גלילי אבן ("העצים המאובנים") - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע המכתש הגדול

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 28.03.2019

המכתש הגדול, ששמו הוא למעשה מכתש ירוחם, ממוקם בלב רכס חתירה, אחד מחמשת הרכסים שבנגב הצפוני. הדרך החוצה את המכתש לאורכו, מתחילה ליד אתר העצים המאובנים, אתר מרתק שבו אפשר לחזות בתופעת טבע ייחודית למקום: גבישי אבן קוורץ שהתגבשה לצורות ומראה של עצים מאובנים

גלילי אבן (העצים המאובנים) גלילי אבן ("העצים המאובנים"). צילום: יעקב שקולניק
אתר האבנים המבורזלות במכתש הגדול. צילום: יעקב שקולניק
מצלעות רכס חתירה. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 14


משך ואורך המסלול

משך המסלול: 200 מטר הליכה

אורך המסלול: כחצי שעה

דרגת קושי ואופי הטיול

ביקור קצר באתר נקודתי, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • עצים מאובנים

  • מכתש

  • נופי מדבר


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


המכתש הגדול, ששמו הוא למעשה מכתש ירוחם, ממוקם בלב רכס חתירה, אחד מחמשת הרכסים שבנגב הצפוני. המכתש הוא תופעת טבע גיאולוגית ייחודית בקנה מידה עולמי ובו מסלולי טיול מגוונים שבהם תוכלו לחזות בנוף מדבר בראשיתי, סלעים ואבני חול ססגוניות בשלל צבעים, לצד עולם חי וצומח שהסתגל לתנאי האקלים במקום. 

הדרך החוצה את המכתש לאורכו, מתחילה ליד אתר העצים המאובנים, אתר מרתק הדורש הליכה קצרצרה, שבו אפשר לחזות בתופעת טבע ייחודית למקום: גבישי אבן קוורץ שהתגבשה לצורות ומראה של עצים מאובנים.

תיאור המסלול:

מרחבת החניה מוביל שביל קצר אל גלילי סלע גדולים, צבועים בגוון חום-אדמדם. אורכו של הגליל הגדול כ-12 מ' וקוטרו יותר ממטר. חלק מגלילי הסלע שבורים לגלילי משנה. שנים רבות רווחה דעה שהגלילים הם מאובנים של גזעי עצים, אך אין זה נכון. הגלילים עשויים גרגרי חול ולא תרכיז מינרלי שהחליף חומר אורגני, כפי שקורה במאובנים אמיתיים של גזעי עצים. כאן גלילי הסלע הם גושי אבן חול שהתעשרו בתחמוצות ברזל. תחמוצות אלו עלו בעבר מעומק הקרקע דרך סדקי סלע עד שפגשו עדשה מאורכת של אבן חול נקבובית. תחמוצות הברזל ציפו את הגרגרים של עדשת אבן החול, ויצרו קרום קשה וחלוד שהפך לגלילים אשר נחשפו במכתש.

כיצד להגיע:

יורדים מירוחם למכתש (כביש מס' 225) ופונים דרומה (ימינה) בין סימני ק"מ 9-8 לדרך עפר המסומנת באדום. נוסעים כ-100 מטר וחונים. שרידי העצים המאובנים נמצאים מצפון לדרך.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: עצים מאובנים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.