מהר עיט לנחל כסוי - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע הרי אילת

03.06.2019

רשות הטבע והגנים סימנה בנגב מסלול טיול חדש למיטיבי לכת מהר עיט אל צוקי שיירות, והוא מסתיים בחולות הנפלאים של נחל כסוי

חולות כסוי. צילום: תום עמית
נחל כסוי. צילום: יעקב שקולניק
נוף מהר גרופית. צילום: יעקב שקולניק
: 20

אורך המסלול: כ-13 ק"מ


משך המסלול: 6-5 שעות


מסלול הליכה קווי (יש לדאוג לרכב אוסף בסוף המסלו


למיטיבי לכת • תצפיות על נופי הערבה

 • צמחיית המדבר

 • חולות נחל כסוי


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


האזור כלול בשמורת טבע צוקי שיירות, מרחב המשתרע על פני יותר מ-140,000 דונם בין מצוק ההעתקים לבקעת עובדה.

במסלול הטיול נחשף תחילה מצוק ההעתקים שלאורך הערבה ומספק תצפיות מרשימות מהר איה ומהר גרופית. באזור הר גרופית השביל פונה מערבה במעלה נחל כסוי ומגיע אל סדרה של חוליות נפלאות. בשנים גשומות מתמלאות החוליות בפריחה מרהיבה של צמחי מדבר.

 

תיאור המסלול

 • הר איה – השביל הירוק נכנס מיד לערוץ. הערוץ רדוד והולך ומתעמק. אחרי כ-300 מ' עוברים תחת קו מתח גבוה וכחצי קילומטר אחריו נח שלד של מכונית שהגיעה לכאן בנסיבות לא נעימות. מכאן ואילך אנו לבדנו במדבר, כמעט בלי סימן של ציוויליזציה.האקלים כאן צחיח. באזור יורדים פחות מ-50 מ"מ גשם בשנה ולכן הצומח כאן מתרכז בערוצי הנחלים. תמצאו כאן את צמחי המדבר האופייניים – אזוביון מדברי, רכפתן מדברי, כוכב ריחני וגם כמה עצי שיטה.

  כקילומטר מנקודת המוצא השביל פונה לגדה הימנית של הערוץ כדי לעקוף את הקניון הענק שיוצר ראשו של נחל גרופית. הנחל מתחתר בעצמה רבה גם בגלל הפרש הגובה בין הר עיט לערבה (בערך 400 מ'), וגם משום שבסיסו של הר עיט עשוי מהסלעים הרכים של תצורת אורה, שנכנעים לכוחות הבליה כמעט בלי התנגדות. הקניון עצמו חתור בסלעי גיר של תצורת גרופית.

  השביל מתרחק משפת הקניון. הוא עוקף אותו מימין באיגוף רחב ומטפס לראש הר איה. על ראש ההר יצרו סלעי הגיר הרכים יחסית של תצורת ציחור רמה גדולה ושטוחה. על פני הרמה לא צומח דבר. זהו נוף ירח מקסים.

  השביל מתקרב לקצה המצוק של הר איה ומעניק מבט מרהיב על הערבה והרי אדום. למטה, למרגלותינו, נראים השדות המעובדים של לוטן וקטורה וצפונה להם שדות יהל.

