שווה זריחה: מסלולי טיול לפתוח איתם את השנה החדשה

17/09/2023

אספנו לכם כמה אתרים כדי להתחבר לרגע בריאה מיוחד ולצפות בזריחה.

זריחה בחניון לילה הר יהורם חן טופיקאן רשות הטבע והגנים
זריחה בחניון לילה הר יהורם, צילם חן טופיקאן רשות הטבע והגנים

ראש השנה, היום שבו על פי המסורת היהודית נברא העולם על ידי אלוהים. אספנו לכם כמה אתרים כדי להתחבר לרגע בריאה מיוחד ולצפות בזריחה עם כניסת השנה החדשה

איזה פלא זה לראות את הזריחה. איזה רגע בריאה מרגש וממלא את הלב והנפש כשהשמש עולה ומדליקה את הכל סביב, היום עולה והחיים מתעוררים מהלילה. כשרוחות הסתיו מתחילות והאוויר בלילות מתחיל להתקרר, זה זמן מתאים לצאת לטבע בראש השנה, לצאת ערב לפני ולון באחד מחניוני הלילה הקרובים למסלול ולהגיע לנקודת תצפית בדיוק בשעה המתאימה.

 

 

זריחה בגן לאומי מצדה

אלפי מטיילים מהארץ ומהעולם מגיעים מדי יום לגן הלאומי מצדה כדי לצפות ממנו באחת מן תצפיות הזריחה היפות ביותר שיש לארצנו להציע, ובכלל. אורה הנעים של השמש בשעות הזריחה, בשילוב הנוף יוצא הדופן לו זוכה המקום הופכים את חווית הזריחה במצדה לחוויית הזריחה מן המדוברות ביותר בישראל ובעולם כולו.

גן לאומי מצדה שהוכרז כאתר מורשת עולמי של אונסקו, מלא בפלאי נופים מיוחדים על ים המלח ועל מדבר יהודה ונמצא על צוק ובו היה בעבר ארמון מפואר, המעוז האחרון של לוחמי חירות יהודיים מול הצבא הרומי ועוד. על כן, ביקור בו יזין אתכם בלא מעט פיסות היסטוריה וממצאים ארכיאולוגים.

באתר ישנם שני מסלולים מומלצים – סיור בשביל הסוללה בזריחה שאורך כחצי שעה בדרגת קושי בינונית. השביל בנוי על גבי הסוללה שבנו הרומים מכיוון צד מערב ומצוק ההעתקים, והליכה עליו בשעות הבוקר המוקדמות תפגיש את המטיילים עם קרני השמש הראשונות העולות מהמזרח.

מסלול נוסף במקום הינו אתגר מצדה, מסלול חדש וייחודי אשר חושף את מסתרי מצדה מחוץ לחומת הסוגרים. מדובר במסלול הליכה אתגרי על שפת המצוק של מצדה, המשלב שימוש בסולמות ומאחזי יד, כאשר ההולכים עליו מחוברים עם רתמה לכבל בטיחות לכל אורכו וחובשים קסדת בטיחות. בדרך תפגשו גם בנקודת סלפי מדהימה ותצפיות נוף מרהיבות, כאשר המסלול כולו מתחיל עם אורה הראשון של השמש מול מדבר יהודה והנוף המדהים של ים המלח. מומלץ ללון לילה קודם בחניון הלילה המאובזר מצדה מערב הנמצא במקום ומאפשר קרבה ונוחות לאתר.

זריחה במצדה צילמה נועה גורדון רשות הטבע והגנים
זריחה במצדה, צילמה נועה גורדון רשות הטבע והגנים

 

זריחה בגן לאומי תל ערד

בדרך לים המלח, בה עוברים רבים כל כך בכל יום, שוכן אחד מן התילים המיוחדים ביותר בארץ, בגן הלאומי תל ערד  התגלו שרידים ארכיאולוגיים מרשימים וחשובים מאין כמותם המעידים על חשיבותה ההיסטורית של ערד הקדומה שהייתה עיר כנענית מבוצרת, מפעל מים קדום ורחב ידיים, מצודות מימי מלכי יהודה ואף שרידי מקדש יהודאי, שפעל בד בבד עם בית המקדש בירושלים במאות התשיעית והשמינית לפני הספירה.

לטובת טיול הזריחה, ניתן לעלות לעיר הכנענית ולמצודה עם אור ראשון ולחזות בזריחה מופלאה מעל בקעת ערד. מעבר לנוף הניבט מראש התל, ניתן גם להתרשם מחשיבותה ההיסטורית, שכן הייתה חוליה במערך המבצרים של ממלכת יהודה. בתקופת המלוכה נבנו בערד 6 מצודות, זו על קודמתה. במצודה התגלו מקדש ייחודי ומפעל מים יוצא דופן. רשות הטבע והגנים עשתה עבודות שימור ושחזור במקדש והכשירה שביל לירידה לביקור במפעל המים.

למעוניינים לישון בקרבת מקום לקראת טיול הזריחה, ניתן ללון בלינת קמפינג מקורית במתחם "החאן הכנעני" – חניון לילה מאובזר ונעים שכולל נקודות חשמל ותאורת שטח, מי שתייה, שירותים ומקלחות חמות.

זריחה בתל ערד, צילם מנו גרינשפן
זריחה בתל ערד, צילם מנו גרינשפן

 

זריחה בגן הלאומי ממשית

ממשית הנה עיר נבטית המוזכרת במקורות קדומים בשם ממפסיס.

