ביקור בשמורת טבע נחל תנינים - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל תנינים

מאת: יעל לרנר ורבקה שחק, מנהלת מרכז הדרכה כרמל, רשות הטבע והגנים. 05.03.2020

שמורת טבע קסומה הנמצאת במרחק 40 דקות ממרכז הארץ ובה תמצאו את כל הדרוש לטיול מענג - מסלול קליל על גשרוני עץ מעל מי נחל שליו, היסטוריה מפוארת על מפעל המים של קיסריה ואפילו סכר משוחזר ומרשים, בעלי חיים, עופות ופריחות (בעונה), ולקינוח - סיפור על התנינים שחיו בנחל והעניקו לו את שמו!

שמורת טבע נחל תנינים רינת רוסו, רשות הטבע והגנים
נחל תנינים. צילום: אורי ארליך

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 7


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-2 ק"מ


משך המסלול: כשעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קל


מוקדי עניין


  • סכר משוחזר מימי הורדוס

  • נחל

  • גשרוני עץ ואמת המים

  • עופות

  • דגים ובעלי חיים

  • פריחות בעונה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


בשמורת נחל תנינים זורם נחל תנינים, הקרוי כך על שם התנינים שחיו בו במימי ביצות כבארה עד ראשית המאה העשרים. היום אין כאן כבר תנינים, אך בכל זאת תמצאו במקום שפע של בעלי חיים: ציפורי מים, דגים וצבים. שפע החיים כאן קשור לעובדה שנחל תנינים הוא הנחל הנקי היחיד שזורם לים התיכון ומימיו לא זוהמו מעולם במי ביוב! 

בטיול קליל תוכלו לראות את שרידיו של סכר מרשים מאוד שיצר אגם גדול, ממנו הוזרמו מים לקיסריה באמצעות אמת מים נמוכה. ממצאים ארכיאולוגים נוספים התגלו במקום ותוכלו להגיע לבקר כאן ולהתרשם מכולם. מעל מי הנחל תלויים גשרוני עץ נחמדים ובשבתות מפעילים כאן את הסכר במופע מרשים, כך שתוכלו לחזות בשחזור מפעל המים העצום שפעל כאן לפני אלפי שנים. בנוסף, בימות הקיץ יש כאן מסלול מענג שבו אפשר ללכת ממש בתוך אמת המים. בואו לבקר!

תיאור המסלול

בשמורה זורם נחל תנינים, הקרוי כך על שם התנינים שחיו במימי ביצות כבארה עד ראשית המאה העשרים. היום אין כאן כבר תנינים, אבל בכל זאת תמצאו במקום שפע של בעלי חיים: ציפורי מים, דגים וצבים. 

נחל תנינים הוא הנחל הנקי היחיד שזורם לים התיכון ומימיו לא זוהמו מעולם במי ביוב. כשתטיילו כאן תוכלו לראות את שרידיו של סכר מרשים מאוד, שנבנה בסוף התקופה הרומית ובתחילת התקופה הביזנטית. הסכר יצר במקום אגם גדול, שממנו הוזרמו מים לקיסריה באמצעות אמת המים הנמוכה. במקום גם פעלו כמה טחנות קמח, ששרידיהן נחשפו לגמרי במקרה לאחר שבכמה חורפים בשנות התשעים הוצף האזור במי גשמים שגרמו לנזקים קשים לשטחי החקלאות. כדי למנוע את ההצפות נערכו בשטח עבודות שבמהלכן התגלה כאן הסכר הענק, שהיה מכוסה בסחף. 

ממצאים נוספים התגלו בחפירות נוספות ואפשר לבקר כאן ולהתרשם מכולם. מעל מי הנחל תלויים גשרוני עץ נחמדים ובשבתות מפעילים את הסכר, ואפשר לחזות בשחזור מפעל המים העצום שפעל כאן לפני אלפי שנים. בנוסף, בימות הקיץ תוכלו ללכת במסלול מענג בתוך אמת המים. 

ולגבי התנינים שהיו כאן: אגדה מספרת שהרומאים הביאו אותם לכאן, לפני אלפיים שנה, כדי להשתתף במלחמות הגלדיאטורים שהתקיימו בקיסריה הסמוכה ובשוני.

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע נחל תנינים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.