חצבים פורחים וציפורים אינספור

03/10/2021

שוב הגיעה העונה הזאת בשנה, שאנחנו לא סגורים אם היא רצף של חמסינים או סתם אובך עם טמפרטורה מתונה, יש הקוראים לה סתיו.

חצבים בתל דור - שרית פלצי מיארה
חצבים בתל דור - שרית פלצי מיארה, חצבים בתל דור - צילמה שרית פלצי מיארה

גם אם הוא כאן, מדובר בעונה קצרה למדי אך מלאת הפתעות. בלי שנשים לב, החצב כבר מציץ מבין הסלעים (אגב, ידעתם ששמו "חצב" ניתן לו על שום שהוא חוצב את דרכו מתוך האדמה היבשה?)

ובשמיים מידי פעם ניתן לראות ציפורים המתחילות את מסע הנדידה שלהן. זו בדיוק העונה לקחת אוויר, לטייל, ליהנות מהטבע המתחלף לנגד עיננו, לעצור קצת את הזמן ולהתבונן.

אז קחו כמה המלצות טובות לסתיו ישראלי, לא מתחייבים לטמפרטורה אבל סבירות גבוהה בהחלט שתראו חצבים פורחים, חבצלות חוף וציפורים אינספור.

 

אילו ציפורים

איפה תוכלו להרים עיניים לשמים ולראות ציפורים נודדות? טיול משפחתי, זוגי או רק אתם והטבע לבד.

שמורת טבע החולה: ההימור הבטוח שלכם. כאן תשוטטו על גבי גשרי העץ המסועפים בין ביצות ואגם גדול, באמצעות שבילים מפותלים, עמדות מסתור לצפייה בעופות וגם מגדל תצפית שיפציר בכם לטפס את ראשו. אתם כמובן תעשו את זה כי מהי הדרך הטובה ביותר לצפות בשמיים אם לא להתקרב אליהם? על הדרך, תפגשו את עולם החי של המקום – נוטריות מחוצפות, דגי שפמנון חסרי בושה, צבי ביצה ואולי גם עדר תאואים אם יש לכם מזל והגעתם בשעה שבה הם יוצאים לסעוד את ליבם באחו. אבל העיקר הוא מגוון העופות שתפגשו, אם בתעופה מעל ראשיכם או בשעת מאכל או התכנסות ללינה לקראת ערב. בקיצור משמורת טבע החולה אתם יוצאים עם מכלול של עולם החי, הצומח והדגה ועם תחושה ברורה שהסתיו כבר כאן.

שמורת טבע עין אפק: למי שרוצה לפגוש בעלי כנף בעונת הנדידה אך לא מעוניין ליסוע רחוק עד החולה נציע שמורה קסומה, הדומה לה מאוד במהותה, היא שמורת הטבע עין אפק. זוהי שמורה קטנה ואיכותית, המשמרת את נופי הביצות מהעבר. כאן תצעדו על גשרים "צפים" מעל המים, תטיילו בין בריכות שעופות מים מרחפים מעליהן ותעלו לגג טחנת קמח קדומה לתצפית מרהיבה. גם כאן, אם תגיעו בעונה ובשעה הנכונה תוכלו לצפות בדיות המתכנסות ללינת הלילה בשמורת כרי הנעמן או להשקיף באמצעות משקפת שהבאתם אתכם על עדר התאואים שבמרחק.

גן לאומי ושמורת טבע ארבל: אם הגעתם לארבל בעונה הזו, הרי שאתם בעקבות הציפורים. אמנם, יש כאן מצוק מרשים, מסלולים בכל מיני דרגות קושי, עתיקות וסיפורי מורשת מרתקים, פריחה בעונות הרלוונטיות וכמובן תצפיות נוף מקצה לקצה אבל אנחנו פה בשביל הציפורים, תרתי משמע. לכן הכשרנו עבורכם את "מסלול המצפורים" המתחיל בראש המצוק. המסלול מתאים לכל המשפחה ומשך הטיול בו הוא כחצי שעה עד שעה.

ואלו המצפורים שתעברו דרכם:

  • מצפור אל מול הכנרת: משקיף על נופי דרום הגולן והכנרת.
  • מצפור החרוב: משקיף על הכנרת, הגולן, החרמון ומזרח הגליל העליון והגליל התחתון. המצפור מנציח את זכרו של תת אלוף לונץ.
  • מצפור הר ניתאי: משקיף על הר ניתאי המתנשא מצפון לארבל.

כאן העין פתוחה לקלוט את הנוף הרחב ואת להקות הציפורים הנודדות ואם באתם עם סל פיקניק הרווחתם חוויה מושלמת.

חצבים במגדל צדק, אלון נבון

 

המצב חצב

טיולי פריחה הם הסוג הנפוץ והפופולרי במנועי החיפוש אבל משום מה, החצב הצנוע והעניו כמעט ונפקד מהם, אנו עושים כבוד לצמח הראשון של הסתו ושולחים אתכם לכמה נקודות מפגש עם הגיאופיט (אכן, זהו שמו המקצועי) האצילי הזה. החצב.

