זהירות בכביש: חיות הבר בסכנת דריסה

03/04/2023

כמדי שנה בחג הפסח המוני ישראלים יוצאים לטייל ברחבי הארץ ובשמורות הטבע וכתוצאה מכך גם התנועה בכבישי הארץ עולה ואיתה עליה ניכרת במספר חיות הבר הנדרסות. ברוב המקרים משמעות הדריסה היא מוות מיידי של החיה

פגר צבי שנדרס באזור הגולן, צילום: אוהד פרידמן, רשות הטבע והגנים
פגר צבי שנדרס באזור הגולן - אוהד פרידמן רשות הטבע והגנים, פגר צבי שנדרס באזור הגולן, צילום: אוהד פרידמן, רשות הטבע והגנים

 

מספר הדריסות המתועדות בשנה הוא כ-2,000 בעלי חיים, בפועל המספר גבוה יותר שכן בעלי החיים הנספרים הם אלה שנותרו על הכביש או בצדיו בעוד רבים אחרים נפגעים ומתים הרחק מהכביש ולא תמיד מתגלים. כמו כן קיימת הטיה לבעלי חיים גדולים ובינוניים בעוד שמספר הזוחלים, דו-חיים וציפורי שיר הוא גדול מאוד אך אין כיום יכולת לאמוד אותו במדויק.

בעלי חיים שנפגעים מגוונים: דורבנים, שועלים, צבועים וצבאים. בעת קבלת דיווח על חיה שנדרסה, המוקדן מוודא שהנהג שמתקשר אינו פגוע בעצמו. לאחר מכן, מנסים להבין אם יש סיכוי ולו קלוש להצלת בעל החיים. אם כן, אז מוציאים במהירות למקום רכב עם כלוב מתאים ומעבירים אותו במהירות לבית חולים לחיות בר שם בודקים אם ניתן להציל את החיה.

 

פגר זאב שנדרס ברמת הגולן, נעמה מנספלד רשות הטבע והגנים
פגר זאב שנדרס ברמת הגולן, צילום: נעמה מנספלד רשות הטבע והגנים

דותן רותם, אקולוג שטחים פתוחים: "כשבודקים את הנתונים ניתן לזהות שתי תקופות שיא בדיווחי דריסה, הראשונה בין אפריל ליוני ולאחר מכן בחודשי הסתיו. אנחנו יכולים לזהות שתי סיבות מרכזיות לכך:
א. תנועה מוגברת של בעלי חיים. באביב כאשר פרטים בוגרים נעים מרחקים גדולים בחיפוש אחר מזון עבור הצאצאים, ובסתיו כאשר פרטים צעירים מסולקים מטריטוריית ההורים ומחפשים שטחי מחייה חדשים.
ב. חודשים אלו מאופיינים בעלייה במספר המטיילים בשל מזג האוויר הנוח וריכוז ימי החג ובהתאם תנועה רבה בכבישי הצפון.
הדבר נכון לגולן ולמחוז הדרום, בשניהם חלה עליה משמעותית בחודשי האביב סביב החגים ובמועדים בהם מזג האוויר נוח וניתן לומר גם כאן כי כמות התנועה הרבה בכבישים גורמת לעליה בדיווח על פרטים דרוסים."

עוד הוסיף רותם: "במחקר משותף של רשות הטבע והגנים והטכניון נמצא כי דווקא בכבישים בהם המהירות נמוכה יחסית נדרסים יותר בעלי חיים. אלו בדיוק הכבישים באזורי הפריפריה בהם גם יש יותר שטחים פתוחים ולשם אנחנו מגיעים בחופשות לטייל. לכן בהחלט יכול להיות כאן שילוב קטלני מבחינת בעלי החיים.
יותר תנועה בכבישים, יותר מזון שנותר ויותר מקרים של הפחדת בעלי חיים כתוצאה מנוכחות אדם. כל אלה מובילים לעליה בסיכוי לפגיעה בבעל חיים מרכב חולף."

