נחל יהודיה עליון - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע יער יהודיה

מאת: יעל לרנר 10.12.2019

מפולות סלעים בקניון המפורסם של נחל יהודיה סיכנו את המטיילים, ולכן במשך תקופה המסלול נסגר למטיילים, שהרגישו היטב בחסרונו. התגעגענו לבריכות הצלולות ועמודי הבזלת, לצמחיה והטבע הקסום שבשמורת יהודיה, לכן רשות הטבע והגנים סימנה שביל טיול חדש ובטוח בנחל יהודיה עליון, וכולכם מזומנים לבוא ולטייל במסלול קצר או ארוך. בטוח שיהיה רטוב!

מסלול שחור בנחל יהודיה צילם חנוך טל, רשות הטבע והגנים
שמורת טבע יער יהודיה- נחל זויתן- צילם עידו שקד
צילם ג'ורג'י נורקין, מנהל שמורת טבע יהודיה

מספר מפת סימון שבילים

: 1

משך ואורך המסלול

אורך המסלול המעגלי: כ-4 ק"מ


משך המסלול המעגלי: כ-3 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי בין ברכות מים, בדרגת קושי בינונית


ילדים חייבים השגחת מבוגר (חלק מהבריכות עמוקות)


מוקדי עניין


 • צמחיית נחלים סבוכה

 • נחל זורם

 • בריכות מים צלולות

 • חורבת יהודיה

 • מפל יהודיה

 • קניון בזלת עמוק ומרשים

 • פריחות בעונה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל יהודיה הוא אחד הנחלים המפורסמים והיפים בגולן, ובו מים זורמים במשך כל השנה, בריכות נפלאות לטבילה, וקניון בזלת מרשים מאין כמוהו עטור בצמחייה ירוקה. בשנתיים האחרונות איתני הטבע עבדו כאן שעות נוספות ויצרו מפולות סלעים חוזרות ונשנות במסלול הטיול בנחל, שסיכנו את המטיילים, ולכן רשות הטבע והגנים נאלצה לסגור את המסלול בקטע זה של הנחל והמטיילים נאלצו להסתפק בביקור במפל הראשון בלבד. 

אך אל דאגה, צוות השמורה מצא חלופה הולמת למסלולים שנסגרו, והיום אפשר לטייל במקום בביטחון ולשוב ליהנות מנפלאות הנחל! בנוסף, הטיול מומלץ בעיקר באביב ובקיץ. בסתיו, ייתכן שאיכות המים תהיה ירודה, ואילו בחורף המים קרים מדי בשביל כניסה למים.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון יהודיה (הכניסה בתשלום). 

ניתן לטייל בנחל בשתי דרכים: 1) מסלול מעגלי בן 3 שעות – לאורך המצוק עד הירידה לאפיק הנחל, ומשם בהליכה רטובה קצרה באפיק, דרך מקבץ בריכות קטן, ועד מפל יהודיה והבריכה. 2) מסלול קצר במשך שעתיים, שעה לכל כיוון – ישירות אל מפל יהודיה והבריכה.

ה-1.5 ק"מ הראשונים משותפים למסלול הקצר ולמסלול הארוך (כחצי שעה הליכה). לתחילת המסלול רדו במדרגות מתחנת המידע ופנו ימינה אל רחבת החניה הדרומית. מקצה החנייה יוצא שביל הליכה סלול בסימון אדום.

השביל עובר בין עצי אלון תבור ושיזף השיח – הצמחים השולטים ביער יהודיה. שלא כמו אחיו השיזף המצוי, שיזף השיח אינו מגדל פירות אכילים. קל לזהות אותו לפי צורתו השיחנית וענפיו הקוצניים המעוקמים בזיגזג. ​

השביל עובר במעבר תת-קרקעי מתחת לכביש העולה מהכנרת לקצרין (כביש 87) ודרך שער מקושת בגדר הבקר, ומגיע לחורבות הכפר יהודיה. תוכלו להמשיך בשביל האדום, או לפנות ימינה עם הסימון הירוק לסיבוב מעגלי בן 5 דקות בין חורבות הכפר, שייקח אתכם גם לתצפית יפה לעבר קניון יהודיה (מומלץ). 

