חוגגים טו בשבת בטבע

10/01/2022

ט"ו בשבט הגיע חג לאילנות! לכבוד החג הכי יפה בשנה ארגנו עבורכם טיולי פריחה מרהיבים, בואו לשתול צמחים בכוכב הירדן, ולהכיר את עצי הגן בגן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון ותל אפק.

בריכת-החורף-בגן-הלאומי-ירקון-תלאפק-צילום-יניב-כהן-רשות-הטבע-והגנים.
יניב כהן, רשות הטבע והגנים

לחידון העצים – לחצו כאן >>

 

שומרים על הטבע בגן לאומי כוכב הירדן

הידעת? גן לאומי כוכב הירדן הוא הגן הלאומי הראשון שאושר כגן לאומי שומר טבע בואו להיות שותפים בשמירה על הטבע
רוצים לדעת עוד על הטבע ועל הסביבה?
לכבוד ט"ו בשבט מצפה לכם, המבקרים בגן לאומי כוכב הירדן, פעילות חגיגית ומגוונת לכל המשפחה. אתם מוזמנים לפעילות לאישוש והשבת אוכלוסיות של מיני צמחים הגדלים בגן מקלט לצמחים בסכנת הכחדה בכוכב הירדן.
כחלק מהפעילות נבצע יחד אתכם שתילות וזריעה של צמחים בשעות 10:30, 12:30.
היכן: גן לאומי כוכב הירדן
מתי: ימי שבת בשעות 15:00-9:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

ט"ו בשבט עם מתנדבי גן לאומי ירקון – הפעילות ב15.1 התבטלה עקב מזג האוויר

פעילות עצמאית להכרת מיני הצומח בגן הלאומי.
מתנדבי גן לאומי ירקון הם שותפים לעשייה ומכירים את הגן מקרוב – את המקומות היפים, את החידושים ואת הסיפורים המיוחדים ש"מאחורי הקלעים" – והפעם, לכבוד ט"ו בשבט, הם יקדישו לעצים חודש שלם. אתם מוזמנים להכיר את עצי הגן בעזרת המתנדבים. הם ייתנו לכם דף משימה ויסבירו ויענו על כל שאלה. לכם לא נותר אלא לחפש את העץ.
היכן: גן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון ותל אפק
מתי: ימי שבת, סיורים יצאו בשעות 10:00–14:00.
ללא תשלום נוסף דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

 

לכבוד ט"ו בשבט ריכזנו עבורכם מידע מרתק על עצים מיוחדים:

העץ עם התצפית הכי דרמטית – האלה בארבל

לפני 25 מיליון שנה אסיה ואפריקה החלו להיפרד זו מזו בשורה של רעידות, תזוזות, חיכוכים ודרמה גדולה הידועה בשם השבר הסורי-אפריקאי. תזוזה זו מילה קצת עדינה לזעזוע שיכול, למשל, לחצות הר לשניים – כמו שקרה בארבל לפני 10 מיליון שנה. באחת מהתצפיות היפות בגן לאומי ושמורת טבע ארבל עומד עץ אלה יפיפה ומשקיף בנחת על הדרמה הגדולה הזו – מולו נמצא חציו השני של הארבל, שקרוי היום הר ניתאי, ובין שניהם זורם נחל הארבל. כדי לאזן קצת את הדרמה, דאגו לו גם לנוף הפסטורלי של בקעת גינוסר העשירה בעצי מנגו, זיתים ושקדים וברקע מנצנצת הכנרת בכחול.
אתם מוזמנים לשתף בתגובות בתמונות של אלות ועצים אחרים חובבי דרמות בעמוד הפייסבוק שלנו

עץ השיטה בנחל יעלים, צילום ג'אמיל אלאטראש , רשות הטבע והגנים

העץ הכי מכניס אורחים  – השיטה בנחל יעלים

צל במדבר הוא מצרך מבוקש, וצמחי המדבר לא ידועים כמפנקים בתחום הזה, למעט עץ אחד – השיטה. אבל מבין כל השיטות יש עץ אחד ספציפי שממש לקח לאקסטרים את הכנסת האורחים שלו לאדם ולחי, ואם טיילתם בנחל יעלים, אין סיכוי שאתם לא מכירים אותו. הפרט הגדול והמרשים הזה מעניק שפע של צל למטיילים במדבר, ולעיתים קרובות ניתן לראות גם יעלים הניזונים מעליו וזרעיו.

עצי השיטה הם ערך טבע מוגן. בעבר, בשל היעדר חקיקה היו נוהגים לכרות אותם לטובת מדורות, מה שגרר צמצום משמעותי של האוכלוסייה המקומית. כיום באזור צפון ים המלח שכיחותו גבוהה יותר, אך עדיין נדיר לראות מין זה באזור נחל יעלים. לא הייתם רוצים עוד כמה נקודות צל כאלו במדבר?

