נחל זוויתן תחתי - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע יער יהודיה

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 11.12.2019

קניונים עמוקים חורצים את מרכז רמת הגולן הסלעית ולאורכם זורמים מפלי מים אל בריכות עמוקות. מסלול הטיול אל נחל זוויתן תחתון, המתאים למיטיבי לכת, עובר באחד מהיפים בנחלי הגולן - נחל זוויתן, ובו נפגוש מפלים קטנים ובריכות עמוקות וצלולות שבהן מים צוננים, כמו גם מצוקים מרשימים וצמחיית נחלים שופעת ולסיום - מסך מים קסום ומרענן במיוחד!

שמורת טבע יער יהודיה - נחל זויתן. צילום: עידו שקד שמורת טבע יער יהודיה- נחל זויתן- צילם עידו שקד

מספר מפת סימון שבילים

: 1

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-6 ק"מ


משך המסלול: כ-4 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי, למיטיבי לכת עם ירידה קשה ועלייה קשה בהתאם.


מוקדי עניין


  • צמחיית נחלים סבוכה

  • נחל זורם

  • בריכות מים צלולות

  • עין נטף – מעיין קסום

  • סלעי בזלת

  • פריחות בעונה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


קניונים עמוקים חורצים את מרכז רמת הגולן הסלעית ולאורכם זורמים מפלי מים אל בריכות עמוקות. מסלול הטיול אל נחל זוויתן תחתון, המתאים למיטיבי לכת וליודעי שחייה בלבד, עובר באחד מהיפים בנחלי הגולן – נחל זוויתן, ובו נפגוש מפלים קטנים ובריכות עמוקות וצלולות שבהן מים צוננים, כמו גם מצוקים מרשימים וצמחיית נחלים שופעת ולסיום – מעיין זעיר שבו מסך מים קסום, בו תוכלו להתענג על מקלחת מרעננת במיוחד!

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון יהודיה.

מחניון יהודיה נצא מערבה בשביל מסומן ירוק, החולף דרך יער יהודיה – יער נרחב של עצי אלון התבור ואלה אטלנטית, הצומחים רובם ככולם מתוך גלי אבנים או למרגלות סלעים. היער משמש למרעה בקר, לכן בדרכנו נחצה גדרות בקר, את כולן נעבור במעברים מוסדרים. 

לאחר הליכה של כקילומטר, נגיע לצומת שבילים ירוק-אדום מעל מצוק נחל זוויתן. מכאן ניתן להתרשם משפע צמחיית הנחלים והקנים הגדלים במצוק מעל לנחל עצמו, המעידים על קיומם של מעיינות זעירים בין שכבות הבזלת. המפורסם שבהם הוא עין נטף הקסום אליו נגיע בהמשך. 

כאן נפנה ימינה עם הסימון האדום ונמשיך לאורך המצוק, בדרך יש מספר תצפיות יפות לקניון הנחל ופיתוליו. עם חציית הערוץ הרדוד נגיע לצומת שבילים שחור-אדום. מנקודה זו יש תצפית טובה לעבר מורד נחל זוויתן, ותוכלו לזהות את הראשונה מבריכות הנחל. 

כעת נתחיל בירידה תלולה יחסית, בסופה נגיע לערוץ הנחל ונפנה שמאלה במורד הערוץ. תוך דקות אחדות נגיע אל סדרת הבריכות של נחל זוויתן תחתון. חשוב לזכור כי בבריכות יש סלעים שאינם נראים מבחוץ, ולכן הקפיצה לבריכות מסוכנת ואסורה!

נאגף את הבריכה ממערב, בחלק האחרון בסיוע דרגיות, ונגיע לקצה הבריכה. זוהי נקודה נוחה להפסקה ראשונה לשחייה בבריכה הארוכה. המים אינם עמוקים במיוחד (עד 2 מ' ברוב חלקי הבריכה) אך הכניסה היא ליודעי שחייה בלבד. שימו לב: אין כאן שירותי הצלה, והרחצה הינה באחריות המטיילים.

נמשיך לעבר הבריכה השנייה. כאן מצפה לנו עיקוף אתגרי מעט בסיוע דרגיות, בגדה המזרחית. למרות אורכה והעיקוף האתגרי, הבריכה רדודה יחסית ופחות מומלצת לרחצה. נעבור עוד בריכה רדודה ונגיע למפלון בן כמה מטרים ולמרגלותיו בריכה עגולה ועמוקה, הנחשבת ליפה בבריכות הזוויתן התחתון. הכניסה לבריכה היא מצד דרום, בירידה ישירות למים העמוקים. במצוק הבריכה נחשפים גווניה המרהיבים של הבזלת, ולצד המפל נמצאת מערה קטנה ולא נגישה. מקום נפלא למנוחה ורחצה מענגת.

מהבריכה העמוקה נמשיך במורד הנחל, נעבור למרגלות מצוק ועד מהרה נגיע לצומת שבילים שחור-אדום. השביל האדום מטפס בתלילות חזרה לחניון יהודיה, אך לפני כן מומלץ להמשיך עם הסימון האדום עוד כעשר דקות במורד הנחל, לאחד המקומות היפים והקסומים בגולן. עין נטף הוא מעיין זעיר, הנובע במצוק מעל לנחל. זרימת המים לאורך השנים יצרה מעין ׳מסך מים׳ של טיפות המטפטפות מהמצוק. מראה קסום במיוחד. תוכלו להנות כאן ממקלחת צוננת ומרעננת.

 

איך להגיע

מצומת יהודה בצפון-מזרח הכנרת עולים בכביש 87 לכיוון קצרין. אחרי כ-7 קילומטרים יש פנייה שמאלה לחניון יהודיה (יש שילוט). החניון בתשלום.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון יהודיה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.