נחל פיראן ונחל תלכיד - המלצה למסלול טיול באיזור בקעת הירדן (שמורת טבע אום זוקה)

05.06.2019

מדרונות סלעיים משתפלים מהשומרון לצפון הבקעה ויוצרים פסיפס מגוון של חברות צמחים. כאן צמחים חובבי חום כגון זקום מצרי וחלביב רותמי דרים בכפיפה אחת עם צמחים ים תיכוניים כמו רקפות ונרקיסים. התארגנו בחניון שהכשירה רשות הטבע והגנים בצד כביש 90 וצאו לדרך.

נחל תלכיד פיראן. צילום: עמית מנדלסון
נחל פיארן. צילום: דורון ניסים
: 5-6

אורך המסלול: כ-3 ק"מ


משך המסלול: כ-3 שעות


 


 


מסלול הליכה מעגלי אתגרי, כולל ירידה בעזרת יתדות הקבועים בנחל


למיטיבי לכת  • מסלול חווייתי בנחל במזרח השומרון

  • צמחיית ספר המדבר

  • נופי בקעת הירדן

  • בסוף מרס פריחת אירוס הגלבוע


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הנחלים פיראן ותלכיד הם בתחומה של שמורת אום זוקה שבמורדות השומרון, היורדים בתלילות מזרחה אל בקעת הירדן. השמורה משתרעת על כ-22,000 דונם, והפרשי הרום בה תורמים למגוון רב של מיני בעלי חיים וצמחים.

הקרבה לבקעת הירדן אחראית למיני צמחים ממוצא סודני, כגון חלביב רותמי. צמחים אחרים הם מצמחיית הספר הים תיכוני, כגון עירית גדולה וגלונית מצויה, אשחר ארצישראלי ואוג קוצני. כמו כן צומחים כאן אירוס הגלבוע, נורית אסיה, צבעוני ההרים ונרקיס מצוי.

תיאור המסלול

  1. אנדרטת מוחמד שיבלימהחניון שבצד כביש 90 צועדים בשוליו כ-500 מ' דרומה לאנדרטת מוחמד שיבלי (100 מ' מצפון לשלט הכניסה לוואדי פיראן). האנדרטה מנציחה את רב-סמל בכיר מוחמד שיבלי, שב-1991 נהרג במקום זה בהיתקלות עם מחבלים. ליד האנדרטה צומח זקום מצרי, עץ הנפוץ במזרח אפריקה וצומח באזורנו בעמק הערבה ובבקעת הירדן, המספקים לו אקלים חם וכמויות מים בכמות מספקת.
  2. ואדי פיראןמהאנדרטה גולשים במדרון הקטן דרומה, במקביל לכביש הבקעה. אדמת החוואר המלבינה מכוסה בשיחים אפרפרים וסבוכים של מלחית אשונה. למרגלות גבעת האנדרטה ניצב שלט מכוון לנחל פיראן. שדה הראייה מוגבל מעט בגלל העיקול בכביש, ויש לחצותו בזהירות. צעד אחד מן הכביש בשביל המסומן באדום, והבקעה מפנה את מקומה לשיפולי המדרון של רכס אום זוקה שבמזרח הרי השומרון. זה עולם אחר לגמרי.הערוץ הרחב של נחל פיראן הולך וצר עד שהוא נעשה קניון בין קירות זקופים. כאן מזומנת למטיילים חוויה. מפלים קטנים בגובה 2—3 מ' חוסמים את הערוץ וצריך לטפס עליהם או למצוא מעקפים.בחורף, כבר בינואר ובפברואר, רואים כאן משטחי פריחה יפהפיים של נרקיסים. רקפות רבות מציצות מחגווי הסלע ולידן שיחי ענק של רותם המדבר. במרס יש כאן מרבדים נהדרים של כלנית מצויה ותורמוס ההרים. בחורף גם בולטים כאן שיחי אוג קוצני בצבעם הירוק ןהרענן. שיחים אלו מגיעים כאן לגובה עד 4 מ' ויוצרים במדרונות הנחל תצורת צומח של יער ספר. קל להכיר את הצמח על פי ענפיו הקוצניים ועליו המחולקים לשלוש אונות.
  3. נחל תלכידלאחר כקילומטר שיפוע הערוץ מתמתן וסימון ירוק על סלע גדול מכוון את המטיילים צפונה (ימינה). העלייה בהמשך הוואדי אסורה מפני שיש שם שטח אש פעיל של צה"ל.המעלה מתון, והוא מוביל לשלוחה המפרידה בין ואדי פיראן לערוץ שמצפון לו, נחל תלכיד (ואדי קועוד עידה). במרס מדרון זה מכוסה משטחי פריחה גדולים. סמוך לראש המעלה נמצא ריכוז גדול של חלביב רותמי, שיח גדול למדי ונדיר בישראל.מימין לראש השלוחה יש מצוק קטן של סלעים בלויים. מומלץ לעלות עליו כדי לצפות בנוף המרהיב של בקעת הירדן והרי גלעד.עתה לא נותר אלא לחזור לנקודת היציאה. השביל המסומן יורד לערוץ נחל תלכיד. המפלים כאן גבוהים מעט מן המפלים שבמעלה ואדי פיראן, ויורדים בעזרת יתדות. בסוף יש מפל גבוה, בלתי עביר. השביל עוקף אותו בחכמה באיגוף ימני וחוזר לרחבת החניה, סמוך לכביש הבקעה.אל אירוס הגלבועבסוף חודש מרס כדאי להזין עיניים בפריחת אירוס הגלבוע. נוסעים מאנדרטת שיבלי כ-2 ק"מ דרומה ופונים מערבה בדרך סלולה, לפי השלט "גבעונית". השלט הירוק של רשות הטבע והגנים, המבשר על שמורת אום זוקא, מאשר שזאת הדרך הנכונה. מעפילים בכביש כ-500 מ' עד עיקול רחב ימינה. מן העיקול עולה דרך עפר מערבה. כאן חונים ומטפסים בדרך העפר עוד כ-500 מ'. מדרום לדרך, לאחר העיקול הראשון, נפרס שדה גדול של אירוס הגלבוע.​

 

איך להגיע

הטיול מתחיל ברחבת החניה בפתח נחל תלכיד, ממערב לכביש הבקעה (כביש 90, ליד סימן ק"מ 350), כ-5 ק"מ מדרום לברוש הבקעה.

 

הערה

אין להיכנס לנחל בימי גשם

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.