יהודיה הוא שם מוזר לכפר ערבי. נראה שגם הסורים חשבו כך ועל כן החליפו את שמו ליערביה – תשובה אנטי ציונית הולמת. כדאי להקדיש לכפר כמה דקות. שיטוט בו מגלה שבקירות הבתים הנטושים משובצות אבנים רבות ממבנים עתיקים. פה ושם עדיין אפשר למצוא בסיסי עמודים ופריטים ארכיטקטוניים אחרים שהיו חלק ממבנה ציבורי קדום. בימי המשנה והתלמוד היה כאן יישוב יהודי, כפי שמעידים שרידי מבנה ציבורי גדול שהתגלה במקום. חובב מציאות לקח מכאן פעם אבן שבה חקוקים מנורה, מחתה ושופר, אך לשמחתנו היא הגיעה לבסוף אל מקומה הנכון במוזיאון לעתיקות הגולן בקצרין. בשל שרידי חומה היקפית קדומה סברו כמה חוקרים שיהודיה היא סוגני, יישוב יהודי בנחלתו של אגריפס השני, המלך היהודי האחרון. ידוע לנו שבהכנות שעשה יוסף בן מתתיהו למרד ברומאים הוא ביצר את סוגני וכן את גמלא וסלוקיה, ואף על פי כן אין ראיה חד-משמעית שיהודיה היא סוגני.

בהליכה על גדת נחל יהודיה מגיעים אחרי כקילומטר לנקודת מפגש עם שביל מסומן בשחור. וזוהי נקודת הפיצול בין המסלול הקצר למסלול הארוך:

למסלול הקצר המשיכו בפיצול השבילים, בסימון האדום מטה ישירות למפל יהודיה ולבריכה – הירידה איננה ארוכה. בתחילתה היא מתונה ולאחר מכן הופכת למעט תלולה, לכן רדו בזהירות. לקראת סוף הירידה קיימות מדרגות סלע נוחות לירידה. העלייה בחזרה מהמפל היא באותו מסלול (והיא גם הדרך חזרה מהמסלול הארוך).

למסלול הארוך המשיכו בפיצול השבילים בסימון השחור, לעבר נחל יהודיה עליון. מכאן תמשיכו בהליכה קצרה לאורך המצוק (כ-12 דקות), עד לנקודה שבה יורדים מהמצוק לאפיק הנחל – במקום תראו שלט: "לתחילת המסלול". במהלך הירידה לאפיק הנחל תפגשו מספר עצים שבצילם תוכלו בהם לנוח ולשתות מים לאחר ההליכה החשופה לשמש על המצוק. המשיכו מטה בזהירות, עד הכניסה למי הנחל. זה החלק הרטוב של הטיול – הליכה במים כחצי קילומטר וטבילה במי שתי ברכות רדודות בינות לצמחייה השופעת ובאווירה הקסומה שמשרים נחל ומפל יהודיה.

מפל נחל יהודיה נופל מגובה של כעשרים מטר לתוך בריכה טבעית הנמצאת בקניון. השהייה במקום היא חוויה בפני עצמה וניתן לשחות (אך לא לקפוץ!) בבריכה המוקפת בשיחי הרדוף, עצי ערבה ועצי תאנה. מכיוון צפון-מזרח נופל המפל ואילו הנחל ממשיך לזרום לכיוון דרום-מערב. לאחר מנוחה שלווה על שפת הבריכה תוכלו לחזור מעלה אל הרמה בטיפוס מעט מאתגר בשביל המסומן באדום, ומשם דרך חורבת יהודיה בחזרה לחניון.

הערות למסלול

 • הטיול במסלול מחייב לדעת לשחות. המסלול הינו מגיל 10 ומעלה.
 • במסלול הארוך מומלץ שלא לטייל עם מנשא תינוק, בשל החשש להחלקה והסבך באפיק הנחל.
 • המסלול הארוך מחייב מעבר עם כל הציוד בתוך המים (עד גובה מותניים למבוגרים), לכן הימנעו מלהביא ציוד שאינכם רוצים שירטב. את הציוד שהבאתם, יש לניילן טרם הכניסה לאפיק הנחל.
 • ההליכה בנחל מאוד חלקלקה, ולכן יש לנעול נעליים המתאימות להליכה במים. לא ניתן ללכת במסלול בכפכפים.

איך להגיע

מצומת יהודה בצפון-מזרח הכנרת עולים בכביש 87 לכיוון קצרין. אחרי כ-7 קילומטרים יש פנייה שמאלה לחניון יהודיה (יש שילוט). כאן משאירים את הרכב (החנייה בתשלום) ויוצאים לדרך.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון יהודיה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.