מהר עיט לנחל כסוי - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע הרי אילת

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 30.03.2022

מסלול טיול לאוהבי המדבר והשקט, בלב מדבר בראשיתי, מהר עיט לנחל כסוי בשמורת טבע צוקי שיירות, הכולל צעידה בערוצי נחלים, טיפוס לפסגות הרים ולקינוח גלגול וריצה בדיונות חול זהובות.

חולות כסוי צילם תום עמית.JPG חולות כסוי. צילום: תום עמית
נחל כסוי. צילום: יעקב שקולניק
נוף מהר גרופית. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 20

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-13 ק"מ


משך המסלול: 6-5 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול הליכה קווי למיטיבי לכת,


יש לדאוג לרכב אוסף בסוף המסלול.


מוקדי עניין


  • תצפיות על נופי הערבה

  • צמחיית המדבר

  • חולות נחל כסוי


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


החולות הזהובים בנחל כסוי מושכים אליהם מטיילים רבים. בעבר חולות אלו, המשתרעים על פני כ-15 קילומטרים רבועים, היו מגרש משחקים לגי’פאים, שבנסיעתם בשטח חרשו אותו וכך רמסו את החי והצומח ושינו את פני הדיונות. ב-2009 הוכרז המקום שמורת טבע וכעת הוא חלק משמורת טבע צוקי שיירות.

בשמורה תוכלו לטייל באחד המסלולים היפים והשקטים שיש במדבר – מהר עיט לנחל כסוי. מסלול זה מתאים למיטיבי לכת וכולל טיול בערוצי נחלים, טיפוס לתצפיות מרהיבות ולקינוח – גלגולים וריצות בדיונות חול זהובות!

 

תיאור המסלול

השביל נכנס לערוץ הולך ומתעמק, ואחרי כקילומטר עוקף את הקניון הענק שיוצר ראשו של נחל גרופית. הנחל מתחתר בעוצמה בשל הפרש הגובה בין הר עיט לערבה (בערך 400 מטרים), וכדי להימנע מסכנה השביל מתרחק מן הקניון ומטפס בנחת לראשו של הר איה, שם נגלה נוף ירח רחב ושטוח, ריק מצמחייה. בקצה המצוק של הר איה יש תצפית מרהיבה על הערבה והרי אדום.

מהר איה השביל יורד ופוגש דרך עפר המסומנת באדום. דרך זו מלווה את קו צינור הנפט אילת-אשקלון (קצא"א). נצעד בה כמה מטרים שמאלה ונגלה את המשך השביל המסומן בירוק. השביל הירוק עולה ביובל של נחל איה ומסתיים באחת ב"סכין" של הר גרופית. התצפית על נופי הערבה מרהיבה ומעוררת התפעלות. 

מהר גרופית השביל יורד היישר לערוץ נחל כסוי. תחילה צועדים בערוץ גדול בנוף מדברי שכבר הכרנו קודם, אך בהמשך הנוף משתנה ללא הכר – את ערוצו הרחב של הנחל חוסמות כליל דיונות חול גדולות, ואילו כתפיו גירניות לחלוטין. הצמח הבולט ביותר בשטח הוא עציון (פרקרק) פרסי – צמח שיודע לצמוח בקרקעות חוליות של מדבר אמיתי. 

השביל הירוק שצעדנו בו מגיע לדרך עפר המסומנת באדום. מי שיפנה ימינה יגיע בעוד כקילומטר לכביש המוביל לשחרות. מי שיצעד שמאלה יגיע בעוד 1.5 קילומטרים לדיונה המפורסמת של נחל כסוי, הנשענת על מדרון גיר גבוה.

לסיום הטיול נטפס אל ראש הדיונה הנהדרת, הנראית כלקוחה מסיפורי אלף לילה ולילה,  ונגלוש ממנה בריצות, דילוגים וגלגולים. הגישה לדיונה מכביש שחרות קצרה ונוחה ומתאימה לרכב פרטי. כדאי לדעת, כי בחורף גשום מתכסים החולות פריחה שופעת וזה מחזה מרהיב. צומחים כאן סילון קוצני ופגוניה ערבית, פגוניה רכה וכוכב ריחני, שלח הערבות ובת מדבר מצרית ועוד צמחים רבים אחרים.

 

איך להגיע

לנקודת המוצא: מצומת קטורה (ליד קיבוץ לוטן) בכביש 90 עולים מערבה בכביש 40 לכיוון מצפה רמון. לאחר כ-3.4 ק"מ חולפים על פני מצפור הר עיט בעיקול הכביש. ממשיכים עוד כ-2 ק"מ (אחרי הכניסה למחנה הצבאי) ופונים שמאלה בדרך עפר מסומנת בכחול. השביל הרגלי מתחיל כ-700 מ' משם בנקודת המפגש של שלושה שבילים: כחול, שחור וירוק. אנו נעקוב אחר השביל המסומן בירוק.

 

הערות

  • אין לטייל בקיץ וביום חם במיוחד
  • יש להצטייד בכמות מספקת של מים

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: הר עיט

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.