עמודי עמרם - המלצה למסלול טיול נגיש בשמורת טבע הרי אילת

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 30.03.2022

מסלול טיול משפחתי קצר וקולע שניתן לשלב בדרך לאילת, המשלב בתוכו הליכה קצרה, נופים עוצרי נשימה, הרים וסלעים במגוון צבעים וצורות וגולת הכותרת - עמודי עמרם, עמודי חול מרשימים המתנשאים לגובה 15 מטרים!

עמודי_עמרם_-_-_יעקב_שקולניק.JPG עמודי עמרם. צילום: יעקב שקולניק
הדרך לעמודי עמרם. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 20


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כשעה


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קוי מישורי קצר, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • סלעים והרים בשלל צבעים- שחור, ירוק, צהוב, אדום וחום

  • עמודי אבן חול מרשימים


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת הרי אילת משתרעת על פני שטח עצום של כ-415,000 דונם, בין שולי בקעת עובדה בצפון עד מעבר הגבול טאבה בדרום, ובין כביש הערבה (כביש 90) במזרח לגבול מצרים במערב. בשמורה תמצאו נופי מדבר, ים וסלעי יסוד הייחודיים לחבל ארץ זה וכן שבילי טיול רבים ובהם גם שביל ישראל שניתן להגיע אליהם בדרכי עפר עבירות מכביש הערבה ומכביש 12.

אחד מהטיולים הקלילים והקסומים ביותר שתמצאו בשמורה הוא מסלול הטיול לעמודי עמרם – מסלול טיול שבו תוכלו לחזות בתופעת טבע ייחודית לאזור וכן בסלעים ותצורות סלע במגוון צבעים, עדות לעוצמתו האדירה של הטבע!

תיאור המסלול:

שביל מסומן שחור באורך כחצי ק"מ מוביל לעמודי עמרם – עמודי אבן חול זקופים ומרשימים העומדים בבסיס מצוק בקעת עמרם, בראשו של נחל עמרם. העמודים נוצרו כתוצאה מפעולה של מי גשם שזרמו בסדקים האנכיים והעמיקו אותם עד שהותירו את קטעי המצוק שביניהם כעמודים גדולים המתנשאים לגובה של 15 מטרים. השם עמרם מקורו בשם הערבי ואדי עמראני, שפירושו הנחל עם המבנים, ואכן, בבקעת עמרם תמצאו שרידי מבנים הקשורים למכרות נחושת קדומים. בכוכי המכרות מוצאים מקלט שועלים ובעלי חיים אחרים. אפשר לפגוש בסביבה את הציפור הקטנה ורדית סיני, שנקראת כך משום שהזכר לבוש בצבע ורוד.

כיצד להגיע:

מכביש הערבה (כביש 90) פונים מערבה בדרך מסומנת כחול לעמודי עמרם.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: עמודי עמרם

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.