דוקו טבע: חוק וסדר בשירות הטבע

08/10/2022

אורי לניאל, ראש תחום חיות בר בשבייה בחטיבת אכיפה של רשות הטבע והגנים: "כשעושים פעולות שמצליחות ומצילים בעלי חיים זו הרגשה טובה, זה שווה את כל המאמץ שמקדים. החזון שלי בתחום הוא שנצליח להרים את הרמה של אחזקת חיות בר בשבי. תחזיקו חיות בר כמו שצריך גם בשבי".

האיילים ביער האיילים
האיילים ביער האיילים, צילום: רותם כהן וידר

לפני כחודש הצטרפנו לאורי ליניאל, ראש תחום חיות בר בשבייה בחטיבת אכיפה של רשות הטבע והגנים, למבצע העברת איילים מיער האיילים בצפון. "זה תהליך מאוד מורכב ולא פשוט לנו ולבעלי החיים". יחד עם אורי הגיע צוות גדול של ווטרינרים ואנשי מקצוע לביצוע המשימה המורכבת.

לאחר שנשפט ונענש בגלל שחיטת שמונה איילים למאכל, עלה חשד ששוב, בעל החווה משה אמיתי, ממשיך בפעולות האסורות ולכן "החלטנו שהשארתם פה עלולה ממש לסכן את חייהם ולצערנו אין ברירה. תפקידנו להגן על חיות הבר. זה משהו שאנחנו נאלצים לעשות".

"נתנו לבעל המקום צ'אנס. תפסנו אותו בעברות בעבר ויכולנו כבר אז לדרוש להוציא את כל בעלי החיים, אבל השארנו. חשבנו שזה יעבוד ולצערי הפעולות המשיכו ולכן אנחנו נאלצים לעשות את זה".

לכל הפרקים בסדרה דוקו טבע >> 

"אנחנו מעבירים אותם למקום מאושר שאנחנו סומכים עליו, שנוכל להיות שקטים שלא ייפגעו פה יותר בעלי חיים בצורה קטלנית או בכל צורה אחרת.

 

"הרעיון הוא להוציא את כל האיילים בצורה בטוחה למקום טוב ולכן עושים בצורה מדורגת ומפוקחת". אנשי המקצוע יורים חצי הרדמה על האיילים. על מנת שלא ייבהלו הדבר נעשה לאט מאוד. אחרי 6 דקות בערך האייל שנרדם נשכב על האדמה ואז נכנסים 2 אנשים בשקט עם אלונקה ואוספים אותו בעדינות. מניחים לו בד על העיניים שלא ייבהל.  כל פרט מקבל סימון אוזן, שבב וטיפול נגד תולעים. לאחר מכן הם מועמסים לארגזים.

איתי בלי קרדיט (2), צילום: רשות הטבע והגנים

"היה יום ארוך ומאתגר אבל המצב טוב וכל 10 האיילים בריאים".

תחום חיות הבר ברשות הוא "תחום מרתק שעוסק באחזקה וסחר של חיות בר, כמעט כל בעלי החיים הנם חיות בר למעט חיות משק: כלב, חתול, פרה וסוס.

"יש המון הברחות של חיות בר בישראל: קופים בני חודש, מאות זוחלים כצבים , לטאות ונחשים וכן תוכים וציפורי שיר אחרות…"

תחום הסחר והאחזקה ברשות הטבע והגנים

האחריות החוקית של רשות הטבע והגנים היא על כלל חיות הבר, ישראליות ואקזוטיות, מתוכי המוחזק על ידי אדם פרטי בבית ועד לגן חיות שמחזיק מגוון גדול של בעלי חיים.

בארץ ישנם מקרים רבים  של אחזקה וסחר לא חוקיים בחיות בר שדורשים התערבות. מדובר בתעשייה לא חוקית שמגלגלת הרבה מאוד כסף, הברחות של חיות בר מורכבות ומהוות הפרה של הרבה חוקים: פגיעה פיזית בחיות הבר, סכנה של הכנסת מחלות, טפילים ומינים פולשים לארץ וצער בעלי חיים היות והחיות מוברחות בתנאים קשים.

חיוויאי בכלוב – צילום: שי קבסה רשות הטבע והגנים, חיוויאי בכלוב - צילום: שי קבסה רשות הטבע והגנים

האגף להגנת החי והצומח, במסגרתה פועל תחום הסחר וההחזקה, פועל בשיתוף פעולה צמוד עם המשרד להגנת הסביבה, משרד החקלאות והמודיעין במג"ב.

מדיניות אחזקת חיות בר בשבייה מורכבת מ-4 עקרונות עיקריים:

  1. שמירת טבע מקומית – ראשית, לא מאפשרים החזקה של בעלי חיים מקומיים ישראלים.  שנית, בשיתוף חטיבת מדע, עושים הערכות סיכון למינים אקזוטיים, שנמצאים בסחר חוקי בחו"ל, זאת לבחינת מידת המסוכנות של המינים השונים לטבע הישראלי, לוודא שלא מכניסים מינים העלולים לפלוש לישראל ולפגוע במינים המקומיים.
  2. שמירת טבע עולמית – לא מאפשרים הכנסת מינים שהאוכלוסיות שלהן בסיכון בארצות המוצא. ישראל חתומה על אמנות בינלאומיות בנושא כאמנת Cites.
  3. מסוכנות – לא מאפשרים כניסה של מינים מסוכנים או ארסיים .
  4. שיקולי צער בעלי חיים ורווחת בעלי החיים – לא מאפשרים להחזיק בעלי חיים שיש להם פרוטוקול גידול מורכב

מידע נוסף על פעילות חטיבת האכיפה תוכלו למצוא באתר >>

נתקלתם במפגע או במישהו שפוגע בחיות בר, ביבשה או בים, התקשרו למוקד שלנו: 3639*, גם בווטס אפ: 054-9642434