החלה ההרשמה לסיורים בעקבות בקיעות צבי ים - קיץ 2020

03.06.2020
avko

לטופס ההרשמה גללו מטה, או לחצו כאן

רקע

צבי הים הינם שריד לתקופות שבהן הטבע עשה את שלו. במאתיים השנים האחרונות החל האדם לשנות את העולם ולהשפיע על סביבתו מבחינות רבות. אחת ההשפעות היא שצבי-הים, שאבותיהם ראו את הדינוזאורים ושחיו באלפיהם בים התיכון, עומדים בפני הכחדה בגלל בנייה בחופי הים וצמצום שטחי הטלה, זיהום הים והחוף, דיג, שיט ועוד.

מזה למעלה מ20 שנה, כגוף שממונה ע"פ חוק על הגנת חיית הבר, עוסקת רשות הטבע והגנים לאורך כל השנה בשמירה ובאישוש אוכלוסיית צבי הים.

בקיץ, כשפעילות האדם בשיאה בחופי הרחצה ובים עצמו, גם פעילות צבי הים בחופים גוברת ומתבטאת בעליית צבות הים  לחופים על מנת לחפור קן ולהטיל בו את ביציהן וכעבור מספר שבועות,  בקיעה והגחת האבקועים (המושג הנכון ל"צבונים", על משקל אפרוחים) אל הים.

הביצים בוקעות והצבים מגיחים מן הקן במשך כשלושה לילות. תצפיות מראות כי בלילה אחרי ליל ההגחה הראשונה מהקן יש סיכוי טוב להגחת צבים נוספת. בלילה השלישי או הרביעי, יפתח בכל מקרה הקן על ידי פקחי הרשות או אדם מוסמך אחר מטעמה כדי לסייע לאבקועים שהתקשו להגיח (אם נותרו) ולערוך מעקב אחר מספר הבוקעים, מספר הביצים הלא פוריות או חלילה מספר האבקועים שלא שרדו.

השתתפות בסיור מודרך בעקבות צבי הים

כדי שתוכלו לראות מקרוב שמירת טבע מהי, להתרשם וגם להשתתף, נשמח להזמינכם לסיור מודרך של פתיחת קן, בו קיים סיכוי גבוה לראות אבקועים, אך כמובן לא נוכל להבטיח שאכן תראו. בכל מקרה, הסיור לחוות ההדגרה של צבי הים שעל החוף יתקיים בליווי כל ההסברים ועם הפעלה חווייתית לכל המשפחה.

מאחר שאיננו יודעים מראש מתי תתרחש ההגחה (חודשים יולי – אוגוסט בעיקר), נוכל להודיעכם על מועד הסיור רק יום או יומיים קודם על ידי מוקד המידע של רשות הטבע והגנים.

איך נרשמים ועל מה להקפיד

אנא שימרו על הסדר הבא:

 1. הירשמו מראש ברשימת ההמתנה שבראש הדף.
 2. מוקד המידע ישלח  מסרון – SMS הזמנה להירשם  לפי הסדר  הרשום ברשימות ההמתנה ותתבקשו להתקשר להירשם ולמסור פרטי כרטיס אשראי . תוכלו לקבל מספר טלפון של המדריך למקרה של "התברברות" עד שעת תחילת הפעילות. לאחר תחילת ההדרכה המכשיר לא יהיה זמין.
 3. בשלב זה הרשמתכם לסיור הינה סופית ותלווה בחיוב כרטיס האשראי. לא ניתן יהיה לבטל את האישור!
 4. הרישום הינו על בסיס מקום פנוי כל הקודם זוכה. תנתן קדימות למנויי מטמון.

במידה ולא תוכלו להגיע באותו יום תועברו לסוף הרשימה, ולא נוכל להבטיח כי תוכלו להצטרף  השנה לפעילות בשל מספרם הרב של הפונים הנמצאים ברשימת המתנה.

שימו לב

אין כניסה לכלבים – משפחה שתגיע עם כלב לא תוכל להשתתף בסיור

עלות

מנויי רשות הטבע והגנים: מבוגר/ילד 25 ₪
לא מנויים: מבוגר/ילד 40 ₪

מקומות הפעילות:

 1. חוף בצת
 2. חוף מגדים/עתלית
 3. חוף זיקים (דרום מישור החוף)
 4. חוף ניצנים (דרום מישור החוף)
 5. שמורת טבע גדור אזור עמק חפר (מכמורת)

הערות

 • ההשתתפות בסיור מומלצת מגיל 6 ומעלה
 • הפעילות מתחילה בשעות אחה"צ ועד לפני חשיכה.
 • הזמנים יכולים להשתנות מסיבות שונות לפי המצב וטבע הטבע המשתנה.
 • המסלולים כוללים הליכה קלה של עד לכ-3 ק"מ על החוף.

אנו מאחלים לכם הנאה רבה ותחושת שותפות בשמירת הטבע הישראלית.

טופס ההרשמה לסיורי בקיעות צבי ים 2020

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם כשיפתחו מועדי סיורים: