לכבוד יום הפקח/ית הבינלאומי אנחנו רוצים לומר לכולם תודה ענקית!

01.08.2022

41 שנים מפרידות בין הפקח הצעיר ביותר למבוגר ביותר ברשות הטבע והגנים. הם מעולם לא נפגשו, הם עוסקים בתחומים שונים, באיזורים שונים, ובכל זאת - חוט ברור קושר ביניהם. לעבודה שלהם ושל עוד מאות פקחים ופקחיות יש חשיבות עצומה והשפעה ממשית, קצרת וארוכת טווח על הטבע הישראלי.

פקח בספירת צבאים ברמות יששכר - שלומית שביט רשות הטבע והגנים
פקח בספירת צבאים ברמות יששכר . שלומית שביט רשות הטבע והגנים

יגאל יונש, בן 65, הוא פקח ביחידה הסביבתית. הוא התחיל את דרכו ברשות הטבע והגנים ב-1988, ומאז הספיק לנהל את הגנים הלאומיים אכזיב וציפורי. כיום הוא מוגדר כפקח מזיקים ולישמניה. מה זה אומר? הרבה קשר עם רשויות מקומיות (בעיקר בצפון) לצורך איתור ומניעה של מחלות.

יגאל יונש, פקח ביחידה הסביבתית

אבל זו רק ההתחלה, יגאל גם מסייע לפקחים האיזוריים בצפון בכל משימה שהם זקוקים בה לעזרה, הוא משתתף בספירות צבאים, סריקות לאיתור והעתקת קנים של צבי ים, מפקד עופות, פיקוח צייד ועוד, או כמו שהוא מגדיר את עצמו "אני מכור לעבודה! אני אוהב את מהות העבודה, את הגיוון, זה שכל יום נראה אחרת. הטבע זה העולם שלי, להיות בשטח ולשמור על הטבע זה מה שאני אוהב לעשות. האנשים בארגון נפלאים, הקשר בינינו זה דבק שמחזיק את הכל, אלה אנשים שבאים מאהבה. לא נמאס לי לרגע".

ומהצד השני, הכירו את עמית פרנקו. הוא בן 24 ונמצא ברשות הטבע והגנים 4 חודשים בלבד. בתקופת הקורונה הוא עבד כריינג'ר באפריקה והתאהב בעולם הטבע, היה לו ברור שרשות הטבע והגנים היא המקום בשבילו, אבל זה לא היה פשוט. הוא ניגש לכל מכרז שהתפרסם, ובראיון ה-3 פשוט הודיע למראיין שאין מצב שהוא מקבל שוב תשובה שלילית. תוך ימים ספורים הוא מצא את עצמו כפקח נופרים וירקון פתוח.

עמית פרנקו, פקח נופרים וירקון פתוח

העבודה כוללת שמירה על ערכי טבע, קבלת קהל, הכוונת מטיילים, הסברים, אכיפה ועוד. הוא מספר שיש הרבה שאומרים תודה, מעריכים את המידע ושמחים שיש שמירה על הטבע במרכז.
איך הוא מרגיש אחרי 4 חודשים? "כל שבוע אני אומר למנהל שלי שאני לא מאמין שזאת העבודה שלי. לא הייתי משנה כלום. אני מבסוט בטירוף. לפעמים אני מסיים לפנות מסיבה באחת בלילה, וחצי שעה אחר כך מקבל הודעה שיש חשד לציד אני לא חושב פעמיים ויוצא. האנשים ברשות הטבע והגנים באים לעבוד בלי מנייארות. כולם מדברים איתי, רוצים לעזור. רשות הטבע והגנים היא כמו אינקובטור שאתה יכול לגדול בו. זאת חממה מדהימה וכיף לא נורמלי!".

בין יגאל לעמית נמצאים עוד מאות פקחים ופקחיות – פקחים אזוריים, פקחי נזקי חקלאות, פקחי תשתיות, פקחי היח' הימית ועוד. לכבוד יום הפקח/ית הבינלאומי אנחנו רוצים לומר לכולם תודה ענקית! לעבודה שלכם יש חשיבות עצומה והשפעה ממשית, קצרת וארוכת טווח על הטבע הישראלי.