#דרךטבע: שימו לב לבעלי חיים בדרך

08/08/2023

רשות הטבע והגנים יחד עם נתיבי ישראל וטיקטוק בפעילות משותפת למען הצלת חיות הבר בכבישים. למעלה מ-2,000 בעלי חיים נדרסים בשנה בכבישים ברחבי הארץ. שימו לב לחיות שבדרך והשתתפו בפעילות

חיות בר במרחב העירוני הולכות על כביש, צילום: נעה עומייסי, מתנדבת רשות הטבע והגנים
חיות בר במרחב העירוני הולכות על כביש, צילום: נעה עומייסי, מתנדבת רשות הטבע והגנים

 

מידי שנה נדרסים למעלה מ-2,000 בעלי חיים בשנה בכבישים ברחבי הארץ, אך המספר גדול בהרבה שכן אלו רק התאונות המדווחות כשהם נפגעים ומתים הרחק מהכביש. על מנת להעלות את המודעות לנושא, השיקה רשות הטבע והגנים ונתיבי ישראל קמפיין משותף עם טיקטוק ישראל תחת ההאשטאג: #דרךטבע

שימו לב לבעלי החיים שבדרך בזמן נסיעה על הכביש> 

 

#דרךטבע

לטובת הקמפיין הושק שיר מיוחד בשם "דרך טבע" אותו מבצע כוכב הרשת רון יצחקי, השיר ילווה את האתגר לטובת משחק בהשתתפות משפיעני רשת מובילים מתחום המשפחה והטיולים והקהל הרחב. הקמפיין נוצר בהובלת מחלקת הדיגיטל במשרד הפרסום גיתם BBDO ובשיתוף עם טיקטוק ישראל. להאזנה לשיר לחצו כאן>

חיות בר במרחב העירוני הולכות על כביש, צילום: נעה עומייסי, מתנדבת רשות הטבע והגנים
שפן סלע טועה, תועה ותוהה, צילום: נעה עומייסי, מתנדבת רשות הטבע והגנים

 

מה עליכם לעשות כדי להצטרף גם?

בזמן שאתם בדרך לטיול, היושבים במושב האחורי יחפשו בעל חיים דרך החלון באוויר וביבשה. מצטלמים ברכב או מצלמים את מה שרואים ומעלים בטיקטוק האישי עם ההאשטאג #דרךטבע ותיוג עמוד רשות הטבע והגנים PARKS_IL@

 

זהירות חיות חוצות את הכביש

מדובר בבעלי חיים רבים ומגוון של מינים: יעלים, צבועים, צבאים, דורבנים וזאבים אשר מעוניינים לעבור מבית גידול אחד לאחר, בחיפוש אחר מזון או טריטוריה חדשה ונאלצים לחצות כבישים ומוצאים בהם את מותם. כמו כן היקף הדריסות בקרב בעלי חיים קטנים בניהם זוחלים, דו-חיים וציפורי שיר הוא גדול מאוד אך אין כיום יכולת לאמוד אותו במדויק.

בהתאם לדיווחים שהגיעו לרשות הטבע והגנים, הכבישים בהם נדרסות יותר חיות בר ובהם צריך לשים לב באופן מיוחד הם: כל הכבישים ברמת הגולן, כביש 90, לאורך ים המלח ובערבה הדרומית, כביש 12 בהרי אילת, כבישים 89 ו-899 בגליל המערבי ובגליל העליון, כבישים 1 ו-395 בהרי ירושלים, כבישים 40 ו-171 בהר הנגב ובנגב המרכזי.

 

חיות בר במרחב העירוני הולכות על כביש, צילום: נעה עומייסי, מתנדבת רשות הטבע והגנים
סכנה לחיות הבר, צילום: נעה עומייסי, מתנדבת רשות הטבע והגנים

 

דותן רותם, אקולוג שטחים פתוחים ברשות הטבע והגנים: "במחקר משותף של רשות הטבע והגנים והטכניון נמצא כי דווקא בכבישים בין עירוניים נדרסים יותר בעלי חיים. אלו בדיוק הכבישים באזורי הפריפריה בהם גם יש יותר שטחים פתוחים ולשם אנחנו מגיעים בחופשות לטייל.

