נחל יהודיה - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע יער יהודיה

13.06.2019

מפולות סלעים בקניון המפורסם של נחל יהודיה סיכנו את המטיילים, אבל איך אפשר בלי הנחל הנהדר הזה, בלי הברכות ועמודי הבזלת, הצמחייה והטבע שבשמורת יהודיה? רשות הטבע והגנים סימנה שביל טיול חדש ובטוח בנחל יהודיה עילי. בואו להכיר אותו ברגליים.

צילם חנוך טל, רשות הטבע והגנים
: 1

אורך המסלול: כ-4 ק"מ


משך המסלול: כ-3 שעות


מסלול מעגלי בין ברכות מים


מתאים משפחות (ילדים חייבים מלווה מבוגר)  • בילוי באתר מים

  • נופי הבזלת בגולן

  • צמחיית יער יהודיה


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל יהודיה הוא אחד הנחלים המפורסמים ביופיים בגולן: מים זורמים כל השנה, ברכות נפלאות לטבילה, וקניון בזלת מרשים מאין כמוהו עטור בצמחייה ירוקה. לא פלא שמטיילים נהרו לנחל, אתגרו את עצמם בטיפוס על יתדות וסולמות חבלים במפלים זורמים וחצו בשחייה ברכות עמוקות.

בשנתיים האחרונות היו מפולות סלעים חוזרות ונשנות במסלול נחל יהודיה עילי והן סיכנו את המטיילים. רשות הטבע והגנים נאלצה לסגור את המסלול והמטיילים בקטע זה של הנחל נאלצו להסתפק בביקור במפל הראשון בלבד. צוות השמורה מצא חלופה הולמת למסלולים שנסגרו, והיום אפשר לטייל במקום בביטחון וליהנות מנפלאות הנחל.

 

תיאור המסלול

נחל יהודיה – מחניון יהודיה יוצאים דרומה בשביל המסומן באדום. השביל עובר בין עצי אלון תבור ושיזף השיח – הצמחים השולטים ביער יהודיה. שלא כמו אחיו השיזף המצוי, שיזף השיח אינו מגדל פירות אכילים. קל לזהות אותו לפי צורתו השיחנית וענפיו הקוצניים המעוקמים בזיגזג. ​

השביל עובר במעבר תת-קרקעי מתחת לכביש העולה מהכנרת לקצרין (כביש 87) ודרך שער מקושת בגדר הבקר, ומגיע לחורבות הכפר יהודיה. פונים שמאלה (צפונה) בעקבות הסימון האדום וצועדים בין שרידי הבתים.

יהודיה הוא שם מוזר לכפר ערבי. נראה שגם הסורים חשבו כך ועל כן החליפו את שמו ליערביה – תשובה אנטי ציונית הולמת. כדאי להקדיש לכפר כמה דקות. שיטוט בו מגלה שבקירות הבתים הנטושים משובצות אבנים רבות ממבנים עתיקים. פה ושם עדיין אפשר למצוא בסיסי עמודים ופריטים ארכיטקטוניים אחרים שהיו חלק ממבנה ציבורי קדום.

בימי המשנה והתלמוד היה כאן יישוב יהודי, כפי שמעידים שרידי מבנה ציבורי גדול שהתגלה במקום. חובב מציאות לקח מכאן פעם אבן שבה חקוקים מנורה, מחתה ושופר, אך לשמחתנו היא הגיעה לבסוף אל מקומה הנכון במוזאון לעתיקות הגולן בקצרין.

בשל שרידי חומה היקפית קדומה סברו כמה חוקרים שיהודיה היא סוגני, יישוב יהודי בנחלתו של אגריפס השני, המלך היהודי האחרון. ידוע לנו שבהכנות שעשה יוסף בן מתתיהו למרד ברומאים הוא ביצר את סוגני וכן את גמלא וסלוקיה, ואף על פי כן אין ראיה חד-משמעית שיהודיה היא סוגני.

בהליכה על גדת נחל יהודיה מגיעים אחרי כקילומטר לנקודת מפגש עם שביל מסומן בשחור. עד כאן הצעידה הייתה במסלול הישן והטוב. אפשר להמשיך ולרדת בשביל האדום אל המפל העליון והברכה היפה, אך לא להמשיך הלאה.

השביל החדש ממשיך צפונה בעקבות הסימון השחור ולאחר כקילומטר יורד אל ערוץ הנחל. זה החלק הרטוב של הטיול – הליכה במים כחצי קילומטר וטבילה במי שתי ברכות רדודות בינות לצמחייה השופעת ובאווירה הקסומה שנחל יהודיה משרה. השביל השחור מטפס חזרה לשביל האדום, והשביל האדום מוליך חזרה לחניון יהודיה. ​

 

שמורת טבע יער יהודיה

שמורת טבע יער יהודיה היא מרחב פתוח גדול בקנה מידה ישראלי. השמורה משתרעת על 66 קמ"ר במישור משופע שיורד ממרכז הגולן אל מורדות הכנרת. האזור מבותר בנחלים עמוקים וזורמים והמישור מצמיח יער פארק של אלון התבור.

יער יהודיה משתרע על כ-20 קמ"ר בשמורה ועל עוד 15 קמ"ר במדרונות הנחלים החוצים את המישור. אלון התבור נוטה לצמוח ברווחים גדולים בין עץ לעץ ובין העצים עולה עשבייה רבה.

בשמורה מתקיימים מינים רבים של חיות בר. הגדולים והבולטים בהם הם צבי ארצישראלי, חזיר בר, תן, שועל מצוי, שפן, נברן השדה, דרבן וקוצן מצוי. בשמי השמורה מרחפים עופות דורסים רבים כגון בז מצוי, עיט נצי, רחם ונשר, וגם מקומן של ציפורי שיר ועופות אחרים לא נפקד. חרק נפוץ כאן במיוחד הוא חרגול ענק, שהופעתו המפחידה זיכתה אותו בשם סגה (אגדה).

השטח זרוע אבנים ועל כן אינו מתאים לחקלאות מודרנית, אך מתאים מאוד למרעה בקר. הבקר והצאן מחליפים את חיות הבר אוכלות העשב שחיו כאן בעבר ונכחדו, והיום רעיית הבקר משתלבת היטב בשמירת הטבע: הפרות אוכלות את העשב בעודו ירוק ובכך מפחיתות את כמות החומר הדליק בקיץ ואת החשש משרפות.

בתחומי השמורה זורמים שישה נחלי איתן: נחל משושים, נחל קצרין, נחל זוויתן, נחל יהודיה, נחל בתרה ונחל דליות. מימיהם זורמים לכנרת בבקעת בית צידה ויוצרים שם נוף לגונות מיוחד במינו. הנחלים אוספים תחילה את מימיהם מעשרות מעיינות זעירים, הנובעים בערוצים רדידים (מסילים). בהמשך הנחלים מתעמקים ויוצרים ברכות ומפלים, ובבקעת בית צידה הם זורמים במישור שטוח לגמרי.

 

לינת שטח

חניון מוסדר בשמורת הטבע יהודיה, בתשלום

 

איך להגיע

נוסעים בכביש 87 (יהודיה–חושניה) לכיוון קצרין, 7 ק"מ ממזרח לצומת יהודיה.

 

הערות 

  • הברכות רדודות ואין לקפוץ לתוכן
  • אין להיכנס לנחל בימים מועדים לשיטפונות
  • חובה לעבור בתחנת המידע לפני תחילת ההליכה
  • אין לטפס על החומות ולהיכנס לחורבות יהודיה מחשש לקריסת קירות ולנפילת אבנים

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.