גן לאומי ירקון מתחם תל אפק (אנטיפטריס): בטיול הזה אתם מרוויחים מכל העולמות. גם קרוב, גם טוב. גן לאומי רחב ידיים שבתוכו תמצאו נחל זורם בצל האיקליפטוסים, אגם יפייפה על רקע נוף פסטורלי, פינות ישיבה ומשחק ואף שכשוך לקטנטנים, אבל גולת הכותרת של הטיול הזה תהיה שביל החצבים, אותו תעלו בדרככם למבצר הנישא המשקיף על פני האזור כולו. נקודת סלפי מושלמת.

גן לאומי אפולוניה: גם ים, גם מצוק מרהיב, וגם חצבים? עסקה מושלמת. המקום מציע מסלול טיול קצר ויפה, ששיאו בשרידי המבצר הצלבני. בקצה המערבי שלו יש מבט נהדר אל קו החוף. אם תציצו מטה, תזכו למבט עוצר נשימה על שרידי הנמל הפניקי, ועל חלקים מהמבצר המפואר, שהתמוטטו אל הים – עדות אילמת לקרב ההיסטורי שנערך פה באמצע המאה ה-13. אל תפסחו גם על אבני הבליסטראות העגולות, הניצבות בערמה גבוהה, אבל הכי חשוב: חפשו את החצבים הבוקעים מהאדמה ומקנים לאתר הוד מלכותי

גן לאומי מגדל צדק: זוכרים שהייתם נוסעים על 443 לכיוון ראש העין והמבט היה נמשך ימינה לכיוון תל רם ועליו מבצר שנראה נטוש, וחשבתם לעצמכם, חבל אפשר היה לעשות ש מקום יפייפה? אז עכשיו יש.

לאחר שנים של תהליך שימור והנגשה לקהל הגן הלאומי מגדל צדק הוא כתובת נהדרת למעוניינים ברומנטיקה, חצבים ונסיעה קצרה ולא מתישה. בגן תמצאו מרחבים של טבע ונוף ותפגשו מורשת בת אלפי שנים. בראש הגבעה החולשת על "מעבר אפק", ששימש את העוברים בדרך הים הקדומה, נמצאת מצודה עתיקה בה ניתן לבקר. סביב המצודה מסלולי הליכה העוברים בתוך מחצבות משוקמות ולצד כבשני סיד, ומשלבים תצפיות נוף נפלאות. וחצבים. כבר אמרנו?

גן לאומי תל יודפת: טוב, אמנם מדובר באתר לא מוכר ובנסיעה לא קצרה אבל התמורה שווה בהחלט:  המקום הוא שיר הלל לפריחת החצבים. ליודפת היסטוריה מרתקת מתקופת המרד הגדול נגד הרומאים. המרד, שהתנהל בכל רחבי הארץ, התנהל גם בגליל בפיקודו של יוסף בן מתתיהו שקבע את מושבו ביודפת. במסלול הטיול הקליל תוכלו לדמיין את הקרבות העזים שהתחוללו כאן, לטייל בין מערות מסתור ובורות מים ששימשו את המורדים וליהנות מפריחה יפייפיה. המסלול מתחיל ברחבת החניה שלמרגלות היישוב יודפת, והוא מסלול מעגלי בדרגת טיול קלה. בין סיפורי ההסטוריה של המקום אל תפספסו את המוני החצבים שפורחים כאן, זוהי העונה שלהם בשנה.

חבצלות בגן לאומי תל אשקלון. צילום קובי סופר, חבצלות בגן לאומי תל אשקלון. צילם קובי סופר

חבצלות או לא להיות

עוד פרח מסתורי וסתווי הוא חבצלת החוף, שעונתה קצרה אך המאמץ שווה. חפשו אותה בעיקר ברצועות חוף צפוניות ותגלו פלא קסום של ממש הנה שתי המלצות:

גן לאומי תל דור: חוף זה אתר ייחודי בחוף עם נוף עוצר נשימה ובו טבע ומורשת, ים ויבשה, עבר עשיר והווה. בסיור בתל דור, עיר הנמל העתיקה, תתוודעו לעושר המצוי כאן: לים, לאדם שבוחר לחיות בקרבתו, לחשיבות של שימור העבר והמורשת ולמשימת השמירה על הסביבה הימית והחופית שלנו. בחיפוש אחר חצבים תצעדו לאורך חוף מפורץ יפהפה, עלו על רכס הכורכר, גלו את ההיסטוריה המרתקת של עיר הנמל דור, שבה נמצאו יותר מ־20 ספינות טבועות, ותכירו את עושר השמורה הימית כיום. כמובן גולת הכותרת הפעם היא חבצלות החוף שמציצות בענווה מן האדמה, חפשו אותן לפני שהן נעלמות.

 

גן לאומי אכזיב: רוב האנשים חושבים שהים וחופו ראויים לעונת הקיץ, אנחנו חושבים אחרת. הסתיו מביא איתו מזג אוויר נעים יותר, משב רוח מרענן ובעיקר פריחה יפייפיה וייחודית, כך גם בגן הלאומי אכזיב שלחופו ניתן למצוא בעונה זו את חבצלות החוף בינות למפרצונים וללגונות שבהן עושר של חי ימי זעיר ומסקרן, ואם אתם לנים כאן בחניון הלילה תוכלו לצאת לסיור לקראת שקיעה שמשלב את כל היופי הזה.

חבצלת החוף, בגן הלאומי אכזיב, צילום: שי קורן רשות הטבע והגנים