השביל הנגיש בין בריכות המים של עיינות צוקים - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע עיינות צוקים

05.06.2019

מעיינות, אתר עתיקות, צמחייה ובעלי חיים מיוחדים. רשות הטבע והגנים הכשירה לאחרונה שתי ברכות גדולות במענה לבעיות שיוצרות ירידת מפלס ים המלח והתייבשות בתי הגידול בשמורה. מסלול נגיש מאפשר לאנשים עם מוגבלויות להיכנס לברכת הרחצה בשמורה הפתוחה.

בריכת קנה בשמורת טבע עיינות צוקים - צילום יעקב שקולניק בריכת קנה בשמורת טבע עיינות צוקים - צילום יעקב שקולניק
: 8

אורך המסלול: כמה מאות מטרים


משך המסלול: כשעה, לא כולל בילוי בברכות


 


מסלול מעגלי נגיש • הצמחייה ובעלי החיים של נאת המדבר

 • חווה קדומה

 • סיור מודרך בשמורה החבויה (יש להתעדכן מתי יוצאים סיורים)

 • ברכת שחייה המתמלאת ממי המעיינות


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


בין מצוק ההעתקים לחופי ים המלח פורצים מעיינות שופעים של מים חיים וזורמים בפלגים צלולים אל מימיו המלוחים של ים המוות. בדרכם המים יוצרים עולם עשיר ומיוחד של מגוון בתי גידול לחים. זאת שמורת הטבע עינות צוקים (עין פשחה).

בעולם הצומח עצי אשל היאור ואשל מרובע שולטים ברוב השטח בזכות עמידותם למליחות. קרוב יותר למים שולטת צמחיית גדות, ונציגיה הבולטים הם קנה מצוי וסוף מצוי. נפוצים מאוד גם סמר חד וסמר ערבי – שיחים בעלי גבעולים דקים וחדים.

עולם החי מיוחד במינו. בפלגים ובברכות שוחים ארבעה מיני דגים: נאווית כחולה, נאווית מלחות, אמנון הירדן ואמנון מצוי. נאווית המלחות היא מין מקומי הקיים רק במעיינות בקרבת ים המלח. בעל חיים מיוחד אחר הוא הנמלה האורגת. הנמלה ניזונה מהפרשות מתוקות ("טל דבש") של כנימות החיות על עצים. הנמלים "חולבות" את הכנימות, אך גם אורגות למענן קנים גדולים כדי להגן עליהן מפני טורפים. אפשר לראות את ה"רפתות" תלויות על עצי אשל, אורכן עד 20 ס"מ. בשמורת הטבע עינות צוקים מתקיימים עופות רבים, בהם עופות מים וביצה בסביבת המעיינות. עוף מעניין המקנן בשמורה הוא דרור הירדן. את קניו הגדולים הוא בונה על עצי אשל. בשמורה חיים גם יונקים, בעיקר תנים ודרבנים.

בשמורת הטבע עינות צוקים כלול גם מתחם השמורה החבויה. בחלק זה של השמורה מותר לסייר רק בהדרכת מדריכי צוות השמורה. בחורף יש סיורים מודרכים בשעות קבועות בכל סוף שבוע וכן בחגי ישראל.

 

תיאור המסלול

 1. שרידים ארכאולוגיים של חווה חקלאית
  השביל הנגיש יוצא מקופת השמורה דרומה ומגיע לאחר כ-100 מ' לנקודה הצופה על מכלול ארכאולוגי. חוקרים קבעו שזו חווה חקלאית מימי הבית השני – מתקופת החשמונאים (130 לפסה"נ) עד ימי המרד הגדול (68 לספירה). ייתכן שאנשי החווה נמנו עם חברי כת קומראן, כותבי המגילות הגנוזות. בחפירות באתר בשנת 1954 נחשף מבנה דו-קומתי, שחדריו הקיפו חצר. באזור החקלאי נמצאו מערכת מסועפת להולכת מים וברכות אגירה, בהן ברכות שיקוע. על סמך חפירות בעת האחרונה הסיק הארכאולוג יזהר הרשפלד שהחווה התמחתה בייצור "שמן אפרסמון" משמני סיכה וקטורת. נראה כי במקום גידלו תמרים ל"דבש התמרים" המיוחד שיריחו התפרסמה בייצורו.
 2. ברכת תמר
  השביל הנגיש מגיע לברכת תמר, ברכה עגולה ועמוקה שנוח להשתכשך ולטבול בה. מעלון חשמלי עומד לרשות אנשים עם מוגבלות בתנועה כדי להורידם למים. ברכת תמר פתוחה לרחצה כל יום בחודשים יולי ואוגוסט. מאמצע מרס עד סוף נובמבר הברכה פתוחה רק בסופי שבוע ובחגים. בימים שברכת תמר פתוחה יש שירותי הצלה.השביל הנגיש מגיע לברכת קנה ולאגם סוף, סמוך מאוד לברכת תמר.
 3. ברכת צפצפה
  המשך המסלול אינו נגיש לכיסאות גלגלים.מומלץ להמשיך מעט מזרחה אל ברכת צפצפה. כאן זורם פלג רדוד ונעים ולידו עצי צפצפת הפרת, הניכרים במגוון הצורות של עליהם. במקומות מוצלים בין הפלגים מוצבים שולחנות פיקניק, ובתוך הפלגים שוחים נאווית כחולה (הזכרים כחולים עם נקודות) ונאווית המלחות (לזכרים יש שני פסים כהים בסנפיר הזנב). אורכם אינו עולה על 7 ס"מ. שני מיני דגים גדולים יותר הם אמנון מצוי ואמנון הירדן.בדרך לברכות אפשר לראות שלט צהוב המציין את קו מפלס ים המלח בשנת 1985. מבט בים המלח המרוחק ממחיש את מצבו העגום של האגם ההולך ונסוג לנגד עינינו.
 4. השמורה החבויה  

בשמורה החבויה מותר לטייל רק בהדרכת מדריכי רשות הטבע והגנים. בסופי שבוע יוצאים סיורים בקביעות ואילו במועדים אחרים יש לתאם ביקורים מראש עם הנהלת השמורה. הסיור בשמורה החבויה מרתק, הוא מגלה למטיילים פלגים זורמים, ברכות טבעיות, קניונים חתורים בנוף חרסתי, צמחי מקומות לחים, ובעלי חיים מיוחדים כמו הנמלה האורגת ומינים של דגים נדירים.

 

איך להגיע

מצומת אלמוג נוסעים דרומה בכביש ים המלח (כביש 90). 3 ק"מ אחרי קומראן פונים שמאלה (מזרחה) לשער השמורה.

 

הערות

 • יש להישמע למציל בברכה
 • אין לסטות מהשביל המסומן
 • הירידה במפלס ים המלח יוצרת ערוצים חדשים וגדותיהם מתמוטטות. יש לציית לשלטי ההזהרה ולהימנע מלהיכנס לשטח המסוכן

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.