עין תינה - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מורדות הגולן

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 21.08.2023

עין תינה הוא מעיין קסום וחבוי בין הקיבוצים גדות וגונן ברמת הגולן. במסלול טיול קליל ויפהפה לכיוון המעיין תוכלו ליהנות מהליכה מרעננת במעלה נתיב זרימת המים של עין תינה עד מקום הנביעה, להביט במפל יפהפה שפורץ את דרכו מבין עצי תאנה ובעונת הפריחה אפילו לראות את אחד הפרחים הנדירים הגדלים בארץ - אירוס ענף צהוב ואצילי!

עין_א_תינה.jpg נחל עין תינה. צילום: יעקב שקולניק
עין תינה. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 1

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ (חצי קילומטר בפלג).

משך המסלול: שעה עד שעתיים.


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קל


מוקדי עניין


 • מסלול חוויתי אל פלג מים הזורם בשצף קצף אל עמק החולה

 • עצי תאנה

 • צמחיית נחלים

 • אירוס ענף


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


מסלול הטיול בעין תינה הוא ממסלולי הטיול המרעננים והקטנים הללו שכל אחד יכול להנות מהם – צעידה בנתיב מים מפכה לכיוון מפל, לצד צמחיית נחלים ונופי עמק החולה ולקינוח – רחצה מרעננת במים צלולים ואולי אפילו פגישה עם אירוס ענף הפורח (בעונה) בצהוב עז – אחד מהפרחים הנדירים ביותר בארץ! כדאי להצטייד בנעלי הליכה מתאימות לצעידה במים וכמובן בבגד ים.

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: כביש גדות-גונן (כביש 918), בין סימני ק"מ 23­-24.

כבר מהחניון שבתחילת מסלול הטיול תוכלו להבחין במי המעיין הזורמים. לכו לכיוונם והתחילו ללכת בתוך המים בשביל סימון ירוק לכיוון מזרח, בצדדים תוכלו לראות מגוון רחב של צמחייה. לאחר הליכה קצרה מגיעים לתחילת הטיפוס אל הנקודה שממנה פורצים המים. מדובר בטיפוס מעט מאתגר על סלעי בזלת, כאשר הזרימה החזקה שלידכם משפריצה עליכם בדרך. כיף גדול!

בסוף העלייה תוכלו לראות את זרם המים פורץ מתוך סבך של עצי תאנה, על שמם נקרא המעיין – המים אמנם נראים כאילו הם פורצים מתוך הסלע, אך למעשה הם פורצים מתוך צינור גדול שמזרים את מי המעיין. כאן תוכלו ליהנות מרחצה מרעננת במים השוצפים, כשלעינכם ניבט נוף מרהיב לכיוון עמק החולה.

רוב המים משמשים להשקיית השטחים החקלאיים של קיבוצי האזור, והשמורה מסתפקת במה שנותר. מכאן הולכים בשביל הכחול מצפון למפל חזרה לחורשת האקליפטוס ולבריכת השמורה.

איך להגיע

פונים מזרחה מהכביש המזרחי של עמק החולה, כביש גדות-גונן (כביש 918),  בין סימני ק"מ 24-23.

כתבו בוויז עין תינה מפות ‪Google‏

הערות

 • אין לחצות בגולן גדרות מחשש כניסה לשדה מוקשים.
 • אין לשתות ממי המעיין.
 • אין להבעיר אש בתחום השמורה.
 • הלינה בתחום השמורה אסורה.
 • חובה להצטייד בנעליים להליכה במים.
 • יש לצעוד בשבילים המסומנים בלבד.
 • את האשפה יש לזרוק לפחי האשפה הפזורים בשטח.

למפת התמצאות בשמורה לחצו כאן >>

אבל למה אין פחים בשמורה? הניקיון באחריות כולנו

הטיול בעין תינה הוא אחד הפופולריים ברמת הגולן, ולא פלא – מדובר בטיול יפהפייה, המוביל אל נביעה היוצאת מבין ענפי עץ תאנה והוא גם חינמי.

במשך הרבה שנים היו לאורך המסלול פחי אשפה, אך עם הגידול בכמות המבקרים, נוצר מצב שהמסלול פשוט מלא בזבל. הפחים מתמלאים במהירות, מטיילים עורמים ועוד ועוד, וכאשר אי אפשר יותר, שמים את השקית לצד הפחים, עד שנוצרת ערימה ענקית של זבל.

פסולת שנשארת בשטח היא מקור משיכה לחיות בר, שינוי במארג המזון הטבעי ובדפוסי ההתנהגות שלהם. מיכלים ושקיות עלולים לגרום לבעלי חיים להיחנק מהאריזות ולמות בייסורים.

בשמורות טבע פתוחות, שאין בהן תשלום, אין אפשרות לפנות את האשפה בקצב שבה היא מתמלאת ולכן הוחלט להוציא את הפחים החוצה, ולבקש מהמטיילים לקחת איתם את האשפה שלהם – ולהשליך אותה בפח הגדול שהוצב בחנייה

אנחנו מדינה קטנה עם תושבים רבים שאוהבים לטייל בנופים היפים. כדי שנוכל להמשיך לטייל בטבע הפתוח אנחנו צריכים לחזור ולקחת אחריות על הפסולת שלנו. אם בחרנו לצאת לטייל בטבע, או לעשות פיקניק – זו האחריות שלנו לקחת איתנו את האשפה שלנו ולהשליך אותה רק במקום מסודר. הטבע יישאר נקי, חיות הבר יישארו חיות בר ולא יסתמכו על מזון שנשאר בשטח, וכולנו נהנה משמורות נקיות.

גם את יכולים להצטרף על שמירה של מסלול נקי>

טיול נעים ונקי לכולם!

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון עין תינה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.