האם תצליחו לזהות? חידון העצים הגדול

מאת: אייל שפירא 11/01/2022

עצים, מכירים? בטח מכירים. ואולי לא ממש? לכבוד ט"ו בשבט, קבלו חידון עצים שיאתגר את הידע שלכם, וגם יספק לכם כמה עבודות טריוויה בלתי נשכחות. וגם: המלצות לטיולים בעקבות העצים

עץ צילם דביר שינובר רשות הטבע והגנים
עץ נוף בחי בר כרמל - צילם דביר שינובר רשות הטבע והגנים

כולם יודעים שט"ו בשבט הוא ראש השנה של האילנות. אבל חוץ מהעניין הזה של לדעת ש"אילן" זה עץ, עד כמה באמת אתם מכירים את החברים החרישיים האלה שגדלים בעיר ובטבע?

הנה ההזדמנות שלכם לצאת למסע (טוב, חידון) בין עצים – ולגלות חברים חדשים.

האם תצליחו לזהות את העצים הבאים רק על פי מאפיינים בוטניים וגם כמה סיפורים עסיסיים? נסו את עצמכם.

התשובות:  בסוף הכתבה, ומתחת לכל שאלה יש לינק המקפיץ לתשובה הנכונה.

החידות:

 

1

 1. עץ ירוק-עד זה מזכיר שכנה צפונית, ואת שמו תוכלו למצוא גם בלוח השנה (וזה הרמז הכי בולט שתקבלו בחידון כולו!). תמצאו רבים ממנו כאשר תטיילו במרחבי הגליל העליון. הוא פורח באביב, באדיבות פרחים קטנים יחסית שצבעם ירוק-צהוב עדין. העץ העקשן הזה מסוגל להשתרש היטב בין סדקי סלע קשים.

עוד רמז?

מישהו פה ביקש מייפל?

לתשובה >>

 

2

 1. עץ ירוק-עד זה, השייך למשפחת האברשיים, טומן בחובו אגדה טרגית על רצח אב, שתלמידים רבים מכירים היטב מטיולי בית הספר. רמז לאותו סיפור מצוי בצבעו האדמדם-חום של גזעו. הגזע עצמו חלק להפליא ונעים למגע. אגדה אחרת, מספרת כי עץ זה רדף נואשות אחר ציפור. לכו תתווכחו עם אגדות… הוא אוהב להצטופף עם עצים נוספים בחורש הים תיכוני.

עוד רמז?

בעונת האביב הוא מתהדר בפרחיו הלבנים, שמזכירים כדים קטנים.

לתשובה >>

 

3

 1. קבלו פרדוקס: למרות שמו, מדובר בעץ שפירותיו מכילים זרעים רעילים מאוד. בכל מקרה, האם זהו עץ או שיח? ואולי גם וגם? הוא אינו מהגבוהים שבחבורה – וגובהו לא יותר מ-6-5 מטרים, ולו פרחים בצבע לבן. עליו מעוגלים, ומזכירים בצורתם החיצונית ביצה. בין השאר, תוכלו למצוא אותו לצד אלונים ואלות. באביב המאוחר הוא פורח בלבן, ופרחיו גדושים בצוף עסיסי. ניתן למצוא אותו גם בגינות נוי רבות, בשל צבעו הירוק בהיר-עדין. בימי קדם, שימש לייצור תרופות ואפילו תמרוקים שונים.

עוד רמז?

חפשו את הרופא.

לתשובה >>

 

4

 1. נשמע שהעץ הזה היתל בנו. בכל מקרה, מעניין לדעת שהשרף שלו מכונה "גומי ערבי", והוא שימש בימי קדם לייצור תרופות למגוון תחלואים. בישראל מצויים ממנו מספר מינים. במקרא, נזכר העץ פעמים רבות, גם בשל העובדה ששימש לבניית המשכן והמזבח. סמל העץ אף משמש חלק מחברי מסדר "הבונים החופשיים". המין שנמצא בנגב הוא קוצני למדי, ועשוי להגיע לגובה של 8 מטרים.

עוד רמז?

חפשו את הסלילנית, המלבינה והסוכך.

