מצפה שלום ושביל הבוסתנים - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע סוסיתא

מאת: יעל לרנר 12.01.2020

טיול קליל בשביל הבוסתנים במצפה שלום שבדרום רמת הגולן, בו תמצאו את כל הדרוש ליום מענג - תצפית מרהיבה על הכנרת והרי הגליל, שביל קסום בין בוסתנים עתיקים ואפילו שני מעיינות קטנים ומפכים!

שביל הבוסתנים - מצפה השלום - צילום אתי בן שמעון מצפה השלום. צילום: אתי בן שמעון

מספר מפת סימון שבילים

: 1

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ


משך המסלול: כשעה


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קל, מונגש חלקית.


 


מצפה השלום והטיילת לאורך המצוק לכיוון קיבוץ מבוא חמה נגישים לאנשים עם מוגבלות ולעגלות ילדים.


מוקדי עניין


  • נוף כנרת וגליל

  • מעיינות בזלת

  • שרידי בוסתנים

  • תצפית מרהיבה ממצפה השלום


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת טבע סוסיתא, במדרון התלול של דרום הגולן, משתרעת על פני יותר מ-18,000 דונם. זהו שטח גדול בקנה מידה ישראלי. פסגת השמורה בהר נמרון (359 מ') מתנשאת כ-500 מ' מעל לכנרת. בתלילות המדרון נחשף טור סלעים מרשים, המדגים את חתך המסלע בדרום הגולן. השמורה בעלת עולם חי וצומח עשירים.

שביל מצפה השלום ושביל הבוסתנים הוא שביל טיול מעגלי בשמורת טבע סוסיתא, שבו תוכלו להנות מתצפיות נוף מרהיבות לעבר הכנרת והרי הגליל, לצעוד בין בוסתנים ותיקים ואפילו להשתכשך במעיינות צלולים! טיול קליל ונפלא לכל המשפחה!

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: רחבת החניה במצפה השלום.

נחנה את הרכב בחנייה ונצעד לעבר התצפית, במקום ניתן למצוא קיוסק ושירותים ציבוריים לטובת המטיילים, ניתן לבקש מפתח מבעלת הקיוסק.

נתחיל בתצפית על האזור, נתחיל מצפון ונתקדם לכיוון מערב ומשם דרומה ונעמוד על המקומות הנראים לעין: קרן עין גב שממש לרגלינו, מעליה נשקף הר החרמון, ושלוחת הר דב היורדת מערבה עד להרי מול הלבנון, נמשיך אל החלק הדרומי של עמק החולה ומורדותיה של רמת כורזים, רכס הרי נפתלי, נבחין בעיר צפת על הר כנען, אחריו רכס הרי מירון, מצוק הארבל אותו ניתן לזהות בקלות, העיר טבריה במלוא הדרה, רמת פורייה, הר תבור העגול, הרי הגליל התחתון ולבסוף מדרום לנו עמק הירדן ושטחי החקלאות הרבים שלו, למרגלותינו ניתן להבחין בקיבוץ עין גב והיישוב האון, ממש על גדות הכנרת.

נצא אל המסלול!

מצידה השמאלי של רחבת התצפית יוצא גרם מדרגות בנוי, נרד בו ונלך בעקבות סימון השבילים השחור, לאחר מספר מטרים של הליכה נתחבר לסימון כחול  ונפנה שמאלה (דרומה), נחצה מעבר בוצי בין צמחיית מינים פולשים כמו קיקיון, ינבוט ושיטת ויקטוריה, נזהה משוכות צבר קמלות וכאלה המחדשות את הצימוח. 

עם פנינו דרומה נצעד כרבע שעה עד לפנייה חדה ימינה, בנקודה זו ישנו שלט איסור כניסה לשמורה שמדרום, כעת נלך עם הפנים צפונה, בין עצי בוסתן שונים. באביב פורחות כאן שקדיות מרשימות, בסתיו מניבים פרי עצי הזית ובקיץ נמצא תאנים בשלות . נמשיך עם הדרך עד לחיבור עם השביל השחור שיוביל אותנו אל צמחייה צפופה וצלילי מים מפכפכים, כך נדע כי הגענו אל המעיין, מעיין קטן הממלא בריכת אבן (בריכת קצינים) המגיע לעומק של כמעט מטר. מנקודה זו נעלה על הדרך המסומנת שחור חזרה לגרם המדרגות, אל המצפה.

טיילת מצוקי האון

ממצפה לשלום ניתן ללכת על טיילת "מצוקי האון" דרומה אל קיבוץ מבוא חמה, מרחק של 2.5 קילומטרים . לטובת כך יש להשאיר רכב אחד בסוף הטיילת. הטיילת מונגשת, הכניסה אליה עם עגלות וכסאות גלגלים נמצאת  מעט דרומית לחניון הרכבים ולא מתוך המצפה

איך להגיע

מכביש 98, כ-400 מ' מדרום לכניסה לקיבוץ כפר חרוב, פונים לשמורה. הדרך למצפה השלום מסומנת בסימון שבילים שחור. יוצאים לטיול מרחבת החניה במצפה השלום.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: מצפה השלום

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.