 

פגר דלק סלעים שנדרס, צילום: נעמה מנספלד, רשות הטבע והגנים
פגר דלק סלעים שנדרס, צילום: נעמה מנספלד, רשות הטבע והגנים

לני אילנה דקל רוזנברג, מנהלת מערך החיבולנס: "האביב הוא תקופה של המלטות ועל כן יש כרגע עופרים, יעלים וארנבות צעירים רבים בשטחים הפתוחים ובשמורות הטבע. אנו מבקשים מהמטיילים לא להרים ולא לקחת את הגורים שנדמה כי הם נטושים היות ואצל חלק מחיות הבר, הגורים נשארים במקומות פתוחים בזמן שהאמא הולכת לחפש מזון ונמצאת באזור. במקרה שנראה ונשקפת סכנת חיים לבעל החיים, אנא דווחו למוקד ונגיע להעניק את הטיפול הטוב ביותר."

מזי מגנאג'י, מנהלת אגף הסברה שרשות הטבע והגנים: "השטחים הפתוחים המשמשים לטיול ונופש בחיק הטבע הם בית הגידול של חיות בר רבות. הן נעות במרחב בחיפוש אחר מים, מזון והגנה. לעיתים קרובות הן חוצות כבישים ועלולות להיהרג בהתנגשות עם כלי רכב. בתקופת החגים בה תנועת הרכבים על הכבישים המובילים לאתרי הטבע גדלה סכנת דריסת חיות הבר אף גדלה. התנגשות עם חיה מסכנת גם אתכם הנהגים והנמצאים ברכב. בחג הזה נוהגים באחריות ובזהירות כדי לשמור על חיות הבר ועלינו."

 

פגר של רותי הצבועה שנדרסה למוות באזור מודיעין, צילום: אור מילשטיין, רשות הטבע והגנים
פגר של רותי הצבועה שנדרסה למוות באזור מודיעין, צילום: אור מילשטיין, רשות הטבע והגנים

המלצות לטיול בטוח למטיילים ולבעלי החיים:

• תהיו מודעים לטבע שסביבכם.
• נהגו בזהירות, לא נעים לפגוע בבעל חיים ובמקרים קיצוניים של סטייה פתאומית או פגיעה בבעל חיים גדול הדבר עלול לגרום לפגיעה בנפש וברכוש.
• בעלי חיים נמשכים לאשפה שאנחנו מותירים בשטח וניתן להניח שהם חוצים יותר פעמים את הכבישים על מנת להגיע למזון הזמין. קחו את האשפה אתכם או הכניסו אותה לפחי אשפה עם מכסה.
• אל תשאירו אשפה בפחי אשפה של תחנות אוטובוס, עד שמישהו יאסוף אותה בעלי חיים יפזרו אותה. נמצא כי ליד תחנות דלק ותחנות אוטובוס יש יותר בעלי חיים דרוסים.
• אם אתם רואים בעל חיים פצוע בצד הדרך נא דווחו למוקד רט"ג ואל תתקרבו.

רשות הטבע והגנים אוספת נתונים ומנהלת רישום במערכת המידע שלה סביב חיות בר דרוסות בכל הארץ. יודגש כי הנתונים שנאספים במערכת זו הם נתונים חלקיים על בסיס דיווחים כאשר ברור לכל כי מספר חיות הבר הדרוסות בפועל הוא גבוה בהרבה, שכן יש הרבה מקרים שלא מדווחים או מאותרים. נתונים אלו הם בסיס מידע חשוב המסייע לרשות הטבע והגנים לקדם מול הגורמים הרלוונטיים במציאת הפתרונות הטובים והבטוחים ביותר לשמירה על חייהם של חיות הבר.

ברשות הטבע והגנים קוראים לאזרחים לשים לב לבעלי החיים בעת הנהיגה, ולדווח מידית למוקד כאשר מבחינים בבעל חיים שנדרס 3639*