מסלול טיול נגיש בעיר המבצר אפולוניה - המלצה למסלול טיול בגן לאומי אפולוניה (תל ארשף)

מאת: יעל לרנר 11.11.2019

גן לאומי אפולוניה, השוכן בפאתי העיר הרצליה, הוא מקום נפלא לטיול קליל - מבצר, נוף מרהיב לים וסיפורים על אבירים וקרבות מזהירים - וסידרתם לכם יום טיול נהדר!

אפולוניה-יעל אילן-20.jpg אבני בליסטראות באפולוניה - צילמה יעל אילן
צילום: מנו גרינשפן
מנו גרינשפן

מספר מפת סימון שבילים

: 10

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כקילומטר


משך המסלול: כשעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי נגיש באתר עתיקות


מוקדי עניין


  • שרידי עיר נמל כנענית

  • מבצר צלבני

  • סיפורים על אבירים וקרבות

  • תצפית מרהיבה על הים מראש המבצר

  • מצוקי כורכר


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


אפולוניה, הקרויה גם ארסוף ותל ארשף, היא עיר עתיקה ששרידיה נמצאים בשרון הדרומי, ממערב לשכונת נוף ים בהרצליה, בקירבת חוף סידנא עלי. קרבות רבים ועזים התחוללו על השליטה בעיר, שנחשבה לעיר השנייה בגודלה מבין ערי החוף, אחרי קיסריה. מי לא עבר כאן? הפרסים, היוונים, המוסלמים, הצלבנים על אביריהם האמיצים והממלוכים, עד שהעיר נחרבה. 

תוכלו להגיע לביקור, להביט בוילה הראשונה בהרצליה פיתוח, לחזות בשרידי המבצר הצלבני ובאבני בליסטראות ששימשו את הלוחמים ובעיקר- ליהנות מאחת התצפיות היפות בארץ לעבר חוף הים ולעבר הנמל העתיק. טיול קליל שרובו נגיש!

תיאור המסלול

אפולוניה, הקרויה גם ארסוף ותל ארשף, היא עיר עתיקה ששרידיה נמצאים בשרון הדרומי, ממערב לשכונת נוף ים בהרצליה, בקירבת חוף סידנא עלי. העיר ארשף (ארסוף) הוקמה במאה הרביעית לפני הספירה, תחת השלטון הפרסי. בהמשך, אצל היוונים, שימשה כעיר נמל, ואז גם שונה שמה מארשף, על שם האל רשף, לאפולוניה, על שם האל אפולו. 

במאות החמישית והשישית לספירה נחשבה אפולוניה לעיר השנייה בגודלה מבין ערי החוף, אחרי קיסריה. בתקופה הביזנטית היא המשיכה לגדול ושוב נכבשה, הפעם על ידי המוסלמים. במאה ה־12 התחולל בקרבת מקום קרב חשוב, הלוא הוא קרב ארסוף. הצלבנים, בהנהגת ריצ'רד לב הארי, הביסו את המוסלמים בהנהגתו של צלאח א-דין. קרב זה ביסס את מעמדה של הממלכה הצלבנית במישור החוף במאה השנים הבאות. 

האבירים ההוספיטלרים הפכו את ארסוף למבצר חזק, אך ללא הועיל. במאה ה-13 עלה עליו הסולטן הממלוכי ביברס בכבודו ובעצמו. במקום התנהל קרב מר במשך 40 יום, ובסופו אילץ הסולטן את האבירים להרוס את חומות המבצר במו ידיהם, וכך נחרבה אפולוניה.

אז חוץ מהסיפור המרתק ומעורר הדמיון של המקום תוכלו לבלות יום נהדר במסלול טיול קליל במיוחד. 

התחילו לצעוד לעבר החפיר הדרומי, תעלה ברוחב 10 מטרים התחומה בשני קירות זקופים ותגיעו למרפסת עץ נגישה, הצופה על האזור שמדרום לתל ועל שרידי וילה מהתקופה הרומית. הווילה כללה חצר מרכזית פתוחה ובמרכזה בריכת מים מוקפת בטור עמודים, ונשקף ממנה מראה מרהיב עין של הים. 

במקום זה מתפצל השביל, ודרך שאינה נגישה לאנשים עם מוגבלות ולעגלות עוברת ליד שתי ברכות מים מעל הווילה. המשיכו בשביל הנמשך על ראש הרכס וחולף על פני בור מים עות'מאני. בתקופה מאוחרת יותר כנראה שימש הבור ככבשן לשרפת גיר ועץ כדי להפכם לסיד. 

המשיכו בשביל הראשי עד למרפסת עץ נוספת, על תוואי הגשר שהוביל אל המבצר. הגשר נהרס עם המבצר, אך עדיין אפשר לראות בתחתית החפיר את שני העמודים שתמכו אותו. השביל מגיע עד פתח המבצר הצלבני עצמו- גולת הכותרת של הטיול, אליו תוכלו להיכנס ברגל. המבצר ​הצלבני שוכן בצפון-מערב העיר. ההרס הרב שהותירו אחריהם הכובשים הממלוכים ניכר בכל פינה: חומות הרוסות, חדרים שרופים ואבני בליסטראות (כדורי אבן) שירו התוקפים על המבצר. 

המשיכו אל המדרגות המובילות ל"מגדל העוז". בראש שרידי המגדל בנויה מרפסת תצפית וממנה נגלה נוף מרהיב: במערב – חוף הים, בצפון – ארובות תחנת הכוח בחדרה  ובדרום ארובות תחנת הכוח באשדוד. ביום בהיר מאוד תוכלו להבחין גם בארובות תחנת הכוח באשקלון. מכאן נראים גם שרידי הנמל הצלבני, ששכן ממש למרגלות המצודה.

 

איך להגיע

בצומת כפר שמריהו פונים מערבה ונוסעים ברחוב קרן היסוד עד רחוב וינגייט (מעגל התנועה השני). ברחוב וינגייט פונים צפונה (ימינה) ונוסעים ישר עד שער הגן הלאומי.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי אפולוניה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.