דוקו טבע - שומרי המפרץ, באילת: 'זכינו שיהיה לנו משהו שאין בשום מקום אחר'

17/08/2022

ליווינו ליום אחד את עמרי עומסי, פקח היחידה הימית באילת, באתגר שמירת הטבע מתחת ומעל המים. היחידה הימית הוקמה לפני 4 שנים על מנת לנהל נכון את המשאב הימי ולהסתכל על הים בראייה כוללת. בעזרת הפקחים, החקיקה ואנשים טובים שמדווחים, נעשית שמירת טבע חשובה.

שמורת האלמוגים באילת
שמורת האלמוגים באילת, שמורת האלמוגים באילת. צילם עומרי יוסף עומסי, רשות הטבע והגנים

"כשהייתי ילד היו הרבה יותר דגים במפרץ אילת. במפרץ יש יחסית ללפני 30-40 שנה משמעותית פחות דגים. זה היה חלק מהטבע כאן, זה היה משאב לצלול ולראות, אין את זה כבר". עמרי עמסי, בן 42 מאילת, פקח ביחידה הימית ברשות הטבע והגנים יצא יחד איתנו לעוד יום עבודה חשוב.

"דייג ששם חכה במים לפעמים הוא לא תופס דג, לפעמים הוא תופס סלע, לפעמים הוא תופס אלמוג, הוא לא יודע מה נתפס לו אז הוא מושך. לפעמים נשבר אלמוג, לפעמים נתלש משהו. לפעמים החוט נקרע". וכל הפסולת הזו נשארת בתוך המים וממשיכה לפגוע בבעלי החיים.

"כשאני נכנס פה למים אני פוגש מני בעלי חיים שלא היו מביישים אף אתר בעולם: כרישי לוויתן, מנטות, חתולי ים, טריגונים, עטלפי ים מכל מני סוגים ומינים, אינספור דגים, חסרי חוליות באלפים. זכינו שיהיה לנו משהו שאין אותו בשום מקום אחר".

לכל הפרקים בסדרה דוקו טבע >> 

השמורות הימיות

בישראל ישנן 7  שמורות טבע ימיות  מוכרזות ביו התיכון בהן פועלת רשות הטבע והגנים. כמו כן יש שמורת טבע שאושרה לאחרונה וטרם הוכרזה- ים אבטח הרחבה וכן שמורת טבע מאושרת בטבלאות הגידוד (המשטח הסלעי) ביפו.

עד לאחרונה פחות מרבע אחוז משטחה הימי של מדינת ישראל בים התיכון היה מוגן כשמורות טבע מוכרזות, אולם בשנת 2019 הוכרזה שמורת ראש הנקרה ובשנת 2021 הוכרזה שמורת ראש הכרמל שהביאו לכך ש- 4% אחוזים מהמים הריבונים של ישראל – מוכרזים.

כמו ביבשה, גם בים יש צורך לשמור על מגוון בתי הגידול ועל בעלי החיים והצמחים הייחודיים המתקיימים בהם. השאיפה היא להגיע להיקף של 20% מכלל שטח המים הריבוניים של ישראל בים התיכון.

בנוסף קיימות שתי שמורות מוכרזות בים סוף (באילת):   שמורת טבע הים הדרומי  ו- שמורת טבע ים האלמוגים המהוות 5.2% מהמים הריבוניים.

הוצאת מלכודות מהים – עמרי יוסף עומסי, רשות הטבע והגנים (6), הוצאת מלכודות מהים - עמרי יוסף עומסי, רשות הטבע והגנים

לשמורות הטבע יתווספו גנים לאומיים ימיים שמטרתם להגן על ערי החוף העתיקות, על נמליהן ועל אתרי מורשת נוספים בסביבת החוף או הים ולטפח את פעילות הספורט הימי הלא מנועי. כיום יש גן לאומי ימי מאושר אחד- קיסריה.

הים הוא משאב טבע ייחודי ובעל חשיבות משמעותית למערך האקולוגי העולמי, לאוויר שאנו נושמים, לוויסות שינויי אקלים, למים שאנו שותים ולאוכל שאנו אוכלים. כשהים סובל מניצול יתר כולנו ניזוקים.

תוכלו לקרוא עוד על  ערכי הטבע המוגנים בים התיכון  ,    ובים סוף  .

היחידה הימית

מבדיקות וסקרים ימיים רבים שנעשו במשך השנים עלו ממצאים מדאיגים: דייג יתר באזורים ימיים בעולם וגם בארצנו פגע במיני דגים רבים והביאם לסף הכחדה. מינים רבים של דגים ויצורים ימיים מידלדלים – הן בכמות הדגה והן באיכותה: הדגים קטנים יותר, הגיוון מתמעט ואוכלוסיות שלמות משגשגות פחות ופחות. בכמה שיטות דיג גורפים מקרקעית הים את הכול, גם פרטים שאין להם ערך מסחרי כגון אלמוגים וצבי ים, ופוגעים בהם פגיעה קשה, ובשיטות אחרות נגרם צמצום משמעותי של אוכלוסיות דגים בים. אולם לא רק השיטה חשובה, חשוב גם העיתוי. דיג בעונת הרבייה פוגע ביכולת הדגים להתרבות, לכן אפילו לגודל החורים ברשתות הדיג יש חשיבות מכרעת לדגים החיים הרחק מעינינו.

לפני 4 שנים הוקמה  היחידה הימית בהסכם בין משרד החקלאות, משרד האנרגיה ,משרד האוצר ורשות הטבע והגנים, במטרה לשמור על דייג בר-קיימא , לנהל נכון את המשאב הימי ולהסתכל על הים בראייה כוללת, בהיותו חלק ממערך אקולוגי רחב יותר.

מבצע אכיפת דיג – היחידה הימית של רשות הטבע והגנים, מבצע אכיפת דיג - היחידה הימית של רשות הטבע והגנים

כולנו עוזרים לשמור על הטבע

"פן מאוד חשוב ביחידה הימית הוא שכמות התצפיות עולה, מעבירים לנו המון מידע, באמצעות המידע הזה אנחנו יכולים לשמור יותר טוב ומצליחים להגיע ליותר בעלי חיים".

מדיווחים שקיבלנו גילינו צבה שבאה לפה למפרץ ומישהו חשב שיהיה נחמד לתפוס לה בשריון ולתת לה לשחות איתו. "לא, זה לא בסדר! צריך להתנהג לטבע בכבוד".

"אני מאוד מקווה שהילדים שלי יגדלו ויהיה להם פה מה לראות, ואפילו להראות לילדים שלהם".

נתקלתם במפגע או במישהו שפוגע בחיות בר, ביבשה או בים, התקשרו למוקד שלנו: 3639*, גם בווטס אפ: 054-9642434

לפרויקט דוקו טבע >>