פקחי רשות הטבע והגנים יובילו קורס הכשרה בין לאומי בנושא אכיפת ציד לא חוקי

27/07/2022

לרגל יום פקח שמירת הטבע הבינלאומי שחל ב- 31 ביולי בכל שנה:

פקחי שמירת טבע בשטח. צילום יניב כהן, רשות הטבע והגנים (2)
פקח שמירת טבע בשטח. צילום יניב כהן, רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים נבחרה על ידי ארגון הפקחים האירופאי (ERF), בו היא חברה החל משנת 2017, להכין ולהוביל קורס הכשרה בין לאומי בנושא אכיפת ציד לא חוקי, שיופץ ויועבר לכלל הפקחים בעולם באמצעות ארגוני הפקחים השונים.

ההכשרה תועבר לפקחים בכל העולם באמצעות פלטפורמת הזום, כאשר הפרק הראשון ישודר באופן סמלי ב-31 ביולי, המועד בו מצוין בכל שנה ברחבי העולם וגם בארץ, יום פקח הטבע הבין לאומי. יום זה, המאורגן על ידי הפדרציה הבינלאומית של הפקחים, צוין לראשונה ב -2007 כהוקרה לפקחי הטבע הנמצאים בחזית ההגנה על ערכי הטבע (צומח, חי ודומם) והמורשת.
תכנית ההכשרה פותחה על ידי חטיבת האכיפה של רשות הטבע והגנים בישראל על סמך הידע והניסיון הרב שנצבר על ידה בתחום זה והיא כוללת מספר פרקים בהם: תיאור מקרה וחשיבה מחוץ לקופסה באכיפת ציד לא חוקי, שולחנות עגולים ושיתוף פעולה עם גופי ממשלה שונים, בטחון פקח שמירת הטבע והכשרתו, שילוב מתנדבים באכיפת הציד הלא חוקי ושימוש באמצעים שונים כגון דנ"א של חיות בר ושימוש בממצאים בבתי המשפט. ההדרכות במסגרת הקורס מועברות על ידי מומחי הידע ומובילי התחומים השונים בארץ וברשות הטבע והגנים.
במסגרת מעמד פתיחת הקורס ב-31 ביולי, משלחת מיוחדת מישראל, הכוללת שישה פקחים של רשות הטבע, תגיע לגרמניה ויחד עם פקחי שמירת טבע גרמנים ונציגים מארגון הפקחים האירופאי יקיימו בסופו של שידור הפרק הראשון דיון בינלאומי פתוח בהשתתפותם.

לדברי אלדד פלד, מנהל אגף פיקוח ואכיפה בחטיבת האכיפה ברשות הטבע והגנים וממובילי הפעילות מול ארגוני הפקחים הבין-לאומיים, "ארגון הפקחים האירופאי, ה-ERF, הוא חלק מארגון הפקחים הבינלאומי, IRF, שנוסד במטרה לקדם שיתופי פעולה וידע בין מדינות העולם למען שמירה על הטבע. ישראל באמצעות רשות הטבע והגנים הפכה לחברה בארגון הפקחים הבין לאומי ב-2016 וב-2017 הצטרפה לארגון הפקחים האירופאי. בזכות הידע, היכולות והניסיון שלנו בתחום אכיפת הציד הלא חוקי בישראל ובכלל והישגים רבים ופורצי דרך בתחום זה אנו מהווים גורם משפיע ומשמעותי בארגון וזוכים להערכה רבה מצד העמיתים שלנו בעולם. עצם הבחירה בנו להעביר את הקורס היא תעודת הוקרה לעשייה שלנו בתחום ואנו שמחים על ההזדמנות שניתנה לנו לשתף את הידע והניסיון שלנו עם הפקחים מסביב לעולם למען שמירת הטבע בעולם".

פקח שמירת טבע בשטח. צילום יניב כהן, רשות הטבע והגנים

31 ביולי – יום פקחי הטבע הבין לאומי :
ב- 31 ביולי בכל שנה, מציינים ברחבי העולם ובישראל את יום פקחי הטבע הבינלאומי המאורגן על ידי הפדרציה הבינלאומית של הפקחים, וצוין לראשונה ב -2007 כהוקרה לפקחי הטבע הנמצאים בחזית ההגנה על ערכי הטבע (צומח, חי ודומם) והמורשת. במסגרת עבודתם פקחי הטבע מסתובבים בשטחים הפתוחים בדגש על שמורות הטבע והגנים הלאומיים, שומרים על חיות הבר ועל הצומח, עוזרים למטיילים בהכוונה בשטח ובחילוצים של אלו שנפגעו, מתריעים בפני שריפות ואף מכבים אותן, מטפלים במפגעים סביבתיים ועוד. פקחי הטבע שומרים על אחד מהדברים היקרים ביותר שיש בעולם שלנו שזה הטבע. יום זה נועד בעיקרו לחזק ולהוקיר את עשייתם.

סיור משלחת פקחי רשות הטבע והגנים בגרמניה עם פקחי שמירת הטבע של גרמניה. צילום רשות הטבע והגנים