חמור במשקעים במשך כמה שנים רצופות. הצמח הנפוץ בערוץ הוא ריסן דק (אכיל). זהו בן שיח קוצני מאוד, הפורח חודשים רבים בשנה בפרחים כחולים חד-שפתיים. הריסן פיתח מנגנון מיוחד להפצת זרעים. בהרי אילת ייתכנו כמה שנים ללא כמות מספקת של גשם. בתנאים אלו הצמחים חייבים למצוא דרכים להבטיח שזרעיהם לא יתבזבזו לריק, והריסן פיתח "שעון מים": הוא מפיץ את הזרעים רק לאחר שנרטבו כהוגן. בדרך זו מובטחים לזרעים ולנבטים הצעירים די מים כשיבקעו ויתחילו לצמוח.

השביל מעפיל לנקודה הגבוהה בטיול, כ-200 מ' מעל פני הים וכ-120 מ' מעל תחילתו של מסלול ההליכה. הנוף נהדר. באופק נראה הר שלמה הענק ולפניו הר יהושפט והר רחבעם. בצד אחר נראה מפרץ אילת. אבן קטנה ליד השביל נושאת את שמה של יולנדה קריק. יולנדה, יהודייה ממוצא הולנדי, התאהבה בהרי אילת וטיילה בהם ככל שעלה בידה לעשות זאת. היא מתה בדמי ימיה וידידיה מחוות הגמלים הציבו את האבן לזכרה. עתה השביל יורד לנחל שלמה. בנחל פונים ימינה והולכים במורדו 1.3 ק"מ עד חניון הלילה של הר צפחות. ​

מעניין לדעת:

בפתח הנחל, סמוך לגדתו הצפונית, עומד בית בנוי אבני גרניט שכיום נמצא בבעלות פרטית ובו חדרי אירוח. לבית, ששמו ״בית ויליאמס״, סיפור מרתק במיוחד. הבית נבנה מאבני המקום בראשית שנות ה-30 של המאה העשרים, והתגורר בו מעת לעת הגאולוג והמהנדס ליאונרד ויליאמס.

ויליאמס נולד בשנת 1882 ובמלחמת העולם הראשונה היה קצין בצבא הבריטי בארץ ישראל. בתום המלחמה חזר לארץ ישראל וקיבל זיכיון לפיתוח מכרות גופרית ליד קיבוץ בארי. נראה שחיפש אוצרות גם בהרי אילת, אך כשנוכח לדעת שכוח ישראלי השתלט על אום רשרש (1949), עלה על סירתו ונמלט לירדן. על דלת ביתו השאיר פתק: "תכף אשוב, נא לא להיכנס". ויליאמס לא שב מעולם. בבית, שכנראה שימש לו מחסן, נמצאו מפה בריטית וצילומי אוויר באיכות מעולה. מאוחר יותר דרש פיצויים על הפריטים שהשאיר מאחור.

איך להגיע

נוסעים מאילת דרומה (כביש 90) ופונים ימינה בדרך העפר לנחל שלמה, בין סימני ק"מ 6–7. נוסעים במעלה נחל שלמה. לאחר כ-1.5 ק"מ חולפים על פני חוות הגמלים ואחרי כ-200 מ' מגיעים לחניון הלילה של נחל צפחות. כאן פוגשים שביל מסומן ירוק וחונים.

הערות

  • אין לסטות מהשבילים המסומנים
  • אין לטייל בשעות החמות

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון לילה הר צפחות

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.