נחל שלמה - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מסיב הרי אילת

03.06.2019

טיול מעגלי קצר בהרי אילת, מנחל שלמה וחזרה אליו, מתאפשר עתה בזכות שביל חדש שרשות הטבע והגנים סימנה. השביל עובר בין סלעים ססגוניים ובנקודתו הגבוהה יש תצפית מרהיבה על הסביבה.

נחל שלמה זורם נחל שלמה זורם. צילום: דורון ניסים
: 20

אורך המסלול: כ-4.5 ק"מ


משך המסלול: כשעתיים


מסלול מעגלי


מתאים למשפחות עם ילדים מעל גיל 12  • סלעים מטמורפיים

  • צמחיית מדבר


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הסלעים של הרי אילת הם העתיקים בסלעים שנחשפים בישראל. יש כאן סלעי מחדר כגון גרניט וסיאניט, וסלעים שהותמרו בתנאי לחץ ובטמפרטורה גבוהה כגון גְנַייס ושִׁיסְט. מקורם של סלעים אלו במסיב הערבו נובי – קצהָ הצפוני של יבשת-העל הקדומה גונדוואנה, שלפני יותר מ-180 מיליון שנה נכללו בה גם אפריקה, אוסטרליה, הודו ודרום אמריקה.

תיאור המסלול

מסלול הנסיעה – מכביש 90 פונים לנחל שלמה בדרך עפר (סימון שבילים אדום) עבירה למכוניות. בפתח הנחל, סמוך לגדתו הצפונית, עומד בית בנוי אבני גרניט ובו חדרי אירוח. זהו בית ויליאמס. הוא נבנה מאבני המקום בראשית שנות ה-30 של המאה העשרים, והתגורר בו מעת לעת הגאולוג והמהנדס ליאונרד ויליאמס.

ויליאמס נולד בשנת 1882 ובמלחמת העולם הראשונה היה קצין בצבא הבריטי בארץ ישראל. בתום המלחמה חזר לארץ ישראל וקיבל זיכיון לפיתוח מכרות גפרית ליד קיבוץ בארי. נראה שחיפש אוצרות גם בהרי אילת, אך כשנוכח לדעת שכוח ישראלי השתלט על אום רשרש (1949), עלה על סירתו ונמלט לירדן. על דלת ביתו השאיר פתק: "תכף אשוב, נא לא להיכנס". ויליאמס לא שב מעולם. בבית, שכנראה שימש לו מחסן, נמצאו מפה בריטית טובה וצילומי אוויר מעולים. מאוחר יותר דרש פיצויים על הפריטים שהשאיר מאחור.

נוסעים במעלה נחל שלמה. לאחר כ-1.5 ק"מ חולפים על פני חוות הגמלים ואחרי עוד חצי קילומטר בערך מגיעים לחניון הלילה של נחל צפחות. כאן פוגשים שביל מסומן ירוק וחונים.

צפחות וגנייס – בגדת נחל שלמה שמצפון לחניון (מימין לנוסעים במעלה נחל שלמה) אפשר להבחין בסלע מסוג שיסט, סלע אפור-שחור העשוי שכבות. סלע זה ידוע בשם צפחת אילת. שיסט הוא סלע מטמורפי, כלומר סלע שחל בו שינוי מאז נוצר.

השיסט כאן נוצר מסלעים דקי גרגר כגון חרסית. בעודם במצב מוצק אך גמיש הופעל עליהם לחץ עצום בטמפרטורה גבוהה, ובתהליך זה הם התעשרו במינרלים חדשים, בעיקר בנציץ (מיקה). הלחץ הרב הוא שגרם גם למבנה המשוכב של הסלע.

לעומת זאת הסלע שבתוכו עובר השביל הירוק, בגדה הנגדית של הנחל, עשוי רובו ככולו גנייס. גנייס הוא השם של סלעי יסוד או סלעי משקע שהותמרו בלחץ ובחום. הסלעים כאן הם סלעי יסוד מותמרים.

מסלול ההליכה – כ-100 מ' ממקום החניה, במעלה השביל המסומן בירוק, הציבה רשות הטבע והגנים מחסום המונע כניסה לערוץ בכלי רכב, למען שימור הנוף. השביל הירוק עולה להר צפחות. מהמחסום עולים בו כחצי קילומטר ופונים ימינה בעקבות סימון השבילים החדש (שחור).

השביל עולה בערוץ מתון ובו כמה עצי שיטה מתים, כנראה עקב מחסור חמור במשקעים כמה שנים רצופות. הצמח הנפוץ בערוץ הוא ריסן דק (נאכל). זהו בן שיח קוצני מאוד, הפורח חודשים רבים בשנה בפרחים כחולים חד-שפתיים. הריסן פיתח מנגנון מיוחד להפצת זרעים. המדבר מתאפיין לא רק במיעוט משקעים אלא גם בשנים שחונות. בהרי אילת ייתכנו כמה שנים ללא כמות מספקת של גשם. בתנאים אלו הצמחים חייבים למצוא דרכים להבטיח שזרעיהם לא יתבזבזו לריק, והריסן פיתח "שעון מים": הוא מפיץ את הזרעים רק לאחר שנרטבו כהוגן. בדרך זו מובטחים לזרעים ולנבטים הצעירים די מים כשיבקעו ויתחילו לצמוח.

השביל מעפיל לנקודה הגבוהה בטיול, כ-200 מ' מעל פני הים וכ-120 מ' מעל תחילתו של מסלול ההליכה. הנוף נהדר. באופק נראה הר שלמה הענק ולפניו הר יהושפט והר רחבעם. בצד אחר נראה מפרץ אילת. אבן קטנה ליד השביל נושאת את שמה של יולנדה קריק. יולנדה, יהודייה ממוצא הולנדי, התאהבה בהרי אילת וטיילה בהם ככל שעלה בידה לעשות זאת. היא מתה בדמי ימיה וידידיה מחוות הגמלים הציבו את האבן לזכרה.עתה השביל יורד לנחל שלמה. בנחל פונים ימינה והולכים במורדו 1.3 ק"מ עד חניון הלילה של הר צפחות. ​

חניון לילה

חניון לילה הר צפחות (בנקודת היציאה והסיום של הטיול)

איך מגיעים

נוסעים מאילת דרומה (כביש 90) ופונים ימינה בדרך העפר לנחל שלמה, בין סימני ק"מ 6–7.

הערות

  • אין לסטות מהשבילים המסומנים
  • אין לטייל בשעות החמות
המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.