עץ הזית העתיק בעין כרם – צילום: תומי שדה, מתנדב רשות הטבע והגנים


העץ הכי שורד – הזית בעין כרם

עצי זית לא זקוקים להרבה כדי לשרוד, בעיקר שלא נפריע להם. צנועים כאלה. ומבין כל עצי הזית העתיקים בארץ, יש אחד שמפגין יכולת הישרדות מדהימה, לא רק מנזקי העבר, אלא גם מנזקי ההווה. קשה לקבוע בוודאות גיל של עץ זית, אך חוקרים מעריכים את גילו ב-1,300 שנה. זה אומר שמישהו שתל אותו אי שם במאה השמינית לספירה.
העץ נמצא בעין כרם באזור שסבל מהצתות חוזרות ונשנות. באחת הפעמים הבחינו תושבי המקום כי העץ העתיק בוער משאריות של מדורה שמטיילים השליכו לתוך גזעו החלול והרחב. למרבה המזל ובזכות האכפתיות של התושבים הוא הצליח לשרוד את השריפה ולימים אף שימש כשמאורה לשועלה שהמליטה בתוכו את הגורים שלה. בעקבות מעורבות התושבים החל תהליך של הכרה בערכי הטבע המוגנים בעין כרם ובשנת 2016 המקום הוכרז רשמית כגן לאומי עין כרם.

עץ פו הדב בתל דן, צילום: נעמה מנספלד, רשות הטבע והגנים


העץ שילדים הכי אוהבים – המילה הסורית בתל דן

לעץ המילה הסורית שבתל דן יש כל מה שצריך כדי להפוך אותו לעץ שמפעיל את הדמיון של הילדים: הוא שוכן באזור שנקרא "גן העדן הקסום", בין מעיינות ותל קדום, הגזע הגדול שלו נאכל מבפנים על ידי חרקים וחלזונות שהפכו אותו לחלול ובחזיתו פתח עגול המזכיר את פתח המערה של פו הדב. הוא לא תינוק, נמצא פה כבר 120 שנה (מה שהופך אותו ללמילה הסורית העתיקה ביותר בארץ), וזקוק היום כבר למוטות ברזל ועץ שיתמכו בו – ועדיין הוא ממשיך להיות חביב הילדים שהעניקו לו את הכינוי – העץ של פו הדב.
מכירים עוד עצים שנראים כאילו יצאו מאגדות? שתפו אותנו!

שקד הרמון, צילום: גל ביסמוט


העץ הכי נדיר – שקד הרמון

יש עצים שיודעים בדיוק איפה הם רוצים לגדול, ולא מוכנים להתפשר.
שקד הרמון החליט שמכל המדינות בעולם, הוא מעוניין רק בישראל. ובתוך ישראל, הוא מוכן לגור אך ורק בנגב, ואפילו לא בכל הנגב – אלא רק באזור הר הנגב הגבוה. בררן שכזה.
האוכלוסייה הקטנה שלו כוללת כ-200 עצים. כאשר בוצעו עבודות בנייה שאיימו לפגוע בו, התגייסו כולם לשמור על משאב הטבע הייחודי והנדיר, והעץ הפך לסמל של שמירת טבע ושיתוף פעולה בין צה"ל לרשות הטבע והגנים. אזהרה קטנה – בניגוד לשקד המצוי, זרעיו של שקד הרמון מרים ובלתי אכילים. הוא מפצה על כך בפריחה יפיפיה ומרהיבה.

העץ הכי מוזר – חרוב בתוך אקליפטוס. צילום: רועי שטראוס רשות הטבע והגנים

העץ הכי מוזר – חרוב בתוך אקליפטוס בגן לאומי נחל אלכסנדר

בשנת 2015 החליטה רשות הטבע והגנים לשקם את היער החופי הטבעי בגן לאומי נחל אלכסנדר. חלק מתהליך השיקום כלל כריתה של עצי אקליפטוס. האקליפטוס ידוע כעץ אללופטי – החומרים המשתחררים לקרקע בתהליך פירוק העלים שלו מונעים נביטה והתפתחות של צמחים אחרים. כך מתמודד אקליפטוס עם המתחרים הפוטנציאליים שלו. מחקר שהתקיים במקום הוכיח שלעצי האקליפטוס הייתה השפעה שלילית על עולם הצומח והחי, והכריתה גרמה להתאוששות הדרגתית, ומינים טבעיים התחילו לחזור לשטח בהדרגה.

במהלך הכריתה התגלה משהו מפתיע – עץ אקליפטוס שממש בתוכו גדל עץ חרוב. איך זה קרה? איך הצליח החרוב לגדול למרות התכונות האללופטיות של האקליפטוס? כנראה שעץ החרוב הצליח לצמוח מזרע שמצא מקום מתאים לנבוט או אולי החרוב צמח שם קודם, לפני נטיעת האקליפטוס.