ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

הכירו את גן לאומי ממשית

ההסטוריה, המורשת, הטבע


גן לאומי ממשית – אתר מורשת עולמית, משמר את שרידיה של עיר נבטית מהתקופות הרומית והביזנטית ומציג את האדריכלות הנבטית במלוא תפארתה, על רקע נוף המדבר של הרי צפון הנגב.

נרשמת – נכנסת!

רישום מראש במערכת תיאום הביקור מבטיח לך מקום באתר ובמועד שאליו נרשמת, ומאפשר קבלת מידע ועדכונים רלוונטיים לביקור המתוכנן.

לתיאום ביקור – לחצו כאן

שימו לב: מרחב הבריחה לא פעיל – עד להודעה חדשה

מוקדי עניין

 • שרידי עיר נבטית, שוחזרה בחלקה
 • כנסיות ממשית
 • סכרים נבטיים בנחל ממשית
 • צמחיית מדבר

פירוט

פונדקי השיירות: שרידים של שני מתחמים גדולים מחוץ לחומות העיר ששימשו אכסניות לשיירות הסוחרים.
שער העיר: השער נבנה בתקופה הרומית המאוחרת. הוא היה חלק מביצורי העיר והגנו עליו שני מגדלים. השער ומגדליו מצוינים במפת מידבא (מפת פסיפס מהמאה ה-6 לספירה, שהתגלתה בכנסייה בעיר מידבא שבירדן). הוא נשרף וחרב במאה ה-7 לספירה.
בית האמידים: בית מפואר המשתרע על 1,000 מ"ר בקירוב. המבנה דו-קומתי ובו חדרים המקיפים חצר מלבנית. הוא כולל חדר משמר, אולם קבלת פנים, גנזך, חדרי משרתים, אגף מגורים, ועוד.
המגדל: מבנה רבוע, במקורו בן שלוש קומות. בקומת הכניסה השתמר חדר ובו קשתות שנשאו תקרה בנויה לוחות אבן. ניתן לעלות לקומה השנייה של המגדל בגרם מדרגות.
הכנסייה המערבית ("כנסיית נילוס הקדוש"): הכניסה לכנסייה הייתה דרך חצר מוקפת עמודים (אטריום) ובמרכזה בור מים מקורה. הכנסייה נבנתה כבזיליקה – אולם מרכזי ושתי סיטראות מצדדיו, ומן החצר הובילו לתוכה שלושה פתחים. בקצה האולם המרכזי נמצא האפסיס ומשני צדיו חדרים ששימשו לפולחן. האולם המרכזי מרוצף פסיפס מעוטר בכתובות בדגמים גיאומטריים ובדמויות ציפורים. כתובת אחת היא כתובת הקדשה וזה תרגומה: "אלוהים הושע את עבדך נילוס, אוהב ישוע, אשר יסד [את הבניין] הזה ושמור על בני ביתו". כתובת זו היא שהעניקה למבנה את שמו.
בית מגורים: דוגמה לבנייה אופיינית לנבטים בממשית. הבית צמוד לקיר המזרחי של כנסיית נילוס הקדוש והוא מקיף חצר ובה בור מים. מהחצר יש מעבר לאורווה. חדר מדרגות מוביל לקומה שנייה ומשמר את סימני רעידת האדמה שתרמה להרס העיר, כנראה בשנת 363 לספירה. הבית שימש למגורים גם בתקופה הביזנטית, כפי שמעידים הצלבים החקוקים במשקופיו, אף על פי שנהרס בחלקו כדי לפנות מקום להקמת הכנסייה המערבית. הבית שוחזר בחלקו.
הכנסייה המזרחית ("כנסיית הקדושים והמעונים"): כנסייה זו נבנתה כבזיליקה והייתה חלק ממנזר. בכנסייה נמצאו עצמות אדם, כנראה של קדוש שסגדו לו. גרם מדרגות מרשים הוביל את הבאים לאטריום. במרכזו בור מים גדול ושלושה פתחים לכנסייה. ברצפת האולם המרכזי נחשפה רצפת פסיפס ובה שני צלבים, עדות לקדמוניותה של הכנסייה, שכן לאחר שנת 427 לספירה נאסר להציג צלבים ברצפות של כנסיות. בכנסייה נמצא אגן טבילה גדול בצורת צלב להטבלת מבוגרים, ולידו אגן טבילה רבוע קטן לתינוקות. בצדה המזרחי של הכנסייה, בחדרים שמשני צדי האפסיס, נחשפו שרידי תיבות שבהן נשמרו שרידי קדושים, והם שהעניקו את ההשראה לכינויה של הכנסייה בימינו.
המצודה: המצודה הקדומה של ממשית נבנתה בנקודה הגבוהה בעיר. בשנת 1936 בנו שם שלטונות המנדט הבריטי את מבנה משטרת הרוכבים המדברית כדי לפקח על תנועת הבדווים והיהודים בנגב. המבנה נבנה על בניין נבטי קדום. גג המבנה מעניק תצפית מצוינת על שרידי ממשית הקדומה ועל נחל ממשית.
"השוק": רחוב משוחזר מהתקופה הנבטית. בשני צדיו טורים של חדרים ששימשו חנויות (יש הסבורים שהרחוב היה מחנה צבאי). בסוכות ובפסח נפתח בו וסביבו שוק ססגוני.
"בית נבטו": הבית הגדול ביותר שהתגלה בממשית. המבנה משתרע על 2,000 מ"ר בקירוב ובו חצרות פנימיות וגרמי מדרגות. הכינוי שניתן לבית מבטא את המאפיינים הנבטיים הרבים שהתגלו בו, בהם אורווה ל-16 סוסים וכותרות ובהן מגולפים ראשי אדם, קנקן ושור. בקירות אחד החדרים נמצאו שרידי פרסקאות המתארות את ארוס ופסיכה – דמויות מהמיתולוגיה היוונית. באחד מחדרי הבית התגלה מטמון של כ-10,800 מטבעות כסף מהמאות 1­-3 לספירה.
מאגר העיר: ברכה ציבורית גדולה (3X10X18 מ') קלטה את מי הנגר מהבתים ומהרחובות. בחפירות נמצא בברכה חרס ועליו כתובת, וזה תרגומה: "בשביל פלאביוס גורמוס, בנו של זכריהו, סיימת עבודה אחת מעבודות החובה בשביל הברכה, 25 לחודש דיוס". נראה כי תושבי ממשית תחזקו את הברכה בתורנות.
בית מרחץ: בית המרחץ של ממשית בנוי ליד המאגר ונראה שמימיו באו ממנו. בבית המרחץ היו שלושה חלקים עיקריים: פריג'ידריום – חדר ובו מים קרים, טפידריום – חדר ובו מים פושרים, וקלדריום – חדר ובו מים חמים. אפשר להבחין בצינורות החרס שנבנו בתוך הקירות ובהם זרם האוויר החם.
נחל ממשית: שביל מסומן יוצא משער הכניסה לגן הלאומי ויורד לנחל ממשית. בנחל בנו תושבי ממשית העתיקה כמה סכרים לאגירת מים. בימינו נראים בבירור שלושה. הסכר התחתון שופץ בתקופת המנדט הבריטי ושימש את משטרת רוכבי הגמלים. במורד הנחל נכרתה באר.

