ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

שמורת טבע עין פרת


מעיין שופע מים בקניון מדברי מרהיב

צילם יובל דקס
ABC4354FTydfytd^%$

הכירו את שמורת טבע נחל פרת – עין פרת

ההסטוריה, המורשת, הטבע


עין פרת הוא מעיין שופע מים, הנובע בקניון מדברי מרהיב עין. מלבד נחל זורם ובריכות טבעיות תמצאו כאן גם טבע מרתק בספר מדבר, ומנזר שממשיך את מורשת הנזירות הביזנטית ברוח הנזירים שהתבודדו בכוכי מדבר יהודה.

בריכת התמר סגורה, בריכות השכשוך פתוחות

להירשם מראש ולטייל באחריות! האתר פתוח למבקרים תחת הגבלות משבר הקורונה
בשל מגבלה על מספר המבקרים ברגע נתון, יש להירשם מראש לביקור. הכניסה תותר אך ורק בהצגת אישור "תיאום מועד הביקור" ורק בשעות הנקובות בו. 

 שימו לב:

 • בריכת התמר סגורה, בריכות השכשוך פתוחות.
 • בשל הצורך לתאם ביקור ייתכנו שינויים בשעות פתיחת האתר. אנא בידקו זמן ביקור אפשרי במערכת ההזמנות בלבד.
 • להרשמה
 • לפרטים נוספים

 

 

מוקדי עניין

 • עין פרת
 • מנזר פארן
 • מצוק טיפוס וגלישה
 • בריכת תמר
 • אזור פיקניק
 • חורבת עלמית
 • מסלולי טיול

פירוט

עין פרת

המעיין נובע אל בריכת סלע טבעית וספיקתו (כ-1500 מ"ק מים ביממה) יוצרת פלג איתן. המעיין שימש בעת העתיקה מקור מים חשוב של יריחו. מהמעיין יצאו אמה מראשית התקופה החשמונאית ועליה נבנתה אמה בתקופה המוסלמית הקדומה. ממזרח למעיין התגלו גם שרידי אמות מהתקופה הביזנטית ואף שרידי טחנת קמח.
בשנת 1927 החלו הבריטים לשאוב את מי המעיין לסיפוק צורכי תושבי מזרח ירושלים. ב-1970 חוברה ירושלים כולה לרשת המים הארצית והשאיבה הופסקה. שרידי בית המשאבות וצינור השאיבה המנדטורי עדיין נראים בשטח השמורה. בעבר שימשה הבריכה להשקיה וכיום היא מקום רחצה להנאת המבקרים באתר.

מנזר פארן

ביקור במנזר פותח צוהר לאורח החיים של נזירי מדבר יהודה בתקופה הביזנטית. זהו ראשון המנזרים במדבר יהודה ומייסדו, הנזיר חריתון, הקים עוד שניים. חריתון נולד בעיר איקוניום (כיום קוניה שבטורקיה) שבאסיה הקטנה. בתחילת המאה ה-4 לספירה הוא עלה לרגל לירושלים בעקבות רדיפות דת. על פי המסורת הנוצרית לכדו אותו שודדים ואסרו אותו במערה שליד עין פרת. המנזר נוסד בשנת 330 לספירה. נזיריו התבודדו בכוכים ונהגו להיפגש רק בימי שבת וראשון לתפילה משותפת בכנסייה. טיפוס מנזר זה מכונה לאורה.
ב-614 לספירה כבשו הפרסים את ארץ ישראל והוציאו להורג את הנזירים במנזרי מדבר יהודה וגם את נזירי מנזר פארן. מאוחר יותר הכנסייה הרוסית, נציגת האורתודוקסיה היוונית, פרסה את חסותה על המנזר ועל יסודות המבנים הביזנטיים נבנו בשלהי המאה ה-19 מבנים חדשים, אולם בתחילת המאה ה-20 המנזר ננטש. בראשית המאה ה-21 הגיע לכאן הנזיר אולג מהכנסייה הלבנה בחברון והחל לשקם את המקום. היום המערה שבה נאסר חריתון, לפי המסורת, היא קפלה מעוטרת באיקונות.
קברו של חריתון נמצא במערה קטנה בלב חצר המנזר. מטיילים חדי עין יכולים להבחין בשרידי המבנה הקדום המקיפים את מקום הקבר. כנראה הקבר היה בקריפטה של כנסייה, כמקובל בכנסיות ביזנטיות.
המערה שבה נמצא כיום אולם התפילה המרכזי (ועוד מערות בנחל) שימשה מסתור ליהודים מפני הרומאים בימי המרד הגדול, זמן רב לפני התקופה הביזנטית.
על המבקרים במנזר לבוא בלבוש צנוע – כתפיים מכוסות ומכנסיים או חצאית ארוכים (מתחת לברכיים). הנזיר מקבל אורחים בסבר פנים יפות, בתיאום מראש בלבד. טל' לתיאום: 052-5399075.