היא אמנם הקטנה מבין ערי הנגב הנבטיות, ומשתרעת רק על פני 40 דונם, אך עם זאת היא המשוחזרת והמרשימה ביותר. בתי העיר ורחובותיה מציגים אדריכלות נבטית מפוארת וייחודית שאין כדוגמתה בשום אתר נבטי אחר. רחובות שלמים נותרו על כנם ובהם קבוצות גדולות של מבנים נבטיים בעלי אולמות, חצרות, מרפסות מאבנים מסותתות היטב וקשתות התומכות את התקרה.

בהגיעכם לגן הלאומי ממשית תוכלו לבחור בין שני סיורים המשלבים היסטוריה עשירה ונופים עוצרי נשימה.

המסלול הראשון הינו עליה לעיר הנבטית העתיקה ולראות את השמש עולה וצובעת בזהב את בתי העשירים של העיר, המגדלים והכנסיות.  המסלול השני מציע ירידה לנחל ממשית, (מחוץ לדגר האתר) ולראות איך עולה היום על הנקיקים העדינים והסכרים ההיסטוריים. סכרים אשר הוקמו במאה ה-2 לספירה והיו יכולים לאגור כ-15 אלף מ"ק מים. בהמשך, נצפה גם בסכר המנדטורי ששימש את משטרת הרוכבים הבריטיים ונבנה על יסודות הסכר הנבטי. הסיור  אורך כשעה ויוצא מרחבת החנייה.

למעוניינים להעשיר את חווית הביקור, רצוי ומומלץ ללון בחניון הלילה גן לאומי ממשית – החאן הנבטי המספק לאורחיו חוויה נבטית קסומה וקמפינג מעורר השראה.

החאן רחב הידיים כולל אוהלי לינה ואירוח גדולים לקבוצות, אוהלים קבועים ייחודיים ("טוקולים"), מספר ביתני אירוח ומשטחים ללינה תחת כיפת השמים. הזדמנות נהדרת להתחבר לאהובים שלכם בלילה מרגש בלב מדבר.

זריחה בגן לאומי ממשית חניון לילה, צילם אבי בהרי
זריחה בגן לאומי ממשית חניון לילה, צילם אבי בהרי

 

זריחה בחניון הלילה הר יהורם – הרי אילת

חניוני הלילה בשטחים הפתוחים בדרום נבנו לפני מספר שנים על ידי רשות הטבע והגנים ומשרד התיירות במטרה לאפשר למטיילים ללון בבטחה ובנוחות וליהנות משירותי טיילות הכוללים מי שתייה, שירותים אקולוגים ולינת קמפינג תחת כיפת השמיים ולתצפית של כוכבי הלילה.

מחניון הלילה ניתן לצאת לטיולי יום לעין נטפים להר שלמה ונחל גשרון. החניון נמצא 11 ק"מ מהעיר אילת והוא חוצה אזור מרהיב שנשקף מול העיניים של הרי אדום והרי אילת, בשמורת הטבע מסיב הרי אילת . המבקרים יקבלו תחושה ייחודית למטיילים במדבר, ועם נוף ל-3 מדינות השכנות. בחניון ישנן אבנים נמוכות – סהרונים המגינות מפני רוחות המדבר וחצץ דק עליו ניתן לישון עם שקי שינה.

ניתן לשלב מסלולי הליכה בנחל גשרון, הקניון האדום ונחל שני דרומי,  ובשמורת הטבע חוף האלמוגים באילת. נקודת התצפית בזריחה כוללת נוף ייחודי אל עבר מפרץ אילת והרי אילת, הר שלמה, הר בצבע אדום כהה ועליו מסלול הליכה מרהיב ביופיו ובימים טובים ניתן לראות את ערב הסעודית, ירדן ומצרים.

זריחה בחניון לילה הר יהורם חן טופיקאן רשות הטבע והגנים
זריחה בחניון לילה הר יהורם, צילם חן טופיקאן רשות הטבע והגנים

 

הר אבנון – המכתש הגדול

הר אבנון משקיף על שמורת הטבע המכתש הגדול, בנמצא במרחק נסיעה קצר של 5 ק"מ מירוחם, ונישא לגובה של 656 מטרים מעל לחלקו המערבי של המכתש הגדול. נקודת התצפית היא מרפסת סלע טבעית עם נוף מרהיב אל עבר המכתש. יש ימים בהם תוכלו להיחשף לתופעת טבע מרשימה שבה תהיו ממש בתוך ענן הצונח לו ממפלי המצוקים אל עבר המכתש עצמו.

הגיעו אל מרפסת התצפית, משם תצפה לכם זריחה מדהימה כשלאט לאט תתחילו לראות את ההרים שמקיפים את המכתש עד שהשמש עולה ומאירה את כולו.

למעוניינים ללון בחניון בקרבת מקום לפני טיול הזריחה – הגיעו אל חניון הלילה עין ירקעם שעבר שדרוג על ידי רשות הטבע והגנים. לינה חופשית ללא תשלום.
חשוב לציין כי המקום שוכן בשמורת טבע, הטיול אסור בשעות החשיכה.

הר אבנון, צילם בועז פריפלד רשות הטבע והגנים
הר אבנון, צילם בועז פריפלד רשות הטבע והגנים