עין ירקעם - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע המכתש הגדול

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 28.03.2019

עין ירקעם הוא אחת מפינות החמד המפתיעות ביותר שתוכלו למצוא בערוצו היפהפה של נחל חתירה, עם יציאתו מהמכתש הגדול. צאו לטייל במסלול יפהפה, לאורכו תוכלו לחזות (ולטבול!) במעיין בלב מדבר, בפריחות (בעונה), בקניון מדברי ובמפל מים יבש ומרשים במיוחד!

עין ירקעם, רמי שני עין ירקעם, צילם רמי שני רט"ג
מטיילים בעין ירקעם, בועז פריפלד
רוחצים בעין ירקעם, בועז פריפלד

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 14


משך ואורך המסלול

משך המסלול: 3 ק״מ (1.5 קילומטר לכל כיוון)


אורך המסלול: כ-4-2 שעות (כולל התצפית)


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי קצר המתאים לכל המשפחה


מוקדי עניין


  • פריחה בחורף ובאביב

  • מעיין בלב מדבר

  • מפל יבש

  • מדבר


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


עין ירקעם אשר בשמורת הטבע המכתש הגדול הוא אחת מפינות החמד המפתיעות ביותר שתוכלו למצוא בערוצו היפהפה של נחל חתירה, עם יציאתו מהמכתש הגדול. צאו לטייל במסלול יפהפה, לאורכו תוכלו לחזות (ולטבול!) במעיין בלב מדבר, בפריחות אשלים ורותם המדבר (בעונה), בקניון מדברי ובמפל מים יבש ומרשים במיוחד!

תיאור המסלול:

נקודת מוצא וסיום: רחבת החניה של עין ירקעם. בצומת רותם שבכביש דימונה-ים המלח (כביש 25) פונים דרומה ונוסעים בכביש 206. עוברים על פני הפנייה לכביש 225, וממשיכים עוד כ־700 מטרים, עד לרחבת החניה הקטנה שליד מצד ירקעם

עין ירקעם מספק הפתעה חדשה בכל ביקור, בעיקר אם באים בסוף החורף. צועדים בערוץ הרדוד והנוח של נחל חתירה (סימון ירוק) עד למקום שהוא מתחתר בסלעים הלבנים ויוצר נקיק קטן ומרשים בעומק שמונה מטרים. בתוך הנקיק יש מים אחרי הגשם – ספק גב גדול ספק נביעה. כדי להיכנס לתוך הנקיק יש לאגוף את התהום הפעורה משמאל ולרדת לתוכו במדרגות חצובות בסלע. המדרגות נחצבו בתקופה הרומית כדי להקל את הדרך על בהמות המשא בדרכן לשתות ממי המעיין. טובלים במי המעיין (שימו לב, במקום לא ניתנים שירותי הצלה והרחצה היא באחריות המטיילים), חוזרים באותה הדרך שבה הגענו אל רחבת החניה. ליד הרחבה נמצאים שרידי מצד ירקעם, שחלש  על הדרך שעלתה מפטרה לעזה.

אם נשאר כוח, מומלץ להמשיך לתצפית עוצרת נשימה לעבר נחל חתירה ומעלה פלמ״ח (דרך אשר פרצו סיירי הפלמ״ח לפני קום המדינה). כדי להגיע לתצפית הולכים מעין ירקעם מזרחה כ-1.2 ק"מ בהמשך הסימון הירוק דרך צמחיית מדבר המתעוררת לחיים בתוך אפיק הנחל (בעונה), עד לנקודת התצפית לנחל חתירה ומעלה פלמ"ח. משם חוזרים באותה הדרך עד לחניון עין ירקעם.

כיצד להגיע:

בצומת רותם שבכביש דימונה-ים המלח (כביש 25) פונים דרומה ונוסעים בכביש 206. עוברים על פני הפנייה לכביש 225, וממשיכים עוד כ־700 מטרים, עד לרחבת החניה הקטנה שליד מצד ירקעם.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: עין ירקעם

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.