לראשונה בקיעת קן של צבת ים חומה באילת

12/08/2021

בסוף השבוע זיהה פקח רשות הטבע והגנים עמרי יוסף עומסי הגחה טבעית וראשונה של אבקועים של צב ים חום באילת.

אבקועים חומים - צילם עמרי יוסף עומסי
אבקועים חומים באילת - צילם עמרי יוסף עומסי

עמרי יוסף עומסי: ״התבוננתי במצלמה בלילה ולפתע ראיתי שהאבקועים מתחילים לצאת עצמאית מהקן. הם יצאו מוקדם יותר מהרגיל וזה כנראה בגלל הטמפרטורה החמה באילת. הגעתי אל הקן ב23:00 בלילה לוודא שההגחה מתבצעת ללא הפרעות. פתאום ראיתי כלב משוטט שנגש אל האבקועים, הזזתי אותו הצידה וזכיתי לתעד 22 אבקועים ראשונים של צבה חומה בדרכם אל הים״.

צפו בסרטון שצילם עמרי יוסף עומסי:

הצבה החומה עלתה לחוף
אחרי מספר ימים של דיווחים על צבת ים חומה שעלתה בניסיון להטיל ללא הצלחה, ואף הוחזרה בשגגה למים על ידי אזרחים שחשבו שהם מסייעים לה. לפני 45 ימים הצליחה הצבה להטיל 75 ביצים שהועתקו למקום מוגן.

אסף הברי מנהל מרחב אילת ברשות הטבע והגנים:
״אירוע נדיר זה – עליה והטלה של צבת ים חומה במפרץ אילת, מוכיח לנו פעם נוספת את חשיבות ההגנה על בתי הגידול הייחודיים. לא די בהכרזה על צבים, דגים וסרטנים, כמינים מוגנים, עלינו לדאוג גם לשימור אזורי המחיה שלהם ומכאן חשיבות הפעילות של רשות הטבע והגנים בהכרזת שמורות טבע והגנה על שטחים ערכיים במפרץ אילת ובכלל.
צבות הים עולות בעונה הזו לחוף כדי להטיל את הביצים שלהן. אם יתקלו בהפרעה, ייתכן ובסוף לא יטילו כלל.
צבות הים שעולות להטיל לא צריכות את עזרתנו בלהחזיר אותן לים. הן צריכות שנעזור להן בזה שנהיה בשקט, נתרחק מהמקום ונדווח למוקד רשות הטבע והגנים 3639* שיבואו להשגיח על הקן, ואם צריך יעתיקו אותו למקום בטוח. אני שמח שלמרות האתגרים הרבים איתם התמודדה הצבה בניסיון להטיל הקן הצליח יצאו לראשונה אבקועים חיים ואנחנו משיבים אותם לטבע.״

צבי הים בישראל הם כידוע בסכנת הכחדה ונעשים מאמצים אדירים על מנת לאושש את האוכלוסייה שלהם. באילת, צבי ים חומים הם נדירים מאוד. זו בסך הכל תצפית שניה על המין הזה באילת, והפעם הראשונה בה תועדה הטלה ופעם ראשונה שהקינון הצליח.

כתבות נוספות בנושא צבי ים >>