עונת רבייה - דוגרים על הביצים

19.05.2021

רשות הטבע והגנים פועלת מאז אמצע שנות ה- 80, להגנה על הביצים המוטלות והצבים הבוקעים מהן. בכל שנה, בעונת ההטלה (מחודש מאי ועד אוגוסט), פקחי רשות הטבע והגנים סורקים את חופי הארץ מידי בוקר, בחיפוש אחר עקבות צבי ים. במקום בו זוהו עקבות, הנוצרות על ידי נקבת צב ים שעלתה מן הים על מנת להטיל, מתרכזים המאמצים באיתור הקן והצלתו.

אבקועים על החול
צילם עומר וולטר

נקבת צב ים חום מטילה כ- 2 קינים, אחת לשנתיים לערך, אשר בכל אחד מהם כ- 80 ביצים. נקבת צב ים ירוק מטילה כ- 3 קינים, אחת לשלוש שנים לערך, אשר בכל אחד מהם כ- 130 ביצים. בתנאים טבעיים, רק צאצא אחד בממוצע יגיע לבגרות מינית ויוכל בעצמו להעמיד צאצאים. מבין יתר הצאצאים – חלקם ייטרפו טרם הבקיעה, אחרים ימותו בים על ידי טורפים טבעיים או כתוצאה מפעילות אנושית. השתלטות האדם על חופי ההטלה גורמת לפגיעה נוספת במאמץ הרבייה, כשנקבות צבים מתקשות להטיל בשל תאורה, רעש ובנייה על החוף, וכן כאשר אבקועים מאבדים את דרכם לים כשהם עוקבים אחר תאורה מלאכותית. לפיכך, שיפור השרידות של הביצים המוטלות צפוי להאיץ את קצב ההתאוששות של האוכלוסייה.

​מסיבה זו פועלת רשות הטבע והגנים מאז אמצע שנות ה- 80, להגנה על הביצים המוטלות והצבים הבוקעים מהן. בכל שנה, בעונת ההטלה (מחודש מאי ועד אוגוסט), פקחי רשות הטבע והגנים סורקים את חופי הארץ מידי בוקר, בחיפוש אחר עקבות צבי ים. במקום בו זוהו עקבות, הנוצרות על ידי נקבת צב ים שעלתה מן הים על מנת להטיל, מתרכזים המאמצים באיתור הקן והצלתו.

עקבות צבת ים ירוקה. צילום: יניב לוי.

​​מרבית הקנים מועתקים לחוות הדגרה מגודרות, בתהליך מורכב שדורש מיומנות ודיוק רב. פקחי רשות הטבע והגנים עוברים מידי שנה הכשרות בארץ ובחו"ל על מנת שיוכלו להעתיק את הביצים מבלי לפגוע בהן – ידיים לא מיומנות עשויות לגרום נזק רב לעוברים ולפגוע בהתפתחותם!
בחוות ההדגרה, הקן מתועד ומכוסה בכלוב מתכת עד למועד הבקיעה המשוער, כחודשיים לאחר ההטלה.​

​בעונת הבקיעה, מחודש אוגוסט ועד אוקטובר, מתנדבי רשות הטבע והגנים מאיישים את חוות ההדגרה מידי לילה, ומחכים להגחת האבקועים. עם ההגחה, פותחים המתנדבים את כלוב המתכת שמכסה את הקן, סופרים את האבקועים ומלווים אותם בזחילתם אל הים.

​​אבקוע ממין צב ים ירוק זוחל אל הים. צילום: יניב לוי.

​העתקת הקינים לחוות מגודרות וההשגחה על האבקועים הזוחלים אל הים מגדילה את מספר הצאצאים המשתחררים לים על ידי מניעת טריפה של הביצים והאבקועים בעודם בחוף, ומניעת תמותה של אבקועים בעקבות זחילה לכיוון לא נכון. בנוסף, מיקום חוות ההדגרה בשמורות טבע חופיות צפוי להשפיע בטווח הארוך על הנקבות המטילות שיחזרו להטיל בחופים אלו, שכן נקבות צפויות להטיל בחוף בו בקעו.

חוות הדגרה בחוף גלים. צילום: אייל כהן

​פרויקט העתקת הקינים פעיל מזה 30 שנה, בדומה לפרק הזמן הדרוש להגעה לבגרות מינית בצבי ים. בהתאם לזה, בשנים האחרונות ניכרת עליה הדרגתית במספר ההטלות בחופי הארץ, בעיקר בקרב נקבות צב הים החום.

​מצורף סיכום עונת רבייה של צבי הים 2021