מהמפל הלבן למפל השחור – המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע נחל אל על

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 16.02.2020

שמורת נחל אל על, אחת השמורות היפות בארץ, משתרעת סביב הנחל האיתן הדרומי ביותר בגולן. באביב המראות כאן מרהיבים ביופיים - גוונים של ירוק, ורוד, אדום, וכמובן השחור של סלעי הבזלת האופייניים לרמת הגולן. נחל אל על מתחתר בסלעי הבזלת בקניון עמוק ויפהפה ובו שני מפלים הנשפכים לבריכות עמוקות - המפל השחור והמפל הלבן.

נחל אל על, המפל הלבן. צילום: יעקב שקולניק נחל אל על, המפל הלבן. צילום: יעקב שקולניק
המפל הלבן בשמורת טבע נחל אל על, צילום מזי מגנאגיי מוסקביץ
מבט אל נחל אל על ממתחם ג'ידיא (קצר ברדוויל). צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 1


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-4 ק"מ


משך המסלול: 3-4 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי, בדרגת קושי בינונית.


מתאים למשפחות עם ילדים המתורגלים בהליכה בנחלים וטיפוס ביתדות.


מוקדי עניין


  • מפלי מים

  • נחל זורם

  • מצוקים

  • פריחות בעונה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת נחל אל על חובקת 3,000 דונם המשתרעים סביב לנחל האיתן הדרומי ביותר בגולן. באביב המראות כאן כאילו לקוחים מציור של אמן שהתפרע בערבוב גוונים: גוונים של ירוק, ורוד, אדום, וכמובן השחור של סלעי הבזלת האופייניים כל כך לאזור רמת הגולן. 

ערוץ נחל אל על יצר מצוק עמוק ויפהפה החושף בזלת כהה, ומתחת לה מציצים בעוצמה סלעי גיר לבנים. במסלול הטיול בנחל תוכלו להגיע לשני מפלים מרשימים הנשפכים לבריכות קסומות, לצעוד בין צמחיית נחלים ולהשתכשך בנביעות ובפלגים קטנים. תענוג!

תיאור המסלול

נקודת מוצא: אליעד – חניון המפל הלבן

נקודת סיום: אבני אית"ן – חניון המפל השחור

אפשר להתחיל מאבני איתן ולסיים באליעד, אך כיוון זה מומלץ פחות מכיוון שמסיימים במעלה תלול יחסית.

ממרפסת התצפית בחניון המפל הלבן נרד בשביל המסומן אדום בין עצי זית ומשוכות צבר, נחצה את הערוץ היורד מחורבות הכפר אל על, נהנה מהנוף וממפתח נחל רחב, אודות לסלע הגיר המרכיב חלק זה של המסלול, עד שנגיע לנקודת תצפית מרהיבה (זהירות! אין להתקרב יותר מדי לתהום). שלט סימון שבילים ינחה אותנו לרדת על גרם מדרגות בנוי אדני רכבת אל בריכת המפל הלבן, מהלך חמש דקות על סימון שקוף. המפל הלבן  נופל מגובה 14 מטרים לבריכה נאה. לאחר מכן נשוב לשביל האדום ולראש המפל הלבן, נחצה בריכות קטנות ונמשיך בדרכינו אל המפל השחור, כשהשביל עובר בגדה של נחל אל על אפשר להבחין מפעם לפעם בקירות בנויים התומכים בשרידי האמה שהובילה בתקופה ההלניסטית מים לעיר סוסיתא.

הדרך ממשיכה  לתוך סבך שיחי הרדוף הנחלים לצד קיר בזלתי. כאשר נגיע למבוי סתום המסתיר בריכת מים יפה, נביט שמאלה ומעלה, שם נמצא יתדות טיפוס, נעלה בהם בזהירות ונמשיך על הדרך עד לצומת שבילים אדום וכחול (המסלול הכחול מוביל לשביל-טיילת אל המושב נטור ולמתחם ג'ידיא – ישוב עירוני מבוצר חומה מתקופת הברונזה הקדומה). 

נמשיך את צעדינו על השביל האדום בין בוסתן זיתים, וצמחי נחלים אזוריים עד שנגיע לנקודת טיפוס עם יתדות נוספת, נחלוף על פניה בעקבות סימון שקוף אל המפל השחור הנקרא כך משום שהוא צונח על סלעי הבזלת השחורים. בריכת המפל ועצי הדולב יוצרים פינת צל מרעננת. לאחר מנוחה טובה והתרעננות נחזור אל נקודת הטיפוס, נעלה בזהירות בעזרת היתדות ומשם נתחיל את העלייה אל היישוב אבני אית"ן.

שימו לב! ניתן לטייל במסלול באופן מעגלי בתוספת של 45 דק' הליכה – 3 ק"מ, על טיילת אופניים המחברת בין שני היישובים אליעד ואבני אית"ן.

איך להגיע

למתחילים את המסלול ביישוב אליעד, יש להשאיר רכב ביישוב אבני אית"ן ולהיפך. 

לאליעד – תחילת המסלול נמצאת לצד כביש הגישה ליישוב, בחניון מפל לבן. במקום עמדת מסבירן קולי וסככת תצפית אל הנחל.

לאבני אית"ן – חניון מפל שחור. נכנס ליישוב ונפנה שמאלה בכיכר הראשונה, נסע על הדרך ההיקפית של היישוב ונפנה שמאלה לכיוון אתרי האירוח, לצד מבנה המזנון נראה סימון שבילים אדום, שם מתחיל המסלול שלנו.

בשבת וחג ניתן להגיע לחניון המפל השחור בדרך העוקפת את המושב: כ-100 מטר לפני השער של המושב נפנה שמאלה לדרך עפר ונסע לפי השילוט המסומן על צמיגים עד חניון המפל השחור. אפשרות נוספת הינה לחנות בשער הכניסה למושב וללכת ברגל אל החניון.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון מפל לבן

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.