צילום זריחות ושקיעות - טיפים לצילום טבע

14/06/2020

📷 📸 הטיפים באדיבות המומחים של קבוצת הפייסבוק – צלמים בתחילת דרכם 

איתמר כוכבי - זריחה
איתמר כוכבי - זריחה, צילום איתמר כוכבי

 📸  זוהי שקיעתה של הזריחה

שני אירועים יומיים, קצרים אך מרהיבים ביופיים. מופיעים מדי יום, ובכל זאת נראים אחרת לגמרי בכל פעם. צילומי זריחה/שקיעה מיוחדים מכיוון שרקע הצילום הוא המופע של התמונה ומעניק לסביבה את התפאורה המיוחדת. כדי לשדרג עוד יותר את הפריימים יש כמה טיפים שכדאי ליישם.

זמנים

נקודת הזמן של הזריחה והשקיעה היא עניין של דקות ספורות. מהר מאד היא נעלמת בשקיעה ומהר מאד היא עולה ומתחילה להיות חזקה מדי. רצוי לבדוק לפני הצילום מהי שעת הזריחה המיועדת ולהגיע כשעה לפני, על מנת ליהנות משעת הדמדומים שצובעת את השמיים בגוונים משתנים – כחול, סגול וכתום. כך גם לגבי השעה שלפני השקיעה, הנקראת "שעת הזהב" – שעה בה אור השמש לא חזק מאד ומתאים מאד לצילומים רכים, זהובים עם גוון מיוחד. עננות קלה עד בינונית, תוסיף עניין לצילום ותעניק רכות נוספת לאור השמש.

טל חכימי (2), צילום טל חכימי

אתגר צילום בזריחה ושקיעה

האתגר: בצילום מול תאורה חזקה (שמש) נצטרך לצמצם את כמות האור שנכנסת למצלמה כדי לא לשרוף את התמונה. הבעיה היא שבצמצום כמות האור (סגירת צמצם/הגדלת מהירות תריס), חלקים מוצלים בתמונה יהפכו להיות כהים ואטומים.

הפתרונות האפשריים:

  • לא להילחם בזה! גם קרקע אטומה וחשוכה, כל עוד לא תופסת חלק נכבד מהפריים, יכולה לתת עניין, במיוחד שהרקע הוא הכוכב העיקרי בתמונה.
  • לשלב משחקי צללים של דמויות מוחשכות על רקע הזריחה/שקיעה – סילואטים, תמונות מיוחדות מאד ואומנותיות.
  • להרכיב פילטר על העדשה (פילטר = פעולה של משקפי שמש). יש סוגים שונים של פילטרים, הקלאסי לצילומי זריחה ושקיעה – פילטר מקטב. פילטר זה חצוי ל-2, בחלקו העליון רמת הכהות גבוהה ובחלקו התחתון פחות כך באותו הפריים אפשר לקלוט פרטים מהחלקים השונים מבלי לאבד/להתפשר.
  • לצלם קובץ RAW ובתוכנת עריכה לפתוח את הצללים מהקרקע בצורה סלקטיבית.
  • לצלם 2 פריימים ב-2 חשיפות שונות (אחת מתאימה לכיוון הקרקע ואחת מתאימה לכיוון השמים) ולחבר אותן בתוכנת עריכה.

קומפוזיציה

חפשו עוגן מיוחד בצילום שימשוך את העין ויקפיץ את התמונה – ×¢×¥, סלע, צמח, ציפור במעופה, אדם שצופה לכיוון זריחתה/שקיעתה של השמש וכו'. השתמשו בחוק השלישים והנציחו את הרגע המיוחד הרקע כבר שם. לטיפים נוספים על קומפוזיציה, מוזמנים לקרוא את הכתבה שלנו בנושא – לחצו כאן (לינק לכתבת קומפוזיציה).

איתמר כוכבי, צילם איתמר כוכבי

 

הטיפים באדיבות המומחים של קבוצת הפייסבוק – צלמים בתחילת דרכם – הקישו כאן