שמורת טבע בני ציון  – הגביע הקדוש של השרון

מאת: אתי נפרין 25.12.2022

שמורת טבע קטנה ומיוחדת שבה נמצא ריכוז גבוה של מיני צמחים בסכנת הכחדה המעטרים את השמורה.

שביל השמורה בני ציון צילום: אתי נפרין
צילום: אתי נפרין
צילום: אתי נפרין

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 7


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-1 ק"מ לצד אחד


משך המסלול: 30-60 דקות


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: קל


מוקדי עניין

מוקדי עניין: פריחה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורות טבע בני ציון היא שמורה קטנה ומיוחדת הנמצאת מערבית לישוב בני ציון ומכאן שמה. שטחה של השמורה הוא כ-100 דונם ועובר בה מסלול אחד החוצה אותה ממערב למזרח.

השמורה מגוונת בצמחייה שנמצאת בסכנת הכחדה ובה 19 מינים "אדומים" ולכן מכונה "הגביע הקדוש של השרון". בטיול קצר בחורף תוכלו ליהנות מפריחה של אותם מינים מיוחדים לאזור. השמורה צמודה לשטחים חקלאיים המהווים חלק מהמסדרון האקולוגי.

אזור השרון מורכב מהרבה שמורות ששטחם קטן והן מכונות "שמורות עציץ"

 

נקודת מוצא: שמורת טבע בני ציון

נקודת סיום: שמורת טבע בני ציון

 

תיאור המסלול:

מסלול הטיול הוא אורכי ממערב למזרח וחוזר באותו הציר.

בית הגידול הייחודי של השמורה נובע מהקרקע, שהיא שילוב של אדמות חמרה, כורכר וחוסמס (שכבת מעבר בין כורכר לחמרה). הייחודיות הזו מאפשרת למגוון רחב צמחים ייחודיים לצמוח בשמורה. בין היתר ניתן למצוא בה קידה שעירה, סחלבים, עירית, סירה קוצנית, לוטם מרווני, חצב, צבעונים ותורמוסים. בעבר, צמחים כאלה גדלו ברחבי השרון אבל בשל פיתוח וחקלאות הקרקעות הצטמצמו ואיתם נעלמו צמחים. כיום, בשל השימוש שנעשה בקרקעות לבנייה ולחקלאות, נותרה שמורת בני ציון מפלט אחרון לבית הגידול הייחודי הזה.

בסמוך יש את שמורת חרוצים, המקושרת לשמורת בני ציון דרך שדות חקלאים. הקושי של שמורות קטנות הוא בהיעדר קישור של שטחים טבעיים ביניהם. בשמורות הטבע הקטנות יש קושי בהגנה על אוכלוסיות קטנות של צמחים ובעלי חיים קטני גוף. כמו כן, יש קושי בהרחבה של צמחייה מקומית ויש השפעות של החקלאות מסביב אשר משפיעה על בית הגידול.

שמורת בני ציון שוקמה בשנת 2017, עקב פגיעה שגרמה לפירוק הקרקע הפריכה והרכה ויצירה חריצים בקרקע. השביל מחובלל לכל אורכו על מנת לשמור על הצמחייה המקומית וחלק מהמסלולים בה נסגרו לצורך שיקום עקב אותה פגיעה בבית הגידול. כחלק מהשיקום הושבו לשמורה מינים הנמצאים בסכנת הכחדה כמו געדה קיפחת, אזוביון גדול, חרצית דביקה, חומעת האווירון ועוד.

 

איך להגיע:

מכביש 2 (כביש החוף) : יורדים במחלף חוף השרון לכיוון מזרח עם השילוט לחוות רונית, ממשיכים מחוות רונית ועוברים את הגשר מעל מסילת הרכבת. בכיכר יוצאים ביציאה הראשונה לכיוון מושב בני ציון (מזרח). ממשיכים בנסיעה עד שבצד שמאל רואים שלט המפנה לשמורת בני ציון עם סימון שבילים ירוק. ממשיכים עם השביל עפר עד לחנייה בכניסה לשמורה.

מכביש 4 ( הכביש הישן): יורדים במחלף הדרים ונוסעים מערבה. בכיכר ממשיכים ישר, בהמשך  הכביש מתעקל שמאלה במקביל לקו המסילה. לאחר כ-2 ק"מ בכיכר פונים שמאלה (מזרח), ממשיכים בנסיעה עד שבצד שמאל רואים שלט המפנה לשמורת בני ציון עם סימון שבילים ירוק. ממשיכים עם השביל עפר עד לחנייה בכניסה לשמורה.

 

הערות:

  • ההליכה מותרת על השבילים המסומנים בלבד.
  • אין להיכנס עם אופניים למסלול.
  • הכניסה עם כלבים אסורה.
  • אסורה שהייה בשעות החשיכה בשמורה.
  • שומרים על הטבע נקי! השארת פסולת בשטח מסכנת את חיות הבר – קחו את הפסולת עמכם.

 

אורך המסלול: כ-1 ק"מ לצד אחד

משך המסלול: 30-60 דקות

דרגת קושי ואופי המסלול: קל

מוקדי עניין: פריחה

 

 

מסלולי טיול נוספים באזור:

  • גן לאומי חוף השרון הדרומי
  • שמורת טבע שער פולג
  • גן לאומי אפולוניה
  • גן לאומי חוף השרון הצפוני

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע בני ציון

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.