לכן, בהחלט יכול להיות כאן שילוב קטלני מבחינת בעלי החיים. יותר תנועה בכבישים, יותר מזון שנותר לאחר בילוי בחיק הטבע ויותר מקרים של מפגש עם בעלי חיים הנרתעים מהאדם ועלולים לברוח למרכז הכביש. כל אלה מובילים לעליה בסיכוי לפגיעה בבעל חיים מרכב חולף.

אנחנו מסיקים זאת בגין שיא בדיווחי דריסות – בתקופות הטיולים. יש לכך גם את הסיבות ביולוגיות-אקולוגיות מצד בעלי החיים: באביב, תנועה מוגברת בחיפוש אחר מזון לצאצאים ובסתיו פרטים צעירים הנעים בחיפוש אחר שטחי מחייה חדשים."

ברק הרשקוביץ, מנהל תחום המגזר הציבורי בטיקטוק ישראל: "כפלטפורמת תוכן מובילה, אנחנו שמחים לקחת חלק בקמפיין החשוב, ולהעלאות למודעות שמירה על בעלי החיים שבדרך. המוני ישראלים ייחשפו אליו, ודרך הירתמות משותפת נוכל לשמור על הארץ ועל המארג הביולוגי הנפלא שבה."

 

חיות בר במרחב העירוני הולכות על כביש, צילום: נעה עומייסי, מתנדבת רשות הטבע והגנים
חיות בר במרחב העירוני הולכות על כביש, צילום: נעה עומייסי, מתנדבת רשות הטבע והגנים

 

שלומי בירשן, מנהל אגף ניהול ובקרת תנועה בחברת נתיבי ישראל: "לצערנו יותר ויותר בעלי חיים נפגעים בכבישים, בעיקר בחודשי הקיץ. אנחנו פועלים רבות בפרויקטים השונים שלנו גם למען בעלי החיים כגון ביצוע מעברים אקולוגיים, גשרים קטנים ועוד. המטרה כמובן למנוע ככל האפשר חציה בטוחה של בעלי החיים בכבישים וכמובן למען בטיחות משתמשי הדרך שעלולים להיפגע אף הם כתוצאה מהתנגשות או דריסת בעל חיים. א

נחנו מברכים על כל קמפיין מודעות בנושא ומזכירים למשתמשי הדרך שגם בעלי החיים נמצאים שם לצידי הכבישים, בעיקר אלו המובילים למקומות תיירותיים. ועל כן, האחריות גם של משתמשי הדרך לשים לב בעת הנסיעה לתנועה וחציה של בעל חיים כזה או אחר את הכביש."

 

פתרונות לחצייה בטוחה

חברת נתיבי ישראל, הרשות ושותפים נוספים, פועלים רבות להקמת עוד ועוד מסדרונות אקולוגיים בכבישים הבינערוניים בישראל שבאחריות החברה.

מסדרונות אלו עוברים בשטחים פתוחים, טבעיים וחקלאיים, ומקשרים בין שטחים מוגנים כמו שמורות טבע ויערות. כבישים ומסילות ברזל החוצים שטחים פתוחים מהווים גורם סיכון מרכזי ביכולתם של בעלי חיים לנוע בהם ולכן נדרשים פתרונות שונים שיקלו על בעלי החיים לחצותם בבטחה, דבר שיבטיח גם את בטיחות הנהגים ואת החשיפה הלא נעימה לבעל חיים דרוס.

הורידו את מהירות הנסיעה באזורים בהם מופיע שלט "חיות בדרך", חיות הבר בישראל הן מוגנות וחלקן הגדול בסכנת הכחדה ועזרו לנו לשמור עליהן.

למרכז ניהול תנועה בחברת נתיבי ישראל התקשרו למספר 2120*

אם מופיע שלט "חיות בדרך", ונתקלתם בבעל חיים דרוס בצד הדרך, שמרו מרחק, והתקשרו למוקד רשות הטבע והגנים 3639*

לצפייה בסרטוני הטיקטוק >
להאזנה לשיר דרך טבע בטיקטוק > 

 

בנסיעה בכביש שימו לב לבעלי החיים שבדרך>

 

 

קטגוריות

דפים קשורים