דוקו טבע - חיה ותן לחיות : 'בני אדם וחיות בר חיים ביחד וצריכים ללמוד להסתדר'

28/09/2022

לפני שנה וחצי זאב ערבי נפצע קשה וטופל. הוא מושדר ושחרר חזרה לערבה. המשדר סייע בהבנת חיי הזאבים בערבה והממשק שלהם לחקלאים, אבל הגיע השלב לסיים את המחקר. יצאנו בחמש בבוקר עם פקח רשות הטבע בערבה, אורן פריטל, להוריד לזאב את משדר המעקב. "המפגש בין חיות הבר לבני האדם הוא מורכב, אבל חשוב להגיע אליו ממקום של הבנה ולמידה".

מזון זמין רב שמקורו בפסולת של האדם גורם לזאבים להסתובב ליד היישובים. צילום דורון ניסים
מזון זמין רב שמקורו בפסולת של האדם גורם לזאבים להסתובב ליד היישובים. צילום דורון ניסים, זאבים בערבה. צילום דורון ניסים

הערבה היא המקום עם כמות הזאבים הגדולה ביותר שיש בארץ. היכולת שלהם להתרבות בערבה נובעת מהסביבה של המושבים החקלאיים, והם עושים מה שצריך כדי לשרוד. אורן פריטל, פקח רשות הטבע והגנים, עוקב אחרי חיי הזאבים בערבה כבר שנים: "בישוב יהיה לו מים ואוכל, ואם הוא לא ירגיש מאוים הוא ייכנס ויתדלק בחינם". הכניסה הזו לישוב יוצרת את המפגש בין בני האדם לחיות הבר, ובמקרה הזה לזאבים.

"לפני שנה וחצי הזאב נכנס בגדר תיל, הכל הסתבך לו מסביב לצוואר. אחד המקומיים מצא אותו במצב מאוד קשה עם חתך עמוק בצוואר. הזאב עבר ניתוח מורכב וכשסימנים הראו שהוא מוכן הבאנו אותו לערבה ושמנו עליו קולר שמשדר את המיקום לו על הצוואר ושחררנו אותו.

לכל הפרקים בסדרה דוקו טבע >> 

תוכלו לקרוא עוד ולראות את התמונות של הטיפול בזאב והשחרור ב-2021 >>

זאב פצוע אורן פריטל רשות הטבע והגנים, זאב פצוע - צילם אורן פריטל רשות הטבע והגנים

"בכל הערבה הוא הזאב היחיד שממשודר וממנו לומדים על כל יתר הזאבים שנמצאים  פה. הוא יוצא לנדודים ארוכים, פתאום נודד לירדן ומגיע  כמעט עד אילת ועד לגבול מצרים , עושה בערך 200 ק"מ בשלושה ימים".

המפגש עם בני האדם

הזאב הערבי הוא מין מוגן שחי בלהקות, הוא כיום הטורף הגדול בישראל וחשוב למאזן האקולוגי בערבה. המפגש של הזאבים עם הסביבה של בני האדם הוא לא חיובי, הוא יוצר תלות ומשנה את ההנהגות שלהם. בתנאי המדבר הטבעיים טרפם הפוטנציאלי של הזאבים הוא ארנבות, צבי הנגב, הפרא, הראם הלבן והיעל הנובי. זמינות המזון הרבה שמקורה בפסולת המזון של האדם מסיטה את תלות הזאבים בטרפם הטבעי וגורמת לעלייה באוכלוסיית הזאבים.

ככל שהשטחים הפתוחים, שטחי המחייה של חיות הבר, מצטמצמים -גדל הקונפליקט בין בני האדם לחיות הבר. אי אפשר למנוע את המפגש בין זאבים לבני אדם, אבל אפשר לצמצם אותו משמעותית. "לזאב אין רצון להיפגש, אם יראה בן אדם יברח. גדלנו עם הדמות של הזאב הרע, והאחריות שלנו זה לתווך את המפגש הזה, להפוך אותו למשהו שאין בו פחד. צריכה להיות בו הבנה ולמידה".

צילומי וידאו מפתיעים ממצלמת שביל  של משפחת זאבים: אמא אבא ושבעה גורים שחיים בתוך פרדס לימונים >> 

טבע ממרחק בטוח, מצמצמים כניסת חיות בר ליישובים >>

טבע ממרחק בטוח: מצמצמים כניסת חיות בר ליישובים

בואו נכיר את חיות הבר שנוטות לחפש מזון ומסתור בישובים שלנו

פקח נזקי חקלאות

בעקבות המפגש בין החקלאים לחיות הבר נוצרה ההבנה שנדרש גישור בין הצדדים והצעת פתרונות טובים לשני הצדדים. ברשות הטבע והגנים פועלים "פקחי נזקי חקלאות" בכל הארץ מול התושבים, הרשויות, המועצות והחקלאים. דורון ניסים, פקח נזקי חקלאות ערבה, פועל כבר 7 שנים במרחב ערבה ומרחב ערבה דרומית.

דורון ניסים – פקח נזקי חקלאות ברשות הטבע והגנים, דורון ניסים - פקח נזקי חקלאות ברשות הטבע והגנים

דורון: "אני נותן מענה ראשוני לקריאות החקלאים, משתף במידע, מבצע פעולות להרחקת חיות בר, סיורים לתיעוד מפגעי סניטציה שעלולים למשוך את חיות הבר, בודק את מצב הגדרות בישובים, מנטר בעלי חיים על ידי מצלמות: תנים בערבה הדרומית, זאבים בפארן, פראים בצופר, חזירי בר בכיכר סדום ועוד.

"סביב מושב פארן חיות מספר להקות זאבים שמתבססות על החקלאות והישוב. קיימים מפגשים יומיים בין התושבים לזאבים מחוץ לישוב ובישוב עצמו. נזקים מזאבים נגרמים בעיקר לצנרת מים במטעי התמרים, מעט טריפות עגלים ברפתות ומטרדים בישוב. כל פניה מקבלת התייחסות וביקור שלי ואני משתף את התושבים עם הממצאים מהמצלמות ודרכי הפעולה. המטרה היא ליצור אמון ושיתוף פעולה בינינו ללא פגיעה בזאב, שהוא חיית בר מוגנת. היום לאחר שנים של עבודה עם התושבים נוצר דו קיום בין הזאבים לבני האדם בפארן המבוסס על הבנה שהנזק נמוך וניתן להכלה וידיעה שאין חשש לאדם מהזאב".

חקלאי, סובל מנזקי חיות בר? קבל ארגז כלים להתמודדות >>

דגשים חשובים למפגש בין האדם לחיות הבר >>

 

נתקלתם במפגע או במישהו שפוגע בחיות בר, ביבשה או בים, התקשרו למוקד שלנו: 3639*, גם בווטס אפ: 054-9642434

לפרויקט דוקו טבע >>

 

קטגוריות

דפים קשורים