בריכת צפירה - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מדבר יהודה

מאת: יעקב שקולניק 24.11.2019

מרחביו הבראשיתיים של מדבר יהודה נעצרים באחת במצוק ההעתקים הענק, הנוחת כקיר זקוף אל בקעת ים המלח. נחלי המדבר מתחתרים במצוק ויוצרים בו קניונים עמוקים, מפלי סלע, גבי ענק ומסלולי טיול נהדרים. אחד מהם הוא מסלול הטיול המאתגר לבריכת צפירה, גב מים עמוק בלב מדבר, מראה פלאי בפני עצמו!

נחל_צאלים._בריכת_צפירה_-_יעקב_שקולניק.JPG בריכת צפירה בנחל צאלים. צילום: יעקב שקולניק
בריכת צפירה. צילום: ג'מיל אטרש

מספר מפת סימון שבילים

: 17

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-3 ק"מ

אורך המסלול: כשעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי,למיטיבי לכת, הדורש להיעזר ביתדות אחיזה התקועות בסלע.


מוקדי עניין


  • גבי מים ומעיינות מדבריים

  • נוה מדבר

  • קניון מדברי

  • תצפית מרהיבה

  • טיול מאתגר בעזרת חבל


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל צאלים הוא מהגדולים ומהיפים שבנחלי דרום מדבר יהודה, ולאורכו מסלולי הליכה מאתגרים במיוחד. מסלול הטיול לבריכת צפירה לוקח אותנו אל בריכת צפירה, השוכנת בחלקו העליון של הנחל. הבריכה נמצאת בראש מפל אדיר שגובהו כ-100 מטר, וממנה נשקף נוף עוצר נשימה לעבר נחל צאלים. בעונת החורף הבריכה מלאה במי שיטפונות, מה שהופך את הטיול לחוויה רטובה ומהנה במיוחד!

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון לילה בריכת צפירה.

מחניון לילה בריכת צפירה יורדים בדרך מסומנת שחור ופונים ימינה בשביל ירוק. השביל הירוק פונה צפונה ומתחבר שוב עם הדרך השחורה (השביל הירוק הוא קיצור דרך). מנקודת המפגש צועדים בדרך המסומנת שחור עוד כחצי קילומטר ועולים מזרחה בשביל מסומן כחול. אחרי כ-200 מ' מתפצל ממנו דרומה (ימינה) שביל ירוק קצר היורד אל בריכת צפירה, שהיא למעשה גב גדול ועמוק בראש המפל הגדול של נחל צאלים. שימו לב, הירידה היא בסולם יתדות. 

בסיום הטיול שבים לרכב באותה דרך. לפני שיורדים בשביל הכחול בדרך חזרה מומלץ לעלות בו כ-300 מ' למקום המפגש עם שביל מסומן שחור וליהנות מתצפית מרהיבה על נחל צאלים.

 

איך להגיע

לחניון לילה בריכת צפירה: נוסעים מערד בכביש ערד-מצדה (כביש 3199) עד חוות הנוקדים. מול חוות הנוקדים מסתעפת צפונה דרך עפר מסומנת שחור. הדרך מתאימה לרכב פרטי, אך יש בה קטעים קשים. סעו לאט ובזהירות. נוסעים כ-3 ק"מ עד חניון הלילה (לפני ערוץ נחל צפירה).

חניון לילה נחל צאלים: מכביש 90, בין סימני ק"מ 230­-231, מסתעפת מערבה דרך עפר טובה לרכב פרטי. נוסעים כ-4 ק"מ.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: בריכת צפירה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.