הצעה למסלול טיול בשמורת טבע נחל תבור

01.01.2019

בעקבות תורמוס ההרים

תורמוסים בהר תבור צילם מוחמד מסאלחה (אבו רמזי)

אורך המסלול: כ-8 קילומטרים (מסלול מעגלי, מומלץ ללכת נגד כיוון השעון)

משך הטיול: 4-3 שעות

רמת קושי: בינונית

הגעה למסלול: מגיעים לקיבוץ גזית מכביש 7276. עוברים את שער הקיבוץ וממשיכים ישר עוד כחצי קילומטר לפי שלט ההכוונה לשמורה. יוצאים מהשער הצפוני של הקיבוץ לשביל עפר המוביל לחניה שלפני היציאה לטיול.

תחנת מידע והסברה

מקום תחנת ההסברה: בחניה שבתחילת מסלול הטיול.

ימים ושעות פעילות של תחנת ההסברה: ימי שבת 9.3 ו- 23.3 בשעות 09:00 – 16:00

הערה: כדאי להצטייד בנעליים או בסנדלים להליכה במים.

כללי

ידוע שככל שמתאמצים יותר, כך כיבוש היעד מספק יותר, לכן כדי ליהנות מהריכוזים היפים של תורמוס ההרים תצטרכו לצעוד עד אזור הקניון הסלעי והקסום של נחל תבור. אורכו של הקניון רק כ-1.5 ק"מ, אך הוא זה שמביא את רוב התהילה (ואת רוב המטיילים) לנחל כולו, הנמתח כ-30 ק"מ מהר תבור עד כביש 90.

המסלול (נגד כיוון השעון)

מרחבת החניה צועדים בעקבות השביל האדום. לאחר כ-2 ק"מ מגיעים לנחל תבור. השביל מצפין ונע לצד הנחל, טובל בים של פריחות אביביות ובהמון ירוק וכחול. אחרי עוד כחצי קילומטר מגיעים לקניון המפורסם ובליבו הנחל הזורם בין קירות סלע זקופים. להשלמת התמונה זורמים פה ושם מפלונים קטנים ונקווים בבריכות אינטימיות, והם מספקים בריחה נכונה מהעולם. זכרו, כל היופי הזה נראה רק באביב. בעומק הקיץ המראה מרשים הרבה פחות וכמובן, גם התורמוסים ייעלמו.

מי שאינו מעוניין ללכת עד סוף המסלול מוזמן לבחור נקודת מנוחה באזור זה, לשבת מול המים ואחר כך לחזור באותה דרך. המעדיפים את המסלול המלא ימשיכו מערבה. מכאן הדרך מעט קשה יותר ודורשת טיפוס תלול למדיי. השביל הכחול פוגש בשביל שחור ואחר כך אדום. השביל האדום מוביל חזרה לחניון.

מילה על תורמוס ההרים: הפרח תורמוס ההרים מופיע במרבדים נרחבים, וקשה להחמיץ את פריחתו המרשימה בצבע כחול-דרמטי בחודשים פברואר-אפריל.

מסלולי טיול בשמורה