נחל פיראן ונחל תלכיד - המלצה למסלול טיול באיזור בקעת הירדן (שמורת טבע אום זוקה)

מאת: יעל לרנר 03.03.2022

המדרונות הסלעיים המשתפלים מהשומרון לצפון הבקעה, יוצרים פסיפס המורכב מנופי מצוקים לצד צמחייה מגוונת ומפתיעה כצמחיה מדברית ים-תיכונית לצד מרבדי נרקיסים, צבעונים ואירוס הגלבוע (בעונה). מסלול הטיול החוויתי העובר במצוקי הנחלים תלכיד ופיראן, ייקח אתכם לטיול אתגרי המטפס ויורד בחזרה לנחלי מזרח השומרון בבואם להישפך לבקעת הירדן.

איריס הגלבוע באום זוקא - צילם מרדכי לאש איריס הגלבוע באום זוקא. צילום: מרדכי לאש

מספר מפת סימון שבילים

: 5-6

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-3 ק"מ


משך המסלול: כ-3 שעות


 


 


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי למיטיבי לכת, כולל ירידה בעזרת יתדות הקבועים בנחל


מוקדי עניין


  • מסלול חווייתי בנחל במזרח השומרון

  • צמחיית ספר המדבר

  • נופי בקעת הירדן

  • פריחות מרהיבות בעונה

  • תצפית יפה על בקעת הירדן מפרשת המים בין הנחלים פיראן לתלכיד


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל פיראן ונחל תלכיד הם שני נחלים השוכנים בתחומה של שמורת אום זוקה שבמורדות השומרון, ויורדים בתלילות אל בקעת הירדן. בשמורה המרהיבה הפרשי גובה התורמים למגוון רב של מיני בעלי חיים וצמחים. הקרבה לבקעת הירדן אחראית למיני צמחים ממוצא סודני, כחלביב רותמי, עירית גדולה וגלונית מצויה, אשחר ארצישראלי ואוג קוצני, ומנגד פורחים כאן (בעונה) גם מרבדים מרהיבים של אירוס הגלבוע, נורית אסיה, צבעוני ההרים ונרקיס מצוי!

מסלול הטיול החוויתי העובר במצוקי הנחלים תלכיד ופיראן ייקח אתכם לטיול אתגרי המטפס ויורד בחזרה, בעזרת יתדות הקבועים בנחל, לנחלי מזרח השומרון בבואם להישפך לבקעת הירדן. המסלול הוא מדהים ביופיו והרפתקני במיוחד!

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון נחל תלכיד

מהחניון שבצד כביש 90 צועדים כ-500 מ' דרומה לאנדרטת מוחמד שיבלי (100 מ' מצפון לשלט הכניסה לוואדי פיראן). האנדרטה מנציחה את רב-סמל בכיר מוחמד שיבלי, שב-1991 נהרג במקום זה בהיתקלות עם מחבלים. ליד האנדרטה צומח זקום מצרי, עץ הנפוץ במזרח אפריקה וצומח באזורנו בעמק הערבה ובבקעת הירדן.

מהאנדרטה גולשים במדרון הקטן דרומה, במקביל לכביש הבקעה. אדמת החוואר המלבינה מכוסה בשיחים אפרפרים וסבוכים של מלחית אשונה. למרגלות גבעת האנדרטה ניצב שלט מכוון לנחל פיראן. שדה הראייה מוגבל מעט בגלל העיקול בכביש, ויש לחצותו בזהירות. צעד אחד מן הכביש בשביל המסומן באדום, והבקעה מפנה את מקומה לשיפולי המדרון של רכס אום זוקה שבמזרח הרי השומרון. הערוץ הרחב של נחל פיראן הולך וצר עד שהוא הופך לקניון יפהפה בין קירות זקופים. כאן מזומנת למטיילים חוויה אדירה של טיפוס וירידה במפלים קטנים בגובה 2-3 מ' בחורף, כבר בינואר ובפברואר, תוכלו לראות כאן משטחי פריחה יפהפיים של נרקיסים ורקפות רבות המציצות מסלע ולידן פורחים שיחי ענק של רותם המדבר. במרץ תמצאו כאן גם מרבדים נהדרים של כלנית מצויה ותורמוס ההרים. בחורף גם בולטים כאן שיחי אוג קוצני בצבעם הירוק ןהרענן. 

לאחר כקילומטר שיפוע הערוץ מתמתן וסימון ירוק על סלע גדול מכוון את המטיילים צפונה (ימינה). שימו לב! העלייה בהמשך הוואדי אסורה מפני שיש שם שטח אש פעיל של צה"ל. העלייה מתונה יחסית, והיא מובילה לשלוחה המפרידה בין ואדי פיראן לערוץ נחל תלכיד. במרץ מדרון זה מכוסה במשטחי פריחה גדולים. 

השביל הירוק מגיע אל תצפית על נחל תלכיד המשקיפה לנוף המרהיב של בקעת הירדן והרי גלעד, וממנה הוא יורד לעבר נחל תלכיד. הירידה בנחל חוויתית במיוחד – מפלונים קטנים, גבי מים, חגווי סלע ונקיקים. המפלים כאן גבוהים מעט מן המפלים שבמעלה ואדי פיראן, ויורדים בהם בעזרת יתדות. 

לקראת סופו של המסלול יש להיצמד לצלע הימנית של הואדי (לצלע הדרומית שלו) מתוך כוונה לעקוף את המפל הגדול של נחל תלכיד מדרום. 

לאחר הליכה קלה מגיעים חזרה אל הכביש הראשי כביש 90 ומשם עם השביל עוד כ-5 דקות הליכה עד החניון בו הושאר הרכב.

רוצים גם לראות את פריחתו של אירוס הגלבוע?

בסוף חודש מרס כדאי לנסוע מרחק קצר כדי לחזות בפריחת אירוס הגלבוע. סעו מאנדרטת שיבלי כ-2 ק"מ דרומה ופנו מערבה בדרך סלולה, לפי השלט "גבעונית". השלט הירוק של רשות הטבע והגנים, המבשר על שמורת אום זוקא, מאשר שזאת הדרך הנכונה. המשיכו בעלייה בכביש כ-500 מ' עד עיקול רחב ימינה. מן העיקול עולה דרך עפר מערבה. כאן חונים ומטפסים בדרך העפר עוד כ-500 מ'. מדרום לדרך, לאחר העיקול הראשון, תבחינו בשדה גדול של אירוס הגלבוע.​

הערה

אין להיכנס לנחל בימי גשם

ניתן להזמין הדרכות  במרכז הדרכה שומרון
מייל: mh-shomron@npa.org.il
טלפון: 09-9539222

איך להגיע

הטיול מתחיל ברחבת החניה בפתח נחל תלכיד, ממערב לכביש הבקעה (כביש 90, ליד סימן ק"מ 350), כ-5 ק"מ מדרום לברוש הבקעה.

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון נחל תלכיד

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.