מסלול טיול - נחל תנינים

שם כתב: רבקה שחק, מנהלת מרכז הדרכה כרמל, רשות הטבע והגנים.

טיול חורפי לנחל אחד זורם ונקי, מפעלי מים עתיקים וחדשים והכול ארבעים דקות מגוש דן.

שמורת טבע נחל תנינים

מידע שימושי

נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות

דרכי התקשרות

בימי שבת מתקיימים סיורים מודרכים בשמורת טבע נחל תנינים טלפון לפרטים 1800-546666.

מסלול הטיול

נתחיל את טיולנו בשמורת טבע נחל תנינים שנפתחה לאחרונה. הכניסה לאתר נמצאת בחלק הדרומי מערבי של השמורה, מכביש ת"א-חיפה הישן ( מספר 4 ) צריך לפנות לכיוון בית חנניה ולעבור בגשר מעל לכביש החוף.

נחל תנינים

שמורת נחל תנינים משלבת בתוכה שני מוקדי משיכה עיקריים האחד מי הנחל הכחולים והצלולים – שריד לנחלי החוף, והשני סכר שיצר באזור בסוף התקופה הרומית ותחילת התקופה הביזאנטית אגם ששיטחו כ 6,000 דונם. הסכר שתקופת בנייתו המדויקת אינה ברורה דיה נועד להעלות את מפלס מי נחל תנינים, שגובהם שלושה מטרים מעל פני הים, בשלושה מטרים נוספים, כדי שניתן יהיה להזרימם לקיסריה. סכר נוסף כשני ק"מ צפונית לשמורה, חסם את הבקעה מצפון. בבקעת כבארה בין הסכרים להר הכרמל נוצר אגם שממנו התחילה האמה הנמוכה לקיסריה. שפע המים במקום והפרש הגבהים בין האגם לנחל תנינים אפשרו בניית טחנות קמח בתקופה הביזאנטית וגם בתקופה העותומאנית.

טחנות הקמח הביזאנטיות

בטחנות הקמח הביזאנטיות נמצאו שני ממצאים מרעישים: האחד גלגל כפות אנכי- כזה שהיה מוכר בארץ רק מהתקופה הצלבנית ומופיע בנחל תנינים כבר בתקופה הביזאנטית. השני אבני ריחיים של חמור ( שלפי שמם הופעלו על ידי חמור) שהוסבו לשימוש בטחנה המופעלת בכוח המים.

מאז קום המדינה הפך רובם של נחלי החוף לתעלות ניקוז של שפכים ביתיים ותעשייתיים. נחל תנינים לא נפגע בתהליכים אלה, והוא נחשב לאחרון נחלי החוף הנקיים. ממש כמו במילות שירו של אהוד מנור "מימך לעולם זורמים בנחת ". מקורות הנחל מליחים, אך הם מאפשרים קיום לבעלי חיים וצמחים רבים. כך שרדו בנחל תנינים צמחי נופר צהוב, הצפים על פני המים, דגים שונים, כגון קיפון (בורי), אמנון ושפמנון, צבי ביצה ומגוון של עופות גדה וציפורי שיר.
אחרי הסיור בנחל תנינים נוכל להמשיך למספר אתרים באזור הקשורים לנחל תנינים או לאמות המים לקיסריה:

האתר הראשון

הראשון נמצא בכניסה למושב בית חנניה קטע מאמת המים הגבוה שהובילה מים לקיסריה. אמה זו קדמה לאמה שיצא מנחל תנינים, תיארוכה מתאפשר בזכות עשר כתובות שבה. שתי כתובות ניתן לראות בחלק הצפוני של האמה בכניסה למושב ובהן נזכר הקיסר הדריאנוס והלגיון העשירי. מתחת לאחת הכתובות אלת הניצחון ומעליה עיט. בנוסף נוכל להבחין בתעלות, צינורות חרס והרבה משקע נחלים שהצטבר על גבי קנים.

האתר השני

נמצא בכניסה לפרדס חנה (מכביש מס' 4 ): אגני חלחול של מפעל נחלי מנשה שנראים כאגם כחול בלב החולות הצהובים בחורף גשום. מפעל זה נועד לאגור את מי שיטפונות החורף שזורמים באגן הניקוז של נחל תנינים ולהחדירם למי התהום של אקוויפר החוף.
לסיום אפשר לבקר בגן הלאומי קיסריה. באתר נוכל לראות את כל המרכיבים המאפיינים עיר רומית: תיאטרון, היפודרום, מקדשים, מערכת רחובות, ארמונות וגם בתי מרחץ, מזרקות ושירותים ציבוריים שקיבלו את מימיהם מאמות המים שראינו בתחילת טיולינו.

פעילות רשות שמורות הטבע והגנים לשיפור השירות למבקרים

רשות הטבע והגנים מקיימת סיורים מודרכים באתרים המוזכרים ובסביבתם

דרכי התקשרות

לפרטים אפשר לפנות למרכז הדרכה כרמל 9841752/0 – 04.