פסטיבל ים ענק לציון יום האוקיינוסים הבינלאומי במטרה להקים שמורות טבע בים התיכון

29/05/2019

הופעות על שפת הים, פעילויות לכל המשפחה והרצאות מרתקות, זה מה שמחכה לכם בפסטיבל הים הענקי לציון יום האוקיינוסים הבינלאומי.

הזמנה לפסטיבל הים הבינלאומי - חוף דור - 7.6.png

האירוע לציון יום האוקיינוסים הבינלאומי ובמסגרת שבוע אדם וים יתקיים בטיילת חוף דור ביום שישי ה- 7 ביוני בין השעות 10:00 ל – 18:00

ביום שישי, ה- 7 ביוני יתקיים פסטיבל ים ענקי, מהנה ופתוח לקהל הרחב במטרה להעלות את המודעות לחשיבות ההכרזה של השמורות הימיות בישראל למען עתידו של הים התיכון.

האירוע שהנו יוזמה משותפת של רשות הטבע והגנים וקואליציית אנשי הים התיכון מבית 'אנו עושים שינוי', יתקיים במסגרת שבוע 'אדם וים' במהלכו יערכו ברחבי הארץ פעילויות התנדבות והסברה בקרב הציבור הרחב להעלאת המודעות לחשיבות הנושא.

פסטיבל הים הבינלאומי יכלול הופעות ומוסיקה על שפת הים, תחנות הסברה והפעלה מהנות – תחרות פיסול בחול, איפור גוף, בניית רפסודות, סיורים והרצאות מרתקות. המשתתפים יזכו למיצג מרהיב של כריש ענק באורך של 5.5 מטרים כולו עשוי מפסולת ים ולצפייה במשט חותרים ייחודי, כל זאת למען הקמת שמורות טבע ימיות.

להקמת שמורות טבע ימיות בים התיכון חשיבות רבה להגן על ערכי הטבע הימי ואלפי סוגי החי והצומח הנמצאים בו. מחקרים מדעיים הראו שבתחום שמורות הטבע מתקיימת עליה ממוצעת של 446% במשקל כולל של עולם החי והצומח הימי וכן עליה ממוצעת של 166% בכמות בעלי החיים (בהשוואה ליחידת שטח). גודל גוף חיות הים בתחום שמורת טבע גדול יותר ב-28% מחיות שאינן בשמורות טבע. כמו כן, מתקיימת עליה ממוצעת של 21% במגוון המינים של חיות הים שבמסגרת שמורת הטבע.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "על מנת לספק הגנה משמעותית על החי והצומח בים, על מדינת ישראל להגדיל את שטחי שמורות הטבע להיקף של 20% משטח הים. רשות הטבע והגנים, יזמה תכנית ומתווה ארוכי טווח שיאפשרו שמירה, הגנה והתמודדות מיטבית עם האיומים על ערכי החי והצומח בים. במהלך השנים הפעילות האנושית בים הובילה לצורך להגביר את המאמצים לשימור הסביבה הימית ולהכרה בחשיבות הקמת שמורות טבע ימיות בים התיכון במטרה להגן על ערכי הטבע הייחודיים שחיים בו מפני מגוון איומים, ביניהם: זיהום מי הים ממקורות יבשתיים, דייג יתר, קידוחי נפט וגז, שינויי אקלים ועוד. רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור הרחב ובני משפחותיהם להשתתף בפעילות הרשות גם השנה – למען עתידו של הים התיכון".

לדברי מייקל רפאל, יו"ר קואליציית אנשי הים התיכון מבית 'אנו עושים שינוי', "הים התיכון מספק שירותים קיומיים עבור האדם. אוויר לנשימה, מקור למזון, תשתית לחקלאות ומים לשתייה. הים הוא לא אינסופי וכתוצאה מפעילות לא מבוקרת של האדם כמו זיהום, הצטברות פלסטיק, דיג יתר, זיהום ושינויי אקלים, היכולת של הים לספק עבורנו צרכים קיומיים אלה, הולכת לפוחתת. על מנת לספק הגנה משמעותית על החי והצומח בים, מדינת ישראל חייבת להגדיל את שטחי שמורות הטבע".