לתשובה >>

 

5

 1. העץ הידוע הזה מאכלס את החורש הארץ-ישראלי, ובארץ גדלים מספר מינים שלו. אחד מהם מרמז בשמו על הר בגליל התחתון המקודש גם לנוצרים. גובהו יכול להיות קצת יותר ממטר, ואף להגיע לכעשרה מטרים ויותר. עליו הקשים בולטים בצבעם הירוק כהה, וקצותיהם משוננים. אם אין לו מספיק מים, הוא ייראה כמו שיח רב-ענפים. בעבר, נהגו לטחון את פירותיו הקשים, ולהכין מהם תחליף קפה (אל תנסו בבית). אגב, יש בארץ נציגים שלו שהגיעו לגילים מופלגים. אחד מהם מכונה "אשל אברהם" (למרות שבכלל לא מדובר בעץ אשל).

עוד רמז?

חפשו את הבלוט שבספלול.

לתשובה >>

 

6

 1. גילה אלמגור כתבה ספר שמנציח את הכינוי העממי של עץ זה. מאוחר יותר, אף הופק סרט בשם זה. המין המצוי של העץ (שלו מספר מינים) הוא קוצני, סבוך ולעתים מעוקל – מה שמעניק לו מראה ייחודי. טכנית, אפשר לאכול את הפרי שלו, אבל בואו נגיד שהטעם שלו פחות מרשים מהמראה שלו. בערבה יש עץ ממין זה, שגילו המופלג מוערך ביותר מ-700 שנה.

עוד רמז?

בהרי אילת ישנו מחנה צבאי שמרמז על שמו.

לתשובה >>

 

7

 1. אחד המינים של עץ זה מרמז על אוקיינוס, בעוד שמין אחר מאוד מחובר לישראל. תקראו את המשפט הזה שוב. יש גם מי שמתבלבלים בין עץ זה לבין אלון. זהו עץ מרשים ויפה, שאף כיכב במקרא. חלק מהעצים הללו היו מקודשים ולצדם נערכו בימי קדם פולחנים. העלים והפרי של העץ, נצבעים באדום בוהק בעונת האביב, ומוסיפים נקודות של צבע לחורש הים תיכוניים.

עוד רמז?

חפשו את המסטיק

לתשובה >>

 

8

 1. יש מי שטוענים כי שמו של העץ ניתן לו בזכות העובדה שפריו מזכיר במראהו נשק עתיק (וחד!). העץ, שפורח באדום או בצהוב, הוא ירוק-עד שגובהו 10-3 מטרים, אך רוחבו מפצה על כך היטב. צמיחתו איטית מאוד ופריו הוא תרמיל חום ועסיסי שניתן לאכול (במיוחד אם יש לכם שיניים חזקות). בעבר היה מיתוס לפיו כל זרעיו הם במשקל זהה, ולכן הם שימשו כיחידת משקל לזהב. מדויק? לא ממש. אבל לכו תתווכחו עם מיתוסים.

עוד רמז?

יש לי אהוב בסיירת…

לתשובה >>

 


 

תשובות:

 

 1. אדר סורי

לפגוש אותו בטבע: אזור עין טמיר בנחל כזיב, שמורת טבע נחל עיון.

 

עץ קטלב. צילום: דורון ניסים

 

 1. קטלב

לפגוש אותו בטבע: נחל קטלב בפרוזדור ירושלים, שוויצריה הקטנה.

 

עץ קטלב בהר מצפה הימים

 

 1. ליבנה רפואי

לפגוש אותו בטבע: שביל אלוני אבא, נחל זוויתן עילי בשמורת טבע יהודיה.

 

עץ שיטה סלילנית בבית גידול לס – דותן רותם רשות הטבע והגנים
 1. שיטה

לפגוש אותו בטבע: שמורת טבע עין גדי, גבעת חרוט ונחל ארדון במכתש רמון.

עץ השיטה בנחל יעלים – צילם גמיל אטראש רשות הטבע והגנים

 

 

 1. אלון

לפגוש אותו בטבע: חורשת הארבעים ודרך הדורות, גן לאומי עין חמד.

אלון תבור בשמורת טבע אלוני אבא

 

 1. שיזף

לפגוש אותו בטבע: שמורת טבע נחל שיזף, שמורת טבע עין פרת.

שיזף מצוי, צילום דניאל דה צ׳זרה, רשות הטבע והגנים

 

 1. אלה

לפגוש אותו בטבע: האלה האטלנטית העתיקה בגן לאומי עין עבדת, שמורת טבע אלות סירין.

עץ אלה אטלנטית בעין עבדת – יוליה חייבולייב רשות הטבע והגנים

 

 1. חרוב

לפגוש אותו בטבע: גן לאומי מגדל צדק, גן לאומי גבעות מרר.

עץ חרוב בתוך אקליפטוס – צילם רועי שטראוס רשות הטבע והגנים

 

תגיות

קטגוריות