צילומי פרחים - טיפים לצילום טבע

14/06/2020

📷 📸 הטיפים באדיבות המומחים של קבוצת הפייסבוק – צלמים בתחילת דרכם

דיויד בן אלישע
דיויד בן אלישע, צילום דיויד בן אלישע

פרחים הם ללא ספק אחת המתנות שהטבע נתן לחובבי צילום! נהמר אפילו שרוב הסיכויים שמכל טיול חזרתם עם לפחות תמונה אחת של פרח…

לשמחתנו, פריחה מופיעה בכל השנה, כל צמח ופרח בעונתו הוא ובאזורי אקלים שונים הפריחה יכולה להקדים או להתאחר. במדינתנו הקטנה, אזורי אקלים שונים כך שבעונת הקיץ היבשה עדיין יכולים למצוא פריחה באזור צפון רמת הגולן והחרמון.

יש מגוון סגנונות גדול של צילומי פרחים החל מצילומים פרח בודד וכלה בצילומי מרבדי פרחים. בכתבה נציג מספר מושגים שיהיו לכם לעזר בצילומי פרחים ויסייעו להוציא את המירב מהסיטואציה.

 

עומק השדה

מושג המתייחס לאובייקט אותו אנו רוצים לצלם וליכולת שלנו לשלוט על מידת החדות (והפוקוס) של שאר חלקי התמונה.

עומק שדה רדוד – התמונה המתקבלת תציג לרוב אובייקט (הפרח) הקרוב אלינו בפוקוס והחלקים הרחוקים מהפרח והקרובים כלפינו יהיו מטושטשים. דבר שמדגיש את ייחודיות הפרח בפריים כאשר הרקע מהווה לו תפאורה. תוצאה שכזו תתקבל בערכי צמצם פתוחים (ניתן לשלוט גם בניידים במצב צילום ידני) ובקרבה לאובייקט.

עומק שדה עמוק – התמונה המתקבלת תהיה כמעט כולה בפוקוס יחסי כתלות בריחוק שלנו האובייקט ובסגירת הצמצם. תוצאה שמתאימה לתמונה רחבה שמציגה עומק לפריים שימושי במרבדי פרחים למשל.

מכיוון שעומק השדה נשלט ברובו ע"י הצמצם וע"י המרחק שלנו מהאובייקט המצולם חשוב להתאים את ערכי התריס וה- ISO  (2 הצלעות הנותרות במשולש החשיפה) להתאמה מושלמת של החשיפה הרצויה.

צילום דיויד בן אלישע, צילום דיויד בן אלישע

 

זוויות צילום

על מנת ליצור תמונות מעניינות נסו למקם את המצלמה בזוויות שונות יחסית לפרחים. רדו לקרקע והפנו את המצלמה לכיוון השמיים כאשר הגבעולים והפרחים נראים בזווית שאינה סטנדרטית. צלמו ממבט על, גם בלי רחפן, תוכלו לעמוד בנקודה יותר גבוהה ולהפנות את המצלמה כלפי מטה. גם בזווית "סטנדרטית" אפשר לייצר עניין עם אובייקטים הקיימים בשטח – עץ בולט, שדירת עצים, סלע מעניין ומיקום אנשים.

שי פרי, צילום שי פרי

 

מאקרו (תקריב)

השתמשו בפונקציה זו על מנת להציג חלק מסוים בפרח ולהדגיש אותו. אלו יכולים להיות מספר עלי כותרת, אבקנים, צורה מעניינת ומיוחדת של הפרח (אירוס למשל). ניתן להשיג תוצאה כזו עם פונקציית מאקרו במצלמות ובניידים ועם עדשות מגדילות שמורכבות על הנייד או עדשות ייעודיות במצלמות DSLR.

צילום שי פרי, צילום שי פרי

 

עריכה

בעזרת תוכנות/אפליקציות עריכה חינמיות ניתן לבצע עיבוד בסיסי ומתקדם ולהעניק טאצ' מיוחד על בסיס התמונה. זכרו, עריכה אינה יכולה לתקן צילום לא טוב ועל כן הקומפוזיציה חשובה וגם השליטה ביכולות ויתרונות המצלמה. עריכה נועדה לייפות או להדגיש חלקים מתוך הצילום או לתת לו פרשנות אומנותית שונה, השתמשו בה בתבונה ונסו להיות נאמנים למקור ולא להשתולל עם צבעים רוויים מדי שרחוקים מהמציאות.

הטיפים באדיבות המומחים של קבוצת הפייסבוק – צלמים בתחילת דרכם – הקישו כאן