 • הר גרופית – השביל יורד מהר איה וחוצה דרך עפר מסומנת בסימון שבילים אדום. דרך זו נמתחת לאורך קו צינור הנפט אילת-אשקלון (קצא"א). כאן יש לחצות אותה, לפנות כמה מטרים שמאלה ולגלות את המשך השביל הירוק. השביל עובר באחד מיובלי נחל איה כדי לעקוף את ההר שממול. הערוץ הולך ונעשה צר עד שנדמה שהוא נגמר באחת, ב"סכין" של הר גרופית (ג'בל אום ג'וריפינאת). מכאן התצפית על הערבה מרהיבה.השביל מתרחק מראש המצוק של הר גרופית וחוזר אליו אחרי כמעט קילומטר. מי שלא האמין קודם, יודה עכשיו: מצוק ההעתקים קיים גם בשולי הערבה ולא רק בחופי ים המלח, והוא יפה כאן לא פחות משם. כאן רואים בבירור שראש צוקי שיירות, שהר איה והר גרופית הם חלק מהם, הוא קו פרשת המים בין הנחלים הזורמים מזרחה לערבה לבין הנחלים הזורמים מערבה לבקעת עובדה.
 • נחל כסוי – השביל יורד מהר גרופית היישר לערוץ נחל כסוי. תחילה צועדים בערוץ גדול בנוף המדבר שכבר היכרנו קודם, אבל אחרי כ-2.5 ק"מ, בלי שום הכנה מוקדמת, הנוף משתנה ללא היכר. בנחל רובצת חולית גדולה, ואילו כתפיו של הר גרופית [?] נשארות גירניות לחלוטין – מצב יוצא דופן בישראל. השביל הסלול שיורד מהגדה השמאלית של הנחל הוא קטע משביל ישראל לאופניים.מכאן צועדים כ-2.5 ק"מ בתוך דיונות שחוסמות כליל את ערוצו הרחב של הנחל. מוצאו של החול הוא מרכז סיני. הסלעים שם גיריים ברובם והתבלו לחול גירי. הנחלים סחפו את החול לכיוון הנגב והרוח העיפה אותו מערוצי הנחלים דרך בקעת עובדה, עד שנלכד בפינתה הצפונית-מזרחית. מסיבה זו הרכב החול בנחל כסוי עשיר בגיר וגרגריו קטנים בהרבה מהחול שעל שפת הים.

  השביל עובר בגדה השמאלית של הנחל, אבל החוליות הן אזור נפלא לשוטטות. הצמח הבולט בשטח הוא עציון (פרקרק) פרסי, צמח שיכול לצמוח בקרקעות חוליות של מדבר אמתי. החולות סופגים את כל כמות הגשם היורדת באזור ואינם מאבדים טיפה. עציון פרסי עשוי להגיע לגובה שני מטר ושורשיו העמוקים מחתפרים עד למקום שנשמרת בו לחות גם בקיץ.

  בחורף גשום מתכסים החולות פריחה שופעת וזה מחזה מרהיב. צומחים כאן סילון קוצני ופגוניה ערבית, פגוניה רכה וכוכב ריחני, שלח הערבות ובת מדבר מצרית ועוד צמחים רבים אחרים.

 • דיונת כסוי – השביל הירוק שצעדנו בו פוגש דרך עפר מסומנת אדום. עד כה הלכנו כ-12 ק"מ. הליכה ימינה כקילומטר מובילה לכביש שחרות. הליכה שמאלה כ-1.5 ק"מ מובילה לדיונת כסוי המפורסמת, הנשענת על מדרון גיר גבוה. סמוך לדיונה הקצתה רשות הטבע והגנים רחבה לחניון לילה. אפשר לסיים את הטיול כאן ואפשר להמשיך עוד קילומטר בערך ולהגיע לכביש שחרות. ​

 

חניון לילה

ליד דיונת כסוי, בסוף המסלול

איך מגיעים?

מצומת קטורה (ליד קיבוץ לוטן) בכביש 90 עולים מערבה בכביש 40 לכיוון מצפה רמון. לאחר כ-3.4 ק"מ חולפים על פני מצפור הר עיט בעיקול הכביש. ממשיכים עוד כ-2 ק"מ (אחרי הכניסה למחנה הצבאי) ופונים שמאלה בדרך עפר מסומנת בכחול. השביל הרגלי מתחיל כ-700 מ' משם בנקודת המפגש של שלושה שבילים: כחול, שחור וירוק. אנו נעקוב אחר השביל המסומן בירוק.

 

הערות

 • אין לטייל בקיץ וביום חם במיוחד
 • יש להצטייד בכמות מספקת של מים
המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.