חיות הבר של אזור ארץ פלגי מים

מאת: שחר וייס פלד 23.06.2022
מדריך עקבות חיות בר - רוחב
מדריך עקבות חיות בר - רוחב, מדריך עקבות חיות בר

ארץ פלגי מים שופעת חיות בר מכל הסוגים והמינים. לצערנו המשך קיומן מוטל בסכנה בגלל פעילות האדם הענפה באזור, ואחת הסיבות לאיסור לשהות בשמורות הטבע לאחר שעות החשכה היא שהכרחי לאפשר לחיות הבר להמשיך לקיים את פעילות חייהן התקינה. לפניכם מידע על חיות הבר הגרות כאן בסביבה, ואם יתמזל מזלכם אולי תפגשו אותן בדרך ואף תוכלו לזהותן! רק זכרו: כשאנו פוגשים חיה איננו מנסים להאכיל אותה, לגעת בה או להפריע לפעילותה. בסופו של דבר אנחנו אורחים בבית שלה ולא להפך.

מצורף מגדיר עקבות חיות הבר >>, אם תבחינו בעקבות- תוכלו להשתמש בו לזיהוי.

 

נוטריה

מין מכרסם חששן. הנוטריה היא מין פולש שיובא לארץ בשנות ה-50 לשימוש בענף הפרוות, ומאז הנוטריות שוחררו והתרבו. הן אוהבות לחיות ליד מקורות מים.

 

עטלף פירות מצוי

מעופף קטן ממשפחת היונקים, מתגורר במערות בדרך כלל. בשעות היום הוא ישן במהופך ובלילה יוצא לחפש מזון, בעיקר את הפירות האהובים עליו במיוחד. לעטלף ראייה טובה והוא מתמצא במרחב גם בעזרת סונאר ביולוגי: הוא משדר גלי קול ומקשיב להדים החוזרים מעצמים בסביבתו.

 

חתול ביצות

צייד מיומן, גמיש ומהיר ממשפחת החתוליים. פעיל בעיקר בשעות הלילה, אוהב לשהות ליד אזורים לחים. בצורתו הוא דומה לחתול הבית, אך אוזניו גדולות ומחודדות יותר וכפות רגליו ארוכות יותר. ביישן מטבעו ומשתדל להישאר נסתר מעיני בני האדם.

 

 

סלמנדרה מצויה

דו-חי ביישן ופגיע, בסכנת הכחדה. בעורף הסלמנדרה שתי בלוטות ארס ולכן גופה צבוע שחור וצהוב – צבעי הזהרה. היא חייבת להיות ליד מקורות מים כדי שעורה יהיה לח כל הזמן ולא, תתייבש.

 

צבוע מפוספס

טורף גדול, פעיל בעיקר בלילה. אוכל נבלות אך גם מסוגל לצוד. בני הזוג נשארים נאמנים זה לזו ומגדלים את גוריהם יחדיו.

 

זאב אפור

טורף ממשפחת הכלביים ובעל החיים הגדול ביותר במשפחה זו. חי בלהקה שנודדת יחדיו וחלוקת התפקידים בה ברורה. הזאב האפור הוא אבי כלב הבית, אף כי היום קשה לעיתים לראות את הקשר בינו לבין מיני כלבי בית מסוימים.

 

תן זהוב

טורף בינוני ממשפחת הכלביים. את יללותיו שומעים בלילות. התן הזהוב הוא מחפש מזון מהיר, לכן סגרו את הפחים היטב ואספו את האשפה מסביבכם.

 

שועל מצוי

טורף קטן ממשפחת הכלביים. גודלו כגודל חתול בית ואורך זנבו כאורך גופו. פעיל בעיקר בלילה.

 

נמייה

טורף בינוני ומהיר. זנבה ארוך מאוד. הנמייה אוכלת חיות קטנות וגם פירות וירקות. היא חסינה במידת מה לארס של נחשים ועל כן היא צדה אותם. בכך היא עוזרת לשמור על איזון בטבע.

 

חזיר בר

חיית הבר הגדולה בישראל. הזכרים מסתובבים לבד והנקבות מסתובבות בלהקה ומגדלות את הגורים יחד. חזיר הבר פעיל בדמדומי היום ובלילה ואוהב לחצות כבישים, אך מעולם לא היה במשמרות זה"ב – סעו במודעות.

 

צבי ישראלי

אחד מסמליה אל ארץ ישראל, היום בסכנת הכחדה. אוכל עשב. הצבי הישראלי פעיל בעיקר בשעות הקרירות – השכם בבוקר או בין הערביים. בקיץ הוא חייב לשתות כמה פעמים ביום ולכן הוא מוכרח להימצא ליד מקורות מים.

 

גירית מצויה

חיה קסומה ממשפחת הסמוריים. הגירית היא אוכלת כול וניזונה גם מן החי וגם מן הצומח. היא ביישנית ולכן נדיר לראותה.

 

קיפוד מצוי

יונק קטן וחמוד מסדרת אוכלי החרקים, פעיל בעיקר בלילה. בחורף הוא נכנס לשנת חורף עד האביב.

אכילת מזון ביתי מסכנת את הקיפוד, לכן אספו את האשפה, קחו אותה איתכם ואל תשאירו עקבות בשטח.

 

דורבן מצוי

מכרסם גדול. על גופו שערות קשות בצורת דורבנות (מעין קוצים) ארוכים. פעיל בלילה, חי בזוגות בדרך כלל ואוהב פקעות ומקומות חשוכים.

 

שפן סלע

פרסתן קטן ממשפחת המכרסמים. צמחוני ואוהב לחיות בינות סלעים. כשהשמש יוצאת הפעילות האהובה עליו היא השתזפות ושנת צוהריים נעימה.

 

חוגלת הסלעים

עוף ממשפחת הפסיוניים. פעילה בשעות היום. לעיתים הנקבה מטילה שתי הטלות בזו אחר זו ואז הזכר דוגר על ביצי ההטלה הראשונה והנקבה דוגרת על ביצי ההטלה השנייה.

 

דלק סלעים

טורף קטן ממשפחת הסמוריים. זנבו ארוך ואפו בצבע אפרסק-אפרפר. פעיל בעיקר בלילה ובמיוחד בלילות שבהם יש אור ירח. טפסן מעולה, חפשו אותו בצמרות העצים.

 

לוטרה

טורף בינוני וחמוד בסכנת הכחדה. חי במים או בקרבתם. הלוטרה שחיינית מעולה וראייתה מצוינת מתחת למים כל עוד הם צלולים. בלילה או כשהמים עכורים היא נעזרת בזיפי השפם הרגישים כדי לחוש טרף.

 

מצאתם עקבות או גללים של לוטרה? (מפורסמים בריח של דגים) הודיעו לנו! *3639

 

מגדיר עקבות חיות הבר >>