ועדת שרים אישרה הטמנת קו מתח עליון במכתש רמון

20/09/2016

החלטת ועדת השרים, שתמזער את הפגיעה בערכי הטבע והנוף באזור, היא פרי עבודה מאומצת של רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה לאורך מספר שנים כחלק ממאמצי שיקום מכתש רמון, שכללו בנוסף גם הפסקת פעולות הכרייה והחציבה באזור

מכתש רמון - צילם דורון ניסים
מכתש רמון - צילם דורון ניסים, מכתש רמון. צילם דורון ניסים

ועדת שרים אישרה השבוע במסגרת התכנסותה את התכנית להטמין את קו המתח העליון באזור מכתש רמון, המוביל חשמל לעיר אילת וסביבתה, במטרה למזער את הפגיעה בערכי הטבע והנוף באזור, שנחשב לייחודי בעולם ומהווה עוגן משמעותי בתיירות המדברית בישראל.

החלטה זו של ועדה השרים, היא פרי עבודה מאומצת של רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה לאורך מספר שנים כחלק ממאמצי שיקום מכתש רמון, שכללו בנוסף גם הפסקת פעולות הכרייה והחציבה באזור.

לאור ההחלטה, קו המתח העליון החדש שייבנה ואמור להחליף את  קווי החשמל הישנים, יוטמן ברובו בתוך האדמה, למעט באזורים מסוימים בהם הטמנתו עלולה לגרום נזק לסביבה.

מכתש רמון, שהינו המכתש האירוזי (שמקורו כתוצאה מפעולות סחיפה ולא ממטאוריטים) הגדול בעולם, הוא חלק משמורות הטבע מצוק הצינים והר הנגב ומעליו מתנשא מרכז המבקרים מכתש רמון.

נופו של המכתש, שמתפרס על אורך של כ-40 ק"מ, רוחב מרבי של כ-9 ק"מ ועומק מרבי של כ-350 מטר, נחשב לייחודי בעולם וכאחד מאתרי הטיולים הפופולריים בישראל.

לדברי גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים, "אני שמח שמאמצינו נשאו פרי והובילו להישג משמעותי ביותר למען שמירה על הטבע, הנוף והתיירות המדברית בישראל בכלל ובמכתש רמון בפרט. החלטת ועדת השרים, שהינה למעשה החותמת הסופית במהלך שקידמנו לאורך השנים, תוביל ליישום תכנית מאוזנת כדי להבטיח מחד את שמירת הנוף ומאידך את צרכי התשתיות של אילת וסביבתה. אנו נמשיך לפעול בתחומים אלו מתוקף סמכותנו ואחריותנו הסביבתית".