פיקוח ואכיפה: מהפכה בים

מאת: גיא לויאן, מנהל מרחב ים, מחוז מרכז 02/12/2018

באפריל השנה יצאה לדרך תוכנית ההכשרה של היחידה הימית ברשות הטבע והגנים במטרה להכשיר פקחים ימיים שיפקחו ויאכפו את פקודת ותקנות הדיג, שבסיומה 15 פקחים חדורי מוטיבציה יצאו לשטח במטרה לשנות את המצב הקיים בים.

פיקוח ואכיפה.jpg
פיקוח ואכיפה.jpg, צילום: גיא לויאן

במרחב הימי החדש במחוז מרכז החלו לעבוד שישה פקחים בשני צוותים. כבר בהפלגת הפיקוח הראשונה תפסו הפקחים סירה ובה שלושה חשודים שעסקו בדיג באמצעות רובי צלילה ועזרי נשימה מלאכותיים. על הסירה היו יותר משלושים קילוגרמים של דקרים (לוקוסים), רובם קטנים מגודל המינימום המותר. הדגים נלקחו וכל הציוד נתפס. התחלה נהדרת לעבודת הפיקוח והאכיפה בים.

מאז אותו אירוע פתיחה הצוותים לא נחו והמשיכו בעבודת פיקוח אינטנסיבית, שכללה עשרות הפלגות פיקוח בים בכל שעות היממה, פיקוחי דיג לאורך החופים וביקורות שלל בשווקים ובמעגנות. במהלך החודשים הצוותים בדקו יותר מ-450 אירועי דיג בים וביבשה והוגשו עשרות תיקים נגד עשרות חשודים. בחודשים מאי-יוני השנה חל איסור לדוג דגים ממשפחת הדקרים מכיוון שזו הייתה עונת הרבייה שלהם. איסור זה נאכף השנה בפעם הראשונה וכבר הוא נותן את אותותיו: מהדייגים בשטח מתקבלות תגובות על מספרים גדולים מאוד של דקרים קטנים בהשוואה לשנים קודמות.

אכיפת פקודת ותקנות הדיג בים היא משימה מורכבת ומאתגרת, הדורשת רגישות ונחישות. כניסה של פקחים מקצועיים ותקיפים לתחום הדיג, שבו נעדרה אכיפה שנים רבות, יצרה לחץ גדול מאוד על הדייגים ועל הפקחים. חוקים שדייגים מעולם לא ידעו על קיומם החלו להיאכף ומסיבה זאת פקחי המרחב הימי השקיעו מאמצים רבים בהסברה לדייגים ספורטיביים ומקצועיים. נערכו מפגשי הסברה לדייגים מקצועיים, חומרי הסברה חולקו בחנויות דיג, הועברו הרצאות לדייגים ספורטיביים וכל זאת במטרה להפיץ את הבשורה על המהפכה שהחלה בים.

ואכן, השמועה על הפקחים הימיים התפשטה והדייגים החלו להפנים את המציאות החדשה. ניתן לראות שאחוז הדייגים בעלי רישיונות הדיג עלה בשיעור ניכר ביחס לאחוז הדייגים ללא רישיונות. מהמפגשים בים עולה שרוב הדייגים תומכים באכיפה ובפיקוח בים ומעוניינים לשתף פעולה עם הפקחים, אם כי עולות לא מעט טענות לגבי החוקים והתקנות. הפקחים במרחב הימי עונים עליהן במקצועיות ובסבלנות ומספקים הסברים.

פיקוח ואכיפה-1.jpg

מלבד אכיפה ופיקוח על הדיג העבודה בים מספקת גם לא מעט רגעים של שקט ושלווה, בהם מפגשים אקראיים עם צבי ים, להקות דגים גדולות שנצפות, זריחות ושקיעות מרהיבות, דולפינים שמגיעים לבקר לעיתים קרובות ואנשי ים מרתקים שפוגשים בדרך. כל אלה מזכירים לי כל פעם מחדש את החשיבות של העבודה שאנו עושים בכל יום. אני מלא תקווה שבעתיד הקרוב נראה את הים שלנו בריא יותר, עשיר יותר וכחול יותר!