שותפים לטבע - ציפורים בשמיים – חשמל באדמה

01.06.2016

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת קיימה היום, רביעי, דיון מיוחד בנושא התכנית להקמת קו מתח חשמל עילי בעמק החולה.

bנוף לעמק החולה bנוף לעמק החולה

הקואליציה, הכוללת את רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, הקרן הקיימת לישראל, המועצות אזורית גליל עליון ומבואות חרמון, המועצה המקומית יסוד המעלה ותושבי הגליל, יחד עם הציבור הרחב, פועלת להטמנת הקו באדמה, ובכך לאפשר את פיתוח רשת החשמל ובו בזמן לשמור על אתר הטבע והצפרות החשוב בישראל והחקלאות והתיירות בסביבתו, לטובת תושבי האזור, התיירים ובעלי החיים

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין: "עמק החולה מהווה את ציר הנדידה הגדול ביותר בין אירו – אסיה לאפריקה ועוברים בו כמיליארד בעלי כנף בשנה. ישראל התברכה במגוון מינים של עטלפים, הקריטיים לבריאות הציבור. מדובר כאן בקונפליקט ייחודי בין שני צדי הירוק – מצד אחד, נדרשת אנרגיה חלופית ומצד שני, יש את הטבע, בעלי החיים והנוף, עליהם יש לשמור. ישראל חתומה על אמנות בינלאומיות ועל כן מחויבת לשמור על מגוון העופות יוצא הדופן שחולף בשמיה ולהימנע מהקמת תשתיות שיסכנו את העופות הנודדים. לעמק החולה יש פוטנציאל אדיר לתיירות ואיכות חיים".

יו"ר קק"ל, דני עטר: "קו עילי יגרום לנזק עצום ל – 16 הרשויות שבאזור, שהעמק מהווה מנוף כלכלי עבורן".

מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן: "טבע זה לא מותרות לחיים, זה חובה לחיים"

העמדה של הקואליציה הרחבה למען שמירת עמק החולה

עמק החולה נמצא בליבו של השבר הסורי – אפריקאי ומהווה את אחד מצירי הנדידה הגדולים בעולם – מיליוני ציפורים נודדות בשנה. העמק הוא אחד מאתרי הקינון והחריפה החשובים בעולם. חשיבותו נובעת ממגוון המינים הגדול במיוחד ומכמות הציפורים שבו ומוכר בעולם כאזור חשוב לעופות (IBA) וכאתר צפרות בקנה מידה עולמי. העמק נמצא במרכזה של עשייה מבורכת וענפה ביותר של גופים רבים: למעלה ממיליון איש מבקרים בו מדי שנה, לחזות במראות הנשגבים. העמק הנו דוגמה ומופת למפעל לאומי ובינלאומי, לטובת הטבע והאדם.

חברת החשמל מקדמת בימים אלה תכנית להקמת קו מתח עליון, שייחצה את עמק החולה ויעלה לגולן. קווי מתח עיליים, הממוקמים באזור כה רגיש, מציבים את העופות בסכנה חמורה של התנגשות והתחשמלות, בעיקר את העופות הגדולים, ובהם שקנאים, חסידות, עגורים, עופות דורסים ומגוון עופות מים, אשר חלקם נמצאים ברשימה האדומה כמינים בסכנת הכחדה עולמית. מחקרים בארה"ב ובקנדה, מלמדים כי קווי מתח עליון גורמים לתמותת עשרות מיליוני עופות בשנה.

הגליל העליון בכלל, ועמק החולה בפרט, התברכו לא רק בתופעת טבע ייחודית ברמה עולמית, אלא גם במשאב כלכלי משמעותי, שתורם מאות מיליוני שקלים בשנה לכלכלת הגליל. פגיעה במשאב זה, תשפיע על כלל תושבי האזור המתקיימים מהפריחה התיירותית.

ישראל חתומה על אמנות בינלאומיות – אמנת המגוון הביולוגי, אמנת המינים הנודדים והסכם ההגנה על עופות המים הנודדים – ועל כן מחויבת לשמור על המגוון הביולוגי בשטחה, ובפרט על מגוון העופות יוצא הדופן שחולף בשמיה, בהיותה נתיב נדידה בעל חשיבות עולמית, ולהימנע מהקמת תשתיות שיסכנו את העופות הנודדים. ההכרה העולמית במאמצי שימור העופות הנודדים של מדינת ישראל, עלולה להיפגע, כך גם הליך ההכרזה של העמק כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו וכן מעמדה כמדינה שוחרת טבע וצפרות.

לעמדתנו, יש להטמין את קו המתח בעמק. כך תתאפשר פריסת הקו, תוך שמירה על העופות ועל האזור. מדו"ח שהוכן עבור החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים והקרן הקיימת לישראל, על ידי חברת ייעוץ בינלאומית, מהמובילות בתחום.

קואליציה רחבה, הכוללת את רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, הקרן הקיימת לישראל, המועצות האזוריות גליל עליון ומבואות חרמון, המועצה המקומית יסוד המעלה ותושבי הגליל, יחד עם הציבור הרחב, קוראת לוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, לחברת החשמל, למשרד התשתיות הלאומית, האנרגיה והמים ולמוסדות התכנון, לפעול להטמנת הקו באדמה, ובכך לאפשר את פיתוח רשת החשמל ובו בזמן לשמור על אתר הטבע החשוב בישראל והחקלאות והתיירות בסביבתו, לטובת תושבי האזור, התיירים ובעלי החיים.