קומפוזיציה - טיפים לצילום טבע

14/06/2020

📷 📸 הטיפים באדיבות המומחים של קבוצת הפייסבוק – צלמים בתחילת דרכם

ספינה טרופה- ''עוגן''- קטיה דיטריך
ספינה טרופה- ''עוגן''- קטיה דיטריך, ספינה טרופה- ''עוגן''- צילום קטיה דריזליך

מכירים את הסיטואציה הזו שאתם מגיעים לאתר בטבע ואתם פשוט חייבים לתעד את הנוף המרהיב שנפרש מולכם, אבל התמונה לא מצליחה להעביר את היופי? איך יש אנשים שכן מצליחים לתפוס אותו?

אז התשובה באופן מפתיע איננה ציוד מיוחד או טכניקה מורכבת.
בצילום נוף מילת המפתח היא קומפוזיציה חזקה שתהפוך את הפריים שלכם ממשעמם למעניין ומושך.

אז איך מייצרים קומפוזיציה כזו?

עוגן – תמונת נוף בזווית רחבה (עדשה רחבה או מכל נייד), רצוי שתכיל בתוכה עוגן שימוקם בחלק הקרוב למצלמה. העוגן מטרתו למשוך את העין של הצופה ולגרום לו להישאב אל תוך התמונה ולהמשיך ולצפות בה. העוגן צריך להיות בולט מהסביבה – ×¢×¥ בודד, סלע מיוחד, שלולית מים ורצוי שנוכל להפריד במראה שלה מהסביבה ×¢"מ שלא תיבלע בפריים. חשוב לא לחתוך אותו בצילום ושיתפוס חלק משמעותי מהתמונה.

הולכת העין – קווים שיימשכו מהחלק הקרוב למצלמה לעבר הרקע המרוחק מהמצלמה. קווים אלו יגרמו לצופה "לטייל" עם העין שלו הלוך וחזור ובכך לעצור בצפייה בה. הקווים יכולים לצאת ממרכז התמונה אך קווים אלכסוניים שיוצאים מהפינות  ומתכנסים לנקודה מרכזית בד"כ יהוו הולכת עין חזקה יותר. קווי הולכת העין יכולים לעבור דרך העוגן או לצידו.

חוק_השלישים_איתמר

חלוקת התמונה לשלישים – חוק קומפוזיציה ותיק שמעניק משמעות וכבוד לחלקים המצולמים בתמונה. חוק השלישים מתייחס לעניין שחלקי הפריים תופסים בו. חוק השלישים רלוונטי לצילום לרוחב (שלישים אופקיים) וגם לצילום לאורך (שלישים אנכיים). המשמעות של חוק השלישים בתמונת נוף היא למקם חלקים בתמונה בחלוקה ל-3. למשל בצילום חוף, נרצה לאזן פרוסת קרקע, מים ושמים בצורת שלישים.

איזון בים – שכבות_איתמר כוכבי, איזון - איתמר כוכבי

איזון – נהוג לאזן את התמונה עפ"י קו הרקיע. כמעט בכל מצלמה (כולל בניידים) ישנו פיצ'ר שמציג פלס בצג ועל פי ניתן לאזן את התמונה. גם אם התמונה יצאה מעט עקומה, כל אפליקציה או תוכנת עריכה בסיסית מאפשרת את סיבוב התמונה לטובת האיזון (שימו לב שהסיבוב בעריכה, יחתוך חלקים מהתמונה).

לסיכום

קומופזיציה טובה בתמונה נוף הינה חלק מהותי ועיקרי. תמונת נוף טובה ומעניינת בד"כ תתייחס לאחד או יותר ממרכיבי הקומפוזיציה (חלקם העיקרי צוינו למעלה בפוסט), ככל שתקדישו מחשבה לפני הקליק, כך התוצאה תהיה מוקפדת ותגרוף קריאות התפעלות מהצופים של התמונה.

 

מזח הולכת עין – טים נודלמן, תמונת מזח- ''הולכת עין''- צילום טים נודלמן

 

הטיפים באדיבות המומחים של קבוצת הפייסבוק – צלמים בתחילת דרכם – הקישו כאן