מצוק גלישה וטיפוס

המצוק שבגדה הצפונית של הנחל, ליד עין פרת, מותר לגלישת צוקים. רשות הטבע והגנים הכשירה בו טבעות אחיזה, אך הגלישה מותרת רק בהדרכת מדריך מוסמך ולפי כל כללי הזהירות.

בריכת תמר

מעיין קטן הנובע בגדה הצפונית לתוך בריכת בטון בעומק 2.5 מ'. ליד הבריכה צומח עץ תמר ומכאן שמה. הבריכה נמצאת לצד שביל מסומן שחור. השביל עולה מהחניון שבצל האקליפטוסים לחורבת עין פרת (ח'ירבת עין פארה).

חורבת עלמית

חורבת עלמית שוכנת מעט ממערב לצומת כביש 437 עם כביש הגישה ליישוב עלמון. בחורבה התגלו שרידי יישוב מתקופת הברזל (התקופה הישראלית הקדומה). המקום מזוהה עם עיר הלוויים עלמון (יהושע כ"א 18). בחורבה התגלו גם מבנים וחללים תת-קרקעיים ומערכת מסתור מימי מרד בר כוכבא. למרגלות התל, ליד הכביש לכפר חיזמא, נמצא קבר שיח' עבד אל-סלאם, המשמש מדי פעם בפעם אתר תפילה לתושבי הסביבה.

ABC4354FTydfytd^%$

שמורת טבע נחל פרת – עין פרת

מידע שימושי
שעות פתיחה

                    הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני השעות הרשומות                  
שעון קיץ: בימים א' - ה' ושבת: 17:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 - 08:00 שעון חורף: בימים א' - ה' ושבת: 16:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 - 08:00 בערב ראש השנה ובערב פסח: 13:00 - 08:00 בערב יום כיפור: 13:00 - 08:00

הכניסה תותר אך ורק בהצגת אישור "תיאום מועד הביקור" ורק בשעות הנקובות בו

יצירת קשר
טלפון: ‎02-5715859 אימייל: לאינסטגרם של רשות הטבע והגנים
הנגישות באתר

חניה נגישה, חנות שירות למטייל, בית שימוש, שבילי בטון עד לנחל, פינת פיקניק וסככת צל על משטח בטון, מאחזי יד במדרגות ולאורך שבילי בטון, עליה למרפסת תצפית לנוף מבטון, שילוט הכוונה וזיהוי. השבילים בתוך השמורה עשויים קרקע טבעית, ההליכה בתוך הנחל לא מתאימה למוגבלים בניידות.


למידע נוסף


עלוני מידע להורדה
כניסת כלבים

מותרת – קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה


למידע נוסף


פעילויות נוספות באתר

פעילויות שניתן לקיים בשמורת טבע נחל פרת – עין פרת


למידע נוסף


לפעילויות בשמורת טבע נחל פרת – עין פרת
איך להגיע?

מצומת הגבעה הצרפתית (ירושלים) נוסעים לכיוון פסגת זאב.
עוברים את מחסום חיזמה, ועולים על כביש 437 מזרחה המוביל לעלמון (ענתות), נכנסים ליישוב, פונים מיד דרומה לשער צדדי, יוצאים דרכו, נוסעים כ 500 מ' בדרך עפר, ועולים על כביש סלול- זהירות יש לנסוע לאט- הכביש מפותל מאד.
חניה ליד הנחל, וחניה עליונה מרוחקת יותר.

לאוטובוסים- חניה עליונה בלבד- בחגים אין גישה לאוטובוסים

כתבו בוויז: שמורת טבע נחל פרת – עין פרת

רישום לביקור ב‎שמורת טבע נחל פרת – עין פרת

תיאום מועד ביקור


Searching Availability…


ABC4354FTydfytd^%$
דמי כניסה
סוג מחיר
מבוגר ₪ 29.00
ילד ₪ 15.00
מבוגר בקבוצה ₪ 23.00
ילד בקבוצה ₪ 14.00
סטודנט ₪ 25.00
אזרח ותיק ₪ 15.00
ABC4354FTydfytd^%$

פעילויות נבחרות

יש המון מה לגלות
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

חדשות

ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
-->
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
X