צפו: אבקועים של צב ים חום הגיחו הבוקר בראש הנקרה

15.07.2021

הבוקר (יום חמישי 15.7.21) הגיחו לעולם 46 אבקועים של צב ים חום מקן בחוות הדגרה בשמורת הטבע חוף וים ראש הנקרה.

אבקועים בדרך אל הים - מנור גורי צילם מנור גורי, רשות הטבע והגנים

מתנדבי רשות הטבע והגנים ופקח רשות הטבע והגנים מנור גורי ליוו את האבקועים בביטחה אל הים.
צפו בסרטון שצילם מנור גורי, רשות הטבע והגנים:

רקע

צבי הים הינם שריד לתקופות שבהן הטבע עשה את שלו. במאתיים השנים האחרונות החל האדם לשנות את העולם ולהשפיע על סביבתו מבחינות רבות. אחת ההשפעות היא שצבי-הים, שאבותיהם ראו את הדינוזאורים ושחיו באלפיהם בים התיכון, עומדים בפני הכחדה בגלל בנייה בחופי הים וצמצום שטחי הטלה, זיהום הים והחוף, דיג, שיט ועוד.

מזה למעלה מ20 שנה, כגוף שממונה ע"פ חוק על הגנת חיית הבר, עוסקת רשות הטבע והגנים לאורך כל השנה בשמירה ובאישוש אוכלוסיית צבי הים.

בקיץ, כשפעילות האדם בשיאה בחופי הרחצה ובים עצמו, גם פעילות צבי הים בחופים גוברת ומתבטאת בעליית צבות הים  לחופים על מנת לחפור קן ולהטיל בו את ביציהן וכעבור מספר שבועות,  בקיעה והגחת האבקועים (המושג הנכון ל"צבונים", על משקל אפרוחים) אל הים.

הביצים בוקעות והצבים מגיחים מן הקן במשך כשלושה לילות. תצפיות מראות כי בלילה אחרי ליל ההגחה הראשונה מהקן יש סיכוי טוב להגחת צבים נוספת. בלילה השלישי או הרביעי, יפתח בכל מקרה הקן על ידי פקחי הרשות או אדם מוסמך אחר מטעמה כדי לסייע לאבקועים שהתקשו להגיח (אם נותרו) ולערוך מעקב אחר מספר הבוקעים, מספר הביצים הלא פוריות או חלילה מספר האבקועים שלא שרדו.

להשתתפות בסיור מודרך בעקבות צבי הים – לחצו כאן