5 חודשי מאסר לתושב השומרון שעסק בציד וסחר לא חוקיים של צבאים

06/06/2023

תושב השומרון כבן 40 שעסק בסחר וציד של צבאים נידון ל-5 חודשי מאסר בפועל ותנאי 10 חודשי מאסר ל-5 שנים, בנוסף קנס של 5,000 ₪ על סחר וציד של צבאים

צבאים שנתפסו לאחר שניצודו,צילום: רשות הטבע והגנים
צבאים שנתפסו לאחר שניצודו, צילום: רשות הטבע והגנים

האזרח המוכר לכוחות הביטחון אחרי שריצה 14 שנות מאסר על ירי על כוחות הביטחון, עסק בסחר של עופרים למטרת רווח. החשוד נחשב ציר מרכזי ובזכות ידיעות מודיעיניות שהגיעו אל היחידה למלחמה בציד הלא חוקי ביו"ש (יל"ב) והובילו לשיתוף פעולה עם גורמי ביטחון וכניסה אל בית החשוד, נתפסו 4 עופרים כבני חודש וכן מלכודות רגל, בעקבות חקירתו עלה החשד כי הנ"ל סחר וצד במעל 25 צבאים.

ארז ברוכי, ממונה אכיפה ביחידת קמ"ט רשות הטבע והגנים במנהל האזרחי: "הצבאים הם מין בסכנת הכחדה וחיית בר מוגנת האסורה בסחר. עופרים הנמצאים בשטח הם פעמים רבות מטרה קלה לציידים כמו גם לאזרחים שחושבים שהעופר ננטש. אנו מבקשים לא לגעת בעופרים אלא להתקשר למוקד רשות הטבע והגנים 3639* ואנו נטפל במידה ונדרש, נתקלתם באדם שלוקח עופר, דווחו לנו.

כמו כן אבקש להדגיש כי מגוון המינים המותר להחזקה פרטית ולסחר מפורסם באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים, תחת ההיתר הכללי להחזקה ויש להקפיד להחזיק בעלי חיים, רק בהתאם לחוק ולכללים ורכוש רק מסוחרים בעלי היתר סחר תקף מאת רט"ג."

מלכודת ציד שאותרו במבצע אכיפה, צילום: רשות הטבע והגנים
מלכודת ציד שאותרו במבצע אכיפה, צילום: רשות הטבע והגנים
מלכודת ציד שאותרו במבצע אכיפה, צילום: רשות הטבע והגנים
מלכודת ציד שאותרו במבצע אכיפה, צילום: רשות הטבע והגנים

צבאים בסכנה

בישראל שלושה מיני צבאים: הצבי הארצישראלי, צבי הנגב וצבי השיטים, המוגנים על פי החוק להגנת חיית הבר (תשט"ו 1955) ואסורים בצייד. עם זאת בעשורים האחרונים נמצאים מינים אלה בסכנת הכחדה עקב צייד בלתי חוקי, ריבוי יתר של תנים וזאבים הטורפים את העופרים והקטנת שטחי מחייה טבעיים שהפכו לשטחים חקלאיים ועירוניים.

משום כך וכחלק מהשמירה על המגוון הביולוגי בישראל, הרשות פועלת לשמירה על גודלן של אוכלוסיות הצבאים על ידי מניעת צייד, הכרזת שמורות טבע גדולות ודילול טורפים. בנוסף, מדי שנה מקיימת רשות הטבע והגנים מפקד רב-שנתי של גודל האוכלוסיות ברחבי הארץ, המשמש להערכת מצבן ולנקיטת פעולות לחיזוק האוכלוסיות במקרה הצורך.

במידה ואתם נתקלים בחיית בר במצוקה אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים  3639*

לקריאה נוספת: דוקו טבע: חוק וסדר בשירות הטבע