שבוע אדם וים

מאות מתנדבים, אנשי קהילות מקומיות והציבור הרחב יצטרפו לרשות הטבע והגנים במהלך השבוע לפעילות ההסברה בחופים. בין היתר ייקחו חלק מתנדבים מתכנית "מקומי בטבע", תכנית שבמסגרתה קבוצות של בני נוער, הגרות סמוך לגן לאומי או לשמורת טבע נפגשות בשטח במהלך השנה, לומדים על ערכי הטבע, מקבלים כלים מקצועיים להעברת הידע הלאה ומשתפים את הקהילות שלהן בחוויות, בערכי הטבע, ובחשיבות שמירת השמורה שליד אזור מגוריהם.

נוער אלונים מקומי בטבע בשבוע אדם וים – צילמה לילא איברהים

הקבוצות שמשתתפות השנה

צעירים ממכינות קד"צ –באר אורה שכל השנה פועלים בערבה ויגיעו לאילת במהלך שבוע אדם וים, ומכינת עמק המעיינות שפועלים בעמק המעיינות כל השנה ויגיעו לשמורת חוף הבונים. בני נוער ממסעדה שברמת הגולן יגיעו לחוף בצת, נוער מקיבוץ שפיים יצאו לשמורת הטבע געש הסמוכה, בני נוער מנטף יגיעו לגן לאומי פלמחים ונוער מעלה צביה ומצפה עדי יגיעו לחופים באזור שפך הנעמן ועוד רבים. בנוסף להם, יצאו אל החופים גם משפחות שמתנדבות יחד, כמשפחה כל השנה – משפחות מקיבוץ זיקים, קבוצת משפחות השקמה וקבוצות נשים מפסוטה ומבית גאן שבגליל העליון.

המתנדבים יגיעו לכ-10 חופים הפרוסים מחוף בצת בצפון הארץ עד לשמורת הטבע זיקים ושמורת האלמוגים באילת ויעבירו פעילות חוויתית וצבעונית לנמצאים בחוף בנושא הכרזת השמורות. כמו כן יעסקו המתנדבים בניקיון חופים.

פסטיבל הים הבינלאומי יתקיים ביום השיא של השבוע ב-.7.6 ויכלול תחנות הסברה והפעלה, משחקים, תחרות פיסול בחול, הרצאות, איפור גוף, סיורים, מנדלות על החוף, בניית רפסודות, קבלת פנים למשט החותרים למען הקמת שמורות טבע ימיות, הופעות ומוסיקה על שפת הים ועוד.

את יום השיא מובילה הרשות בשיתוף אנשי הים התיכון – הרשת הארצית של קהילות מקומיות הפועלת להקמת שמורות ימיות בים התיכון של ישראל, . מאחורי הרשת עומדים ארגוני הסביבה המרכזיים ביותר בישראל הפועלים למען שמירת הטבע והים: החברה להגנת הטבע, צלול, אקו-אושן, ומחמל"י. בנוסף, תקיים התאחדות הצלילה הישראלית צלילות ניקיון במעמקי הים בהשתתפות עשרות צוללים.

לפרטים על הפעילויות והאירועים

פעילות של נוער שיבלי בחוף הים גיסר אזרקא. צילום: רחל אשכול

יום האוקיינוסים הבינלאומי

יום האוקיינוסים העולמי הוא מועד החל ב-8 ביוני כל שנה, במטרה להעלות מודעות לחשיבות הים לקיום האדם. ביום זה ארגוני סביבה וים ברחבי העולם מקיימים אירועי ענק, מופעים ופעילויות הסברה שונות שימחישו את אינספור המשאבים שהים מספק עבור האדם: מקור מזון, תשתית לחקלאות ימית, מקור מים להתפלה, אתר פנאי ונופש, מקור אנרגיה ועוד.