מחניון לילה הר יהורם לנחל גשרון עליון- עליון

30.03.2022

כן זה נשמע מוזר- נחל עליון עליון, אך הנחל הזה מחולק למקטעים רבים וכדי לא להתבלבל ביניהם לכל חלק יש את השם שלו ותסמכו עלינו בקטע הזה, יש דבר כזה נחל גשרון עליון עליון. הוא קליל נעים ונוח ומתאים למשפחות והנוף שתראו מנקודת התצפית יצדיק כל מאמץ, תסמכו עלינו גם בזה.

הרי אילת ומפרץ אילת - צילם דורון ניסים הרי אילת ומפרץ אילת - צילם דורון ניסים

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון מסלול: 20


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 3.5 ק"מ.


משך המסלול: שעתיים וחצי – שלוש שעות.


 


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: קל, מסלול מעגלי


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נקודת התחלה וסיום: חניון לילה הר יהורם.

איך להגיע: כביש 12 מאילת מערבה לעיר.

מתחילים בחניון הלילה הר יהורם, חניון מרהיב בעל תצפית שקשה להישאר אדישים כלפיה, והעונה המומלצת לטיול הזה היא כל עונה למעט הקיץ החם מאוד, וכמובן תוך הצמדות לתחזיות מזג האוויר.

אם הגעתם בחורף, לא כדאי להתחיל מוקדם בבוקר מפאת הקור העשוי להיות בפסגה, אלא בשעות הבוקר הנעימות יותר, אך בסתיו ובאביב תוכלו גם לעשות את הטיול הזה כטיול זריחה ואם אתם מתעקשים על קיץ אז 4-5 לפנות בוקר זה תזמון מצוין לאחר כוס תה או קפה חמה מול הנוף המשגע.

מהחניון צועדים לאורך כביש 12 והולכים מערבה עד שפוגשים שלט המקטע האחרון של שביל ישראל מהר יהואש זה הזמן לחצות את הכביש, מפנים את המבט מערבה ושם שלט בסימון שבילים בצבע שחור יפנה אתכם לנחל גשרון עליון עליון. זוכרים את ההקדמה? זה חשוב.

מימין לשביל המסומן אפשר לראות דרך עתיקה הנקראת דראב אל חאג' (דרך החוגגים) על שם העולים לרגל למכה. מגיעים לשביל המסומן שחור ומשם מתחיל המסלול. לאחר 500 מטר מגיעים למבנה נמוך שתחום בחבלול שחור, הגעתם למלכודת נמרים. אם אתם לא נמר, אין לכם מה להיבהל. האמת שאין מה להיבהל בכל מקרה אבל זו נקודה מעניינת לשים לב אליה.

ממשיכים בהליכה קצרה ומגיעים למפל יבש קטן שיש לרדת אותו מצד שמאל בצורה איטית ובטוחה, שוב אל דאגה גם ילדים יעשו זאת בקלות ובזהירות. שימו לב מצד ימין בתחתית המפל יש כתובת בערבית החרוטה בסלע שמשמעותה "יבורכו ההולכים בדרך", מעין ד"ש של המאמינים בדרך למכה.

ממשיכים ללכת במורד הנחל בקניון המתחתר באבן חול נובית אדומה, מימין תראו בולדרים (סלעי ענק) שקרסו בעבר עקב זרימת מים בערוצים, וכמו כן מערת צבועים שסימן ההיכר שלה היא שיירי עצמות, המערה נטושה עקב נוכחות בני אדם אך הסימנים עדיין שם וזה המקום להזכיר כי הטבע הוא ביתם של בעלי החיים ולכן אנא אל תשאירו אחריכם אשפה מכל סוג והקפידו ללכת על השביל המסומן בלבד.

ממשיכים הלאה עד שמגיעים לשביל הפונה שמאלה לכיוון דרום, זהו השביל השחור שממשיך לטיפוס קל של כעשר דקות ויוביל אתכם לנקודת תצפית יפיפה ומרהיבה שנקראת תצפית גשרון. זה הזמן לנשום עמוק ולתת לנוף לעשות את שלו: הפנורמה הנפרשת לפניכם לעבר מצוקי מזרח סיני ומפרץ אילת.

מהתצפית ממשיכים שמאלה לכיוון צפון ועולים על שביל ישראל (סימון כחול כתום לבן) ואתו הולכים 20  דק' צפונה עד שנפגוש שוב בכביש 12 ומשם חוזרים חזרה לחניון. מדובר במסלול מעגלי, שאורך לא יותר משעתיים הליכה, דרגת קושי קל אך לא נגיש לעגלות.

מתאים לזריחה, שקיעה, לאמצע היום ולכל מצב רוח!

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון הר יהורם

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.