ABC4354FTydfytd^%$

גן לאומי ממשית

מידע שימושי
שעות פתיחה

                    הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות                  
שעון קיץ: בימים א' - ה' ושבת: 17:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 - 08:00 שעון חורף: בימים א' - ה' ושבת: 16:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 - 08:00 בערב ראש השנה ובערב פסח: 13:00 - 08:00 בערב יום כיפור: 13:00 - 08:00

שימו לב:

אם נרשמתם מראש, הגעתם לאתר ואין בו מקום פנוי – תתבקשו להציג בכניסה את האישור על "תיאום מועד הביקור" כדי להיכנס.

יצירת קשר
טלפון:

‎ 08-6556478

אימייל: mamshit@npa.org.il פקס: ‎08-6571529 לאינסטגרם של רשות הטבע והגנים
כניסת כלבים

מותרת – קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה


למידע נוסף


עלוני מידע להורדה
חניון לילה מסודר

חוויה נבאטית קסומה: קמפינג מעורר השראה לצד העיר הקדומה


למידע נוסף


פעילויות נוספות באתר

פעילויות שניתן לקיים בגן לאומי ממשית


למידע נוסף


נגישות

 • הונגשו: חניה, מבואה, חנות שירות למטייל, אזור פיקניק צמוד למבואה, בתי שימוש, שבילי בטון לאורך המצוק עד הכניסה לעתיקות עצמן, תצפית לנוף, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע.

 • במתחם העתיקות הונגשו: קיימים מאחזי יד לצד מדרגות, שבילים עשויים מצע מהודק היטב, סככות צל, ספסלים למנוחה, שלטי הכוונה זיהוי ומידע, שילוט מאויר ושחזור של חלק מהמבנים העתיקים.

 • באישור המנהל, בימים שאין בהם עומס, אפשר לעלות ברכב לראש התל העתיק. מהחניה העליונה יש גישה לתצפית לנוף ולעתיקות.

 • בחניון הלילה הונגשו: יחידת אכסון, אוהל ללינת קבוצות, מטבח שדה, שולחנות פיקניק וברזיות, מקלחת ובתי שימוש.

למידע נוסף


לפעילויות בגן לאומי ממשית
איך להגיע?

גן לאומי ממשית שוכן ליד כביש דימונה–ים המלח (כביש 25), כ- 6 ק"מ ממזרח לדימונה

כתבו בוויז: גן לאומי ממשית

רישום לביקור ב‎גן לאומי ממשית

תיאום מועד ביקור


Searching Availability…


ABC4354FTydfytd^%$
דמי כניסה
סוג מחיר הערות
מבוגר 22.00 ₪
ילד 9.00 ₪
מבוגר בקבוצה 19.00 ₪
ילד בקבוצה 8.00 ₪
סטודנט 19.00 ₪
חייל ללא תשלום
אזרח ותיק 11.00 ₪

חדשות

ABC4354FTydfytd^%$

פעילויות בגן לאומי ממשית

יש המון מה לגלות
גלו פעילויות נוספות ברחבי הארץ
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

כשהשמש שוקעת, הקסם מתחיל

רשת חניוני הלילה של רשות הטבע והגנים לחניון הלילה של גן לאומי ממשית
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$