השביל הנגיש בין בריכות המים של עיינות צוקים - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע עיינות צוקים

מאת: יעל לרנר 26.12.2019

דמיינו לכם בריכות קסומות וצמחייה שופעת למרגלות מצוקים נישאים בלב נווה המדבר הנמוך בעולם. אין צורך לדמיין! פשוט סעו לשמורת הטבע עינות צוקים שבצפון ים המלח! מדובר באחת השמורות היפות והמעניינות בארץ בה תמצאו נוף מרהיב, בריכות שכשוך נעימות הניזונות מהמעיינות הנובעים במשך כל השנה ושלווה מדברית אמיתית!

חוזרים לחבויה בעיינות צוקים , צילום ערן קרוזל עיינות צוקים. צילום: ערן קרוזל
בריכת קנה בשמורת טבע עיינות צוקים. צילום: יעקב שקולניק
צילום: דורון ניסים

מספר מפת סימון שבילים

: 8

משך ואורך המסלול

אורך ומשך המסלול: תלוי בכם, ומשתנה לפי איזור הטיול בשמורה. אפשר לבחור בין מסלולים קצרים של כמה מאות מטרים (כחצי שעה) לארוכים (3-4 שעות) בשמורה החבויה.


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי נגיש


מוקדי עניין


 • נגיש לבעלי מוגבלויות ועגלות ילדים

 • תצפית מרהיבה

 • צמחיית מדבר

 • בריכות שכשוך ורחצה

 • מצודת מזין

 • השמורה החבויה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


עינות צוקים היא שמורה השוכנת למרגלות מצוקים נישאים בלב נווה המדבר הנמוך בעולם, מה שהופך אותה לאחת השמורות הייחודיות והמעניינות ביותר בארץ, הן בשל עושר מיני החי והצומח שבה והן בשל שרידי הפעילות האנושית שהתגלו בה. במקום תמצאו, מלבד נוף מרהיב, בריכות שכשוך נהדרות הניזונות מהמעיינות היפים, ולכן מלאות במשך כל השנה. הטיול בשמורה היא חוויה מענגת ומתאימה לכל גיל ולכל רמה בשל העובדה שיש בה שביל נגיש לעגלות שמגיע עד לבריכות השכשוך! 

השמורה נחלקת לשלושה אזורים נפרדים. חלקה הצפוני של השמורה, "השמורה הסגורה", חסום בפני מבקרים מזדמנים. מרכז השמורה פתוח בפני כולם, ובו תמצאו בריכות שכשוך ושחייה במי מעיינות טבעיים, סככות, מלתחות, שירותים, שולחנות פיקניק והרבה מאוד צמחייה. כאן יש גם אתר ארכיאולוגי מתקופת בית שני, שבו בית אחוזה, בריכת השקיה, גן ומתקן גדול שהפיקו בו את בושם האפרסמון. אם תרצו לטייל בדרום השמורה (אזור המכונה "השמורה החבויה"), תוזמנו, מפאת הדאגה ושימור הטבע המתפרץ שבמקום, להיכנס לכאן רק בלוויית מדריכים מוסמכים מטעם רשות הטבע והגנים, ובתיאום מראש.

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

תיאור המסלול

 1. שרידים ארכאולוגיים של חווה חקלאית
  השביל הנגיש יוצא מקופת השמורה דרומה ומגיע לאחר כ-100 מ' לנקודה הצופה על מכלול ארכאולוגי. חוקרים קבעו שזו חווה חקלאית מימי הבית השני – מתקופת החשמונאים (130 לפסה"נ) עד ימי המרד הגדול (68 לספירה). ייתכן שאנשי החווה נמנו עם חברי כת קומראן, כותבי המגילות הגנוזות. בחפירות באתר בשנת 1954 נחשף מבנה דו-קומתי, שחדריו הקיפו חצר. באזור החקלאי נמצאו מערכת מסועפת להולכת מים וברכות אגירה, בהן ברכות שיקוע. על סמך חפירות בעת האחרונה הסיק הארכאולוג יזהר הרשפלד שהחווה התמחתה בייצור "שמן אפרסמון" משמני סיכה וקטורת. נראה כי במקום גידלו תמרים ל"דבש התמרים" המיוחד שיריחו התפרסמה בייצורו.
 2. ברכת תמר
  השביל הנגיש מגיע לברכת תמר, ברכה עגולה ועמוקה שנוח להשתכשך ולטבול בה. מעלון חשמלי עומד לרשות אנשים עם מוגבלות בתנועה כדי להורידם למים. ברכת תמר פתוחה לרחצה כל יום בחודשים יולי ואוגוסט. מאמצע מרס עד סוף נובמבר הברכה פתוחה רק בסופי שבוע ובחגים. בימים שברכת תמר פתוחה יש שירותי הצלה.השביל הנגיש מגיע לברכת קנה ולאגם סוף, סמוך מאוד לברכת תמר.
 3. ברכת צפצפה
  המשך המסלול אינו נגיש לכיסאות גלגלים.מומלץ להמשיך מעט מזרחה אל ברכת צפצפה. כאן זורם פלג רדוד ונעים ולידו עצי צפצפת הפרת, הניכרים במגוון הצורות של עליהם. במקומות מוצלים בין הפלגים מוצבים שולחנות פיקניק, ובתוך הפלגים שוחים נאווית כחולה (הזכרים כחולים עם נקודות) ונאווית המלחות (לזכרים יש שני פסים כהים בסנפיר הזנב). אורכם אינו עולה על 7 ס"מ. שני מיני דגים גדולים יותר הם אמנון מצוי ואמנון הירדן.בדרך לברכות אפשר לראות שלט צהוב המציין את קו מפלס ים המלח בשנת 1985. מבט בים המלח המרוחק ממחיש את מצבו העגום של האגם ההולך ונסוג לנגד עינינו.
 4. השמורה החבויה  

בשמורה החבויה מותר לטייל רק בהדרכת מדריכי רשות הטבע והגנים. בסופי שבוע יוצאים סיורים בקביעות ואילו במועדים אחרים יש לתאם ביקורים מראש עם הנהלת השמורה. הסיור בשמורה החבויה מרתק, הוא מגלה למטיילים פלגים זורמים, ברכות טבעיות, קניונים חתורים בנוף חרסתי, צמחי מקומות לחים, ובעלי חיים מיוחדים כמו הנמלה האורגת ומינים של דגים נדירים.

איך להגיע

מצומת אלמוג נוסעים דרומה בכביש ים המלח (כביש 90). 3 ק"מ אחרי קומראן פונים שמאלה (מזרחה) לשער השמורה.

הערות

 • יש להישמע למציל בברכה
 • אין לסטות מהשביל המסומן
 • הירידה במפלס ים המלח יוצרת ערוצים חדשים וגדותיהם מתמוטטות. יש לציית לשלטי ההזהרה ולהימנע מלהיכנס לשטח המסוכן
איך להגיע?
כתבו בוויז: